Polistiren sau vata - ce alegeti?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eugen-johnson
    Incepator
    • 22.sep.2008
    • 32

    Polistiren sau vata - ce alegeti?

    Buna seara,
    Pentru mansarda pe care o construiesc (structura integral lemn-inclusiv podeaua), ma intreb daca nu cumva este bun polistirenul si pt. a umple spatiul- sandvis - al peretilor exteriori si chiar intre capriori - pe zona inclinata a acoperisului mansardat - asta in locul vatei care se monteaza ceva mai greu , nefiind rigida ca polistirenul.
    Astfel, in varianta mea, peretele ar fi structurat, de la ext la int, asa:
    -polistiren 5 cm;
    -osb 11 mm;
    -polistiren 10 cm;
    -pana aer 2 cm;
    -osb min 8 mm.
    As renunta, pentru pereti, la folie, tinand cont ca in Alexandria, cateodata, se scurg luni in sir in care uit cum mai arata o ploaie.
    Mai delicat este la acoperis, unde am de mansardat sub clasica tabla zincata 0.4 pe astereala (scandura langa scandura, totusi), dar capriori doar de 8x.
    Ce ma sfatuiti, tinant cont ca sunt inca la stadiul de structura (12x12cm) inchisa doar pe ext. cu osb (am pus totusi si temopanele ca sa nu ma prinda frigul nehotarat)?
    41
    Polistirenul expandat, grafitat si extrudat
    80,49%
    33
    Vata minerala
    41,46%
    17
    Vata bazaltica
    295,12%
    121
    Niciuna din variantele de mai sus
    9,76%
    4
    masoara de 10 ori si taie o data !
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Utilizati vata minerala in locul polistienului, in spatiul interior.
    Exista atat vata minerala de sticla - cea cu densitate mai mica, de culoare galbena dar si vata bazaltica care este la fel de rigida ca polistirenul.

    As mari grosimea izolatiei exterioare.

    Comentariu

    • eugen-johnson
      Incepator
      • 22.sep.2008
      • 32

      #3
      fixare vata minerala de sticla

      Multumesc pentru raspuns, dar polistirenul l-am cumparat deja; va intreb, totusi, pentru ca nu am de gand sa mai trag alti distantieri pentru compartimentarea peretilor (am 'casete' aprox patrate de 1.2m), daca prenadezul e potrivit la 'asezarea' vatei minerale de sticla intre 'feliile' de OSB.
      masoara de 10 ori si taie o data !

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Nu este nevoie sa lipiti vata minerala cu prenandez.

        Comentariu

        • eugen-johnson
          Incepator
          • 22.sep.2008
          • 32

          #5
          vata minerala 'no-name'?

          De fapt, pe ambalaj scrie IZOWOOL, dar in afara de dim.(15x1.2x.05m), nu mai apare nici o inf. (nici macar 'lambda'). Stiti alte date? (inca nu am cumparat-o).
          In alta ordine de idei, multumesc, MC, pt. raspunsul ant., dar mai am o intrebare:daca nu lipesc, ci asez vata in casetele de 1.2x1.2m, la ce dimens. ar trebui sa o tai pe vert., tinand cont ca ea are 10cm grosime, iar intre placi am pana de aer in completare de 2cm?
          Doresc o val. din practica, pentru ca, teoretic, s-ar putea aproxima o raza de 'valurire' daca as sti coef. de zveltete (comportarea la flambaj sub act. propriei greutati) - sa nu radeti de mine, dar pana gasesc mesteri sau timp sa ma apuc eu de treaba, prefer sa intorc problemele pe toate fetele.
          masoara de 10 ori si taie o data !

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15093

            #6
            Ce producatoa este mentionat pe ambalaj?

            In mod normal vata s etaie cu 1-2 cm mai mare decat spatiul in care este introdusa.
            Izolarea in interiorul casetelor necesita aplicarea unui al doilea strat, care sa acopere atat izolatia initiala cat si structura de lemn a peretelui. Acest al doilea strat va fi acoperit de finisajul interior - gipscarton pe structura metalica sau lemn.

            Comentariu

            • eugen-johnson
              Incepator
              • 22.sep.2008
              • 32

              #7
              Pereti mansarada

              Multumesc. In ce priveste numele producatorului vatei IZOWOOL, nu este trecut (daca nu chiar asa se numeste producatorul); de fapt, numai e trecuta nicio alta inf.; sulul este mai strans decat la ISOVER, iar culoarea vatei e de-un galben mai tare.
              In alta (dez)ordine de idei, la int peretelui mansardei aveam de gand sa pun tot OSB, aplicat direct pe structura casetata din lemn; nu vad cum as mai putea pune un alt strat izolator si peste lemn, decat daca ma complic cu rigle suplimentare; oricum, osb-ul cred ca-l voi lua de 10, pt.ca as vrea, pentru efectul sau 'rustic', sa ramana ca strat ultim de int, dar si pt. efectul supl. de rigidizare a structurii in comparatie cu rigipsul aplicat pe profile usoare de aluminiu.
              masoara de 10 ori si taie o data !

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15093

                #8
                Da, al doilea strat se poate aplica cu ajutorul unor rigle de lemn.
                Daca va place OSB-ul la interir este alegerea dvs.

