Termoizolare casa caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anghelescu petre
    Incepator
    • 17.apr.2008
    • 1

    polistiren expandat direct peste perete de caramida?

    buna seara. ma apropii de stadiul folosirii termosistemului la casa. am auzit mai multe variante despre asezarea polistirenului direct peste peretele de caramida. este mai eficace decat daca intai as tencui si apoi ar urma polistirenul? unii afirma ca, in primul caz, exista pericolul producerii condensului datorita faptului ca raman spatii goale intre perete si polistiren. este adevarat?
    mentionez ca in unele zone din perete (mai ales intre parter si etaj) exista unele diferente de 2-3 cm pe linia zidului, asa ca daca as monta direct polistirenul (in cinci puncte sau capace dupa cum mi s-a explicat) ar sta pe un "gol" destul de semnificativ. cu multumiri.
    budu

    Comentariu

    • popam
      Incepator
      • 08.oct.2006
      • 20

      Bun gasit
      Iata cateva raspunsuri la problemele dvs:
      -nu spatiile de aer sunt problema ci faptul ca daca zidul din caramida nu este drept atunci pot aparea denivelari in suprafata de asezare a placilor de polistiren care denivelari se transmit la suprafata exterioara si astfel fata zidului va iesi in valuri si va fi destul de greu de remediat din adeziv sau tencuiala dupa aceea.
      -In general daca zidul are denivelari mai mari de 1 cm trebuie facuta o tencuiala de indreptare pe toata suprafata, daca nu, se poate monta polistirenul direct peste caramida fara nici o problema.
      -aplicarea placilor de polistiren cu adezivul in puncte presupune aplicarea adezivului pe tot conturul placii dupa care se mai aplica 3 - 4 "capace, cum le spuneti dvs, dispuse simetric inspre centrul placii. Grosimea stratului de adeziv trebuie sa fie undeva la 3 - 5 cm.
      -Daca tencuiti si dupa aceea aplicati polistiren atunci adezivul se aplica pe placa de polistiren cu gletiera cu dinti pe intreaga suprafata a placii.
      Atentie: eventualele spatii mai largi ramase la imbinarea dintre placi nu se umplu cu adeziv ci cu spuma poliuretanica.
      - Mai trebuie spus ca ar fi de preferat sa luati termosistemul de la un singur producator care va va da toate componentele necesare. Aveti grija sa nu sariti peste faza de amorsare atat inainte de lipirea placilor de polistiren cat si inainte de aplicarea ultimului strat (tencuiala decorativa, tencuiala simpla sau glet de exterior si vopsea.
      Spor la lucru si aveti grija ca meseriasii in general in graba lor dupa lucrari multe mai sar peste unele etape in montarea termosistemului.

      P.S. Cititi cu atentie ce scrie pe forum la termoizolare sau la "diverse" DIY

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        In camera renovata sunt probleme de genul celor mentionate anterior?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          Comentariu

          • ghluscu
            Incepator
            • 05.sep.2007
            • 5

            Nu sunt. Am un singur loc, intre usa unei debarale si usa de intrare, latimea este de vreo 20 cm, unde nu am dat jos tencuiala veche (mare neglijenta) si este umezeala iar zugraveala s-a cojit si a cazut(dedesubt este intrarea in beci). In rest nu am probleme si sunt deja ani buni de atunci.
            Am primit un ghid Weber si am citit despre tencuiala de hidroizolatie IS20. Se pare ca e materialul potrivit. Ce parere aveti despre asta?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Problema dvs. se pare ca provine de la umiditatea solului, datorita modului de realizare a pardoselilor.

              Cred ca trebuie sa aveti in vedere, pentru inceput, refacerea pardoselii ca si in cazul celeilalte camere.

              Comentariu

              • calorex
                Incepator
                • 01.apr.2008
                • 75

                Chiar nimeni????
                Rog administratorul sa mute postul sau sa-mi recomande unde sa deschid subiectul.

                Comentariu

                • Mirela Prejban
                  Incepator
                  • 28.mai.2006
                  • 9

                  Izolatie interior si exterior casa din caramida

                  Buna ziua,

                  Am construit o casa din caramida pe care vreau sa o izolez atat interior cat si exterior cu polistiren. Precizez ca momentan in zona nu e gaz pentru am pune centrala pe gaz si nici nu imi permit o centrala pe lemne(momentan). Am cumparat convectoare electrice.
                  Credeti ca ar putea sa-mi afecteze cu ceva ambele izolatii (parerile sunt impartite si de aceea am apelat la d.voastra).

                  Pe viitor o sa-mi montez ori centrala pe lemne ori pe gaz.

                  Multumesc
                  Mirela Prejban

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3526

                    ce grosime au peretii?
                    la exterior puteti izola cu polistiren expandat de densitate min 15 kg/mc.
                    la interior (daca va mai fi cazul) va recomand izolatie vata minerala, folie, rigips...

                    Comentariu

                    • Mirela Prejban
                      Incepator
                      • 28.mai.2006
                      • 9

                      Postat în original de seni
                      ce grosime au peretii?
                      la exterior puteti izola cu polistiren expandat de densitate min 15 kg/mc.
                      la interior (daca va mai fi cazul) va recomand izolatie vata minerala, folie, rigips...

                      Unii zic ca nu e bine si pe interior pentru ca daca pun si la int se creeaza un efect de "punga", mai ales daca pun si termopane. zicea ca la un moment dat ramai fara aer si trebuie sa dai drumul la geam si iese toata caldura, plus ca ar fi raiul mucegaiului. va rog sa imi dati un sfat sa stiu cum sa procedez cu izolatia pentru a nu imi afecta casa atat in momentul de fata cu incalzire prin convectoare cat si pe viitoar cu centrala (gaz sau lemne)
                      Mirela Prejban

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3526

                        o izolatie corespunzatoare la exterior este suficienta!

                        Comentariu

                        • bcezar76
                          Membru
                          • 16.feb.2008
                          • 125

                          Izolatie fatada cu probleme

                          vreau sa termoizolez casa! problema e la ferestre si la centura asa cum se vede din foto!
                          ma puteti ajuta!
                          ma gindeam ca in dreptul ferestrelor sa decupez segemnetul din mijloc *cel semirotund!
                          dar in cazul centurii nu stiu cum ar trebui sa fac!
                          multumesc
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1320

                            Re: ajutor

                            Postat în original de bcezar76
                            vreau sa termoizolez casa! problema e la ferestre si la centura asa cum se vede din foto!
                            ma puteti ajuta!
                            ma gindeam ca in dreptul ferestrelor sa decupez segemnetul din mijloc *cel semirotund!
                            dar in cazul centurii nu stiu cum ar trebui sa fac!
                            multumesc
                            Parca stiu ca se pot comanda placi de polistiren care sa copieze forma aceea decorativa de pe centuri, dc nu spergi si faci peretele drept.
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • bcezar76
                              Membru
                              • 16.feb.2008
                              • 125

                              alte idei?

                              Comentariu

                              • zxm_patrick
                                Membru Marcant
                                • 27.iul.2006
                                • 658

                                Nu stiu daca e bine...,dar cum as face eu
                                As calcula care e diferenta si as lipi daca e nevoie mai multe parti de polistiren
                                As lipi prima data partea verticala de la ornamentele acelea, dupa care as completa pe orizontala
                                Daca tine modelul ala poti sa bagi si niste dibluri
                                Cred ca o schema e mult mai sugestiva.....
                                Fișiere Atașate
                                "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                                Comentariu

                                Procesare...