Izolare cu vata minerala in pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PetEr99_ro
    Membru
    • 04.ian.2008
    • 168

    Izolare cu vata minerala in pod

    Buna ziua,

    Am o casa din caramida (p+1); In pod este turnata placa. Vreau sa izolez suplimentar aceasta placa de beton si m-am gandit ca cel mai convenabil ar fi cu vata minerala cu folie de aluminiu intre un caroiaj din lemn si OSB deasupra.
    Va rog sa-mi spuneti daca este ok, de cat sa fie vata grosime si cum se pune cu folia inspre beton sau in sus ?

    Podul va fi din astereala cu tabla tip tigla deasupra (acum se monteaza) dar deocamdata nu este izolat suplimentar

    Multumesc anticipat
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Nu aveti nevoie de o vata nu bariera de vapori.
    Se poate face acel caroiaj din rigle de lemn si se poate monta vata minerala in saptiul interior al caroiajului dublu.
    Cele doua straturi de vata ca si caroiajul sunt asezate pe directii perpendiculare.
    Daca se doreste a fi un pod circulabil se poate realiza varianta dvs. si inchiderea cu OSB altfel se poate aseza doar vata minerala.

    O izolatie a placii este absolut necesara atat pentru izolare termica, cat si pentru o izoalre fonica cu atat mai mult cu cat aveti o invelitoare din tigla de tabla si nu exista izolatie (si nici nu este necesara) sub aceasta.

    O grosime de 20 cm ar oferi o izolatie buna.

    Comentariu

    • PetEr99_ro
      Membru
      • 04.ian.2008
      • 168

      #3
      Multumesc mult pt raspuns, doar 2 observatii:
      1) nu am inteles exact ce ati vrut sa spuneti prin: "Daca se doreste a fi un pod circulabil se poate realiza varianta dvs. si inchiderea cu OSB altfel se poate aseza doar vata minerala"

      2) de ce spuneti ca nu este necesara o izolatie sub tabla tip tigla (sub astereala adica) ?

      Multumesc

      Comentariu

      • PetEr99_ro
        Membru
        • 04.ian.2008
        • 168

        #4
        Am uitat o precizare cred eu importanta: casa fiind mai veche, peste placa de sus am vazut ca este un strat de ~3 cm de zgura, sau un fel de pamant ca zgura. Este necesar sa inlatur acest strat sau pot sa fac caroiajul si sa pun vata peste ?
        De asemenea, ce tip de vata sa cumpar (o anumita textura sau densitate) ?

        multumesc anticipat

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15093

          #5
          Raspunsul la prima intrebare il gasiti citind acest topic: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=18910

          Daca nu doriti sa aveti o pardoseala circulabila, nu este nevoie de structura de lemn si panotajul cu OSB - elemente care fac posibila asigurarea unui pod circulabil.

          A doau chestiune, atat timp cat podul dvs. nu este amenajat pentru a fi locuibil este inutil sa izolam imediat sub acoperis ci doar in zona considerata suprafata exterioara a spatiului locuibil - pardoseala podului dvs.

          Cu "zgura" nu am inteles exact, este aplicat acest material peste o placa de beton si nu este acoperit de nici un alt strat?

          Comentariu

          • PetEr99_ro
            Membru
            • 04.ian.2008
            • 168

            #6
            Da, zgura aceea era pusa exact peste placa, ma gandesc ca avea cumva rol izolator. Oricum am indepartat-o si voi merge pe varianta de caroiaj + vata + OSB. Podul nu este locuibil dar il vreau circulabil.
            Aveti dreptate, in situatia data nu e cazul de izolatie sub astereala.
            Va multumesc !

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15093

              #7
              Cu placere si va asteptam si altadata cand poate, veti mai avea nevoie de o lamurire, un sfat etc.

              Comentariu

              Procesare...