Termoizolare casa caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Alexandru Vasile
    a răspuns
    Răspuns la: Termoizolare casa caramida

    Buna ziua,

    Imi cer scuze ca adresez o intrebare aici dar are o mica legatura cu subiectul intial si nu cred ca avea rost sa deschid un post nou

    Am facut o casa cu caramida DUROTHERM de la Soceram de 24cm iar acum sunt la termoizolatie. O sa montez polistiren 100mm EPS70 de la Aplast. Vreau, pe cat posibil, sa evit dibluirea in caramida iar in aceste conditii nu stiu daca sa montez cu adeziv sau cu spuma. Ma puteti ajuta? Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Termoizolare casa caramida

    Ca sa fie mai clar, marius 1978 spune ca ar fi trebuit un EPS 80 cat este standardul pentru termosistem insa nici EPS 70 nu este o problema.
    Ma intreb totusi cat ati economisit renuntand la 2cm de polistiren, mai ales daca ne raportam la intreaga pretul lucrarii pe total!
    Din punct de vedere termic nu ati pierdut prea mult, sa spunem un 15% din rezistenta termica.

    Lasă un comentariu:


  • marius 1978
    a răspuns
    Răspuns la: izolare casa noua polistiren

    teoretic nu ,dar sa stii ca diferenta de la 8 cm la 10 nu erea asa de mare pe cum crezi , si ma refer aici la partea financiara.
    Din punct de vedere tehnic ai pierdut mult mai mult cand ai ales un polistiren de densitate 15 asa cum ii spui tu.
    densitatea nu mai este un criteriu de clasificare ptr polistiren, ci EPS ul. In cazul de fata la o densitate 15 ar corespunde un EPS70
    Dar sa o lasam asa si sa spunem ca densitate 15 este minimum acceptat la exterior, deci concluzionand puteai sa mergi pe polistiren
    de 8 cm dar treb sa alegi un EPS superior sau pastrai calitatea aleasa dar foloseai minim 15 cm grosime

    Lasă un comentariu:


  • cosmintr
    a răspuns
    Răspuns la: izolare casa noua polistiren

    Este in regula si de 8 cm! Normal ca de 10 cm este mai ok decat mai putin, este ca si cum a-ti purta iarna o haina mai groasa.

    Lasă un comentariu:


  • misumarinescu
    a răspuns
    izolare casa noua polistiren

    Buna seara.
    Anul acesta in primavara am finalizat casuta si ne-am mutat in ea.
    Initial, proiectul a prevazut caramida porotherm de 25 cm cu izolatie polistiren expandat de 10 cm. Din lipsa de bani, am optat pentru porotherm 25+izolatie polistiren expandat de 8 cm (am ales unul mai bun de Energoterom cu densitate 15). Inca nu avem experienta iernii ca sa ne dam seama daca izolatia satisface nevoile de caldura in casa si cu ceva economii la factura de gaz. Am pierdut mult calitativ inlocuind polistirenul de 10 cu cel de 8?

    Lasă un comentariu:


  • dorulacatus
    a răspuns
    Răspuns la: Polistiren peste caramida sau dupa tencuiala

    Etapele unei lucrari facute la adevarata sa valoare trebuie respectate; ideea cu polistiren montat direct pe zidaria de caramida este a romanului pentru a mai economisi ceva dar in mod normal peretele se spriituieste, se tencuieste (fara tici si driscuiala) dupa care se monteaza capotul de polistiren.

    Lasă un comentariu:


  • Sandu_T
    a răspuns
    Răspuns la: Polistiren peste caramida sau dupa tencuiala

    Postat în original de eexcalade
    Am ajuns la izolatie si nu mai stiu ce meseriasi sa cred .Unii spun ca e bine sa pun pilistirenul pe mamaligi direct peste caramida,altii spun ca ar trebui data o mana de tencuiala ca sa fie peretii drepti si dupa se pune polistirenul.Care e cea mai buna solutie???
    Casa e constructie portanta.
    Depinde de planeitate. Dacă pereţii sunt drepţi, nu este nevoie de tencuială. Dacă pereţii au fost zidiţi prost, adică dacă trebuie încărcat mult cu adeziv pentru a aduce faţada la drept... atunci ar trebui tencuit.
    În varianta în care se tencuieşte, se poate folosi spumă pentru fixarea plăcilor, nu adeziv clasic.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Polistiren peste caramida sau dupa tencuiala

    Este de preferat varianta cu strat de egalizare zidarie si apoi aplicare termosistem. Aceasta nu inseamna ca nu se poate si cealalta varianta, ceva mai ieftina si mai rapida. Macar adezivul sa fie aplicat corect,mamaligi si cordon perimetral.

