Polistiren expandat pe rigips

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaiboc
    Incepator
    • 11.iun.2006
    • 5

    Polistiren expandat pe rigips

    Salutare. Sper sa ma puteti ajuta. Am primiti de la parintii mei o casa de doi ani, problema mea e legata de faptul ca la mansarda nu au realizat bine la vremea respectiva izolatia termica pentru ca pe parcursul iernii trecute peretii inclinati ai acoperisului au fost foarte reci. Problema mea e ca as dori sa remediez situatia creata dar mansarda este deja finisata cu placi de gips carton. As dori sa stiu cum as putea izola mansarda fara sa trebuiasca sa demontez toata placarea cu ghips carton. Eu m-am gandit ca as putea lipi polistiren de 3 sau 5 cm peste rigips si apoi sa finisez din nou dar nu sunt sigur ca rezista pe tavan din cauza greutatii si a faptului ca nu se pot prinde diblurire care fixeaza placile in colturi si la mijloc in placile de gips carton. Va multumesc si astept sugestii.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Puteti sa ne descrieti intreaga structura a mansardei (de la invelitoare pana la gipscarton), inclusiv grosimea straturilor?

    Comentariu

    • mihaiboc
      Incepator
      • 11.iun.2006
      • 5

      #3
      am incercat sa desfac pe langa geamurile velux si am dat de urmatorarele:
      -tigla
      -folie de rafie sau ceva asemanator
      -scandura
      -vata minerala de 5cm
      -scandura
      -rigips pe profile metalice

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Aveti idee ce rol are al doilea rand de scnadura dinspre interior?

        Cred ca nu puteti obtine o izoaltie buna la doar 5cm de vata minerala (care nu stiu daca are sau nu bariera de vapori!)
        Este recomandat sa refaceti izolatia undeva spre 20 cm de vata minerala iar gipscartonul si scheletul metalic se poate refolosi.

        Comentariu

        Procesare...