                Comentariu

                • eugen-johnson
                  Incepator
                  • 22.sep.2008
                  • 32

                  #9
                  vata izowool

                  Da, multumesc pt raspuns; in leg. cu vata 'izowool',subiect neacoperit de nimeni, dati-mi voie sa emit 2 variante de raspuns:
                  - fie chiar e 'no-name'(in ciuda faptului ca are un nume)-deci un producator obscur, care incearca imitatiile,fie
                  - e o varianta a unui producator cunoscut, gen ISOVER, care arunca pe piata, printr-un producator 'agreat'(ca sa nu zic ca-i un produs declasat, tot de-al lor), un produs ceva mai slab, sub alt nume (sparing-partner ca la box).
                  Dati-mi voie sa cred in aceasta ultima varianta, pentru ca si cunoscutele vopsele lavabile germane le-am gasit intotdeauna in 'pereche' cu similare produse 'loco'...
                  In fond, fiecare se intinde cat il tine plapuma, mai ales cand pe piata exista sisteme de izolatie si combinatii cam pentru toate buzunarele.
                  masoara de 10 ori si taie o data !

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15093

                    #10
                    Nu stiu ce material este insa pe o eticheta trebuie sa existe mai multe date de identificare!
                    Sunt sigur ca un nume ca ISOVER (SAINT GOBAIN) nu si-ar permite acest lucru.

                    Comentariu

                    • eugen-johnson
                      Incepator
                      • 22.sep.2008
                      • 32

                      #11
                      Multumesc, dar mai am o intrebare: se pot pune pe soclu (au aderenta) placi pse? Le-am cumparat , pe fuga, negasind la mom. resp. xps de 2 sau 3 cm; fiind doar de 6mm, daca le-as aplica, odata cu placarea cu eps, s-ar 'sterge' diferenta de cota intre soclu si restul zidului.
                      In leg. cu vata, am cumparat Isover rio twin, convins pana la urma ca alaturarea celor 2 a fost mana comerciantului...
                      Si inca ceva: mi se pare ca eps adera f.bine la tencuiala ciment-var, asa ca nu as mai chinui zidurile parter (h=2.6m cu tot cu soclu), cu fixarea mecanica suplimentara.
                      masoara de 10 ori si taie o data !

                      Comentariu

                      • golumbeanu
                        Incepator
                        • 19.feb.2008
                        • 41

                        #12
                        IZOWOOL vs ISOWOOL

                        Stimate domnule eugen-johnson

                        Denumirea produselor Isover in Regatul Unit al Marii Britanii este ISOWOOL.

                        IZOWOLL nu este produs de Isover. Produsele sub acest brand sunt realizate in China. Din cunostiintele noastre acest produs nu are certificat CE si nu ar trebui sa fie permisa comercializarea lui in Romania ( in conformitatea cu noua legislatie).

                        Mai puteti gasi si alte denumiri pe piata care urmaresc folosirea in cadrul numelui produsului a unui radical dintr-un brand cunoscut.

                        Orice produs Isover are inscrise pe eticheta :
                        conductivitatea termica, grosimea, fabrica producatoare, dimensiunile si grosimea produsului, calasa de reactie la foc, numarul lotului,

                        Calitatea produselor este garantata de Certificatul de Conformitate Europeana care se obtine in urma unor teste privind calitatea produselor, teste efectuate cu laboratoare recunoscute de Uniunea Europeana.

                        Deoarece continuarea discutiei privind caracteristicile tehnice ale respectivului produs ar incalca regulile forumului va stau la dispozitie pentru alte intrebari in afara sectiunii deschise a forumului.

                        Cu stima
                        Lucrez in cadrul Departamentului Marketing la Saint-Gobain Isover
                        Datorita acestui fapt ma voi abtine de la comentarii referitoare la alte produse decit cele ale companiei.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15093

                          #13
                          Postat în original de eugen-johnson
                          Multumesc, dar mai am o intrebare: se pot pune pe soclu (au aderenta) placi pse? Le-am cumparat , pe fuga, negasind la mom. resp. xps de 2 sau 3 cm; fiind doar de 6mm, daca le-as aplica, odata cu placarea cu eps, s-ar 'sterge' diferenta de cota intre soclu si restul zidului.
                          In leg. cu vata, am cumparat Isover rio twin, convins pana la urma ca alaturarea celor 2 a fost mana comerciantului...
                          Si inca ceva: mi se pare ca eps adera f.bine la tencuiala ciment-var, asa ca nu as mai chinui zidurile parter (h=2.6m cu tot cu soclu), cu fixarea mecanica suplimentara.
                          Ce placi spuneti ca doriti sa aplicati? De 6mm? Cele de parchet? Detaliati va rog.
                          Daca aderenta placilor este buna, nu este necesara fixarea suplimentara mecanica utilizand dibluri pentru polistiren. Totusi, daca nu ati aplicat polistirenul expandat prin metoda patului continuu ci prin puncte, va recomand sa aplicati diblurile.

                          Comentariu

                          • eugen-johnson
                            Incepator
                            • 22.sep.2008
                            • 32

                            #14
                            Da, e vorba de placi pt.parchet portocalii (sunt tot extrudate, nu?).
                            Eps-ul mi-l vor pune maine, de la soclu in sus, cu pat continuu de adeziv, si le-am spus baietilor ca mai intai sa-l aplice peste tot, si apoi vom hotari daca mai e nevoie de diblurile speciale.
                            masoara de 10 ori si taie o data !

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15093

                              #15
                              Nu va recomand sa aplicati acele placi de 6mm pe zona soclului pentru ca nu veti obtine nici un rezultat pozitiv.

                              Daca este vorba de placi de polistiren extrudat (pentru fatada) cu o grosime mai mare de 2cm atunci problema sta altfel.

                              Comentariu

                              Procesare...