    Lasă un comentariu:


  • tanasie
    a răspuns
    Răspuns la: Polistiren peste caramida sau dupa tencuiala

    Se folosesc ambele variante.
    La prima varianta trebuie umplute rosturile dentre caramizi.
    Varianta doi aduce un plus de stabilitate si lipirea se poate face in pat continuu.

    Lasă un comentariu:


  • eexcalade
    a răspuns
    Polistiren peste caramida sau dupa tencuiala

    Am ajuns la izolatie si nu mai stiu ce meseriasi sa cred .Unii spun ca e bine sa pun pilistirenul pe mamaligi direct peste caramida,altii spun ca ar trebui data o mana de tencuiala ca sa fie peretii drepti si dupa se pune polistirenul.Care e cea mai buna solutie???
    Casa e constructie portanta.

    Lasă un comentariu:


  • vali_incepator
    a răspuns
    Multumesc pentru raspuns. Cat despre postarea in mai multe locuri nu am stiun ca "dauneaza", am facut asta pentru a avea mai multe sanse de a primi un raspuns rapid.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Ati mai postat intr-un topic si nu este deloc 'sanatos" sa fragmentam discutia.
    Va raspund si aici iar pe viitor va rog sa continuati discutia intr-un singur topic daca sunt problema similare.
    1. Se poate lipi polistirenul in pat continuu si nu se vor mai utiliza dibluri. La lipirea prin puncte este obligatorie utilizarea diblurilor.
    2. Lipire continua conform raspuns punct 1
    3. Utilizati polistiren expandat, de exemplu sortimentul EPS AF70 sau AF 80 de la Austrotherm. Polistirenul extrudat nu se justifica din punct de vedere tehnic si economic pentru izolarea unei fatade. Daca aveti zone unde va trebuie un polistiren mai subtire, gasiti polistiren extrudat cu diverse grosimi, din cm in cm.

    Lasă un comentariu:


  • vali_incepator
    a răspuns
    Salut!
    As avea si eu nevoie de cateva sfaturi privind termoizolarea:
    -casa e din blocuri ceramice soceram cu goluri (durotherm) parca, si nu as vrea sa gauresc polistirenul cu dibluri pentru ca am vazut de f multe ori ca peretele trage umezeala prin acele dibluri, deci as vrea sa montez placile de polistiren fara dibluri;
    -a doua chestie, cum e mai bine in cazul asta sa fie lipite placile de polist, pe "mamaligi", sau pe pietene?
    -a treia chestie, se poate izola peretele cu polistiren extrudat?(e doar o chestie de grosime ,in anumite locuri ale fatadei, ma incurca cel de 10cm)
    Cu respect

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Postat în original de Alex.Andrei
    As vrea o parere daca se poate ptr ce polistiren sa folosesc din cele 3 :
    Polistiren grafitat Austrotherm - 10cm grosime
    Polistiren expandat AF70 Austrotherm - 10cm grosime
    Polistiren expandat AF80 Austrotherm - 10cm grosime
    Prin interior as vrea sa nu mai izolez cu vata minerala sau etc.
    La inceput nu vroiam sa aud doar de grafitat auzind ca e mult mai bun .. dar dupa ce am fst la un depozit si am vb cu un domn de acolo mi-a pus niste semne de intrebare. Domnu`de acolo mi-a spus ca cel grafitat rar se foloseste la fatade.. si mai mult la terase, subsoluri etc. si ca nu-si are rost investitia. El mi-a recomandat AF70 dar totusi as vrea ceva mai bun ... si am ramas la AF80. Este o idee buna? Este o casa decenta ridicata putin cate putin si am incercat sa merg pe tot ce e mai bun .. nu vreau sa ma zgarcesc poate la ce e mai important .. la izolatie.
    Nu stiu ce referinte are domnul respectiv insa polistirenul expandat grafitat nu se utilizeaza la subsoluri, terase etc. Este o parere total gresita si ilogica la un moment dat. Acest tip de polistiren se utilizeaza, ca sa completez denumirea primului sortiment de grafitat avem Austrotherm EPS AF plus, la termoizolarea fatadelor in aderenta (zidarie, beton sau lemn) si la fatade ventilate.
    Sortimentul AF 70 este varianta mai ieftina pentru termosisteme, fiind recomandta pentru cladiri mai micute, cu expuneri reduse. Din punctul meu de vedere as face aceeasi alegere ca si dvs., sortimentul EPS AF 80 de la Austrotherm. Nu gresiti deloc si consider ca este un raport performate/pret foarte bun.

    Lasă un comentariu:


  • Alex.Andrei
    a răspuns
    Va salut, am ajuns la dvs. pe forum cu o mare nelamurire.
    Am ajuns cu casa la izolatia termica, si nu stiu inca ce polistiren sa pun + adeziv.
    Casa este facuta din caramida porotherm 25.
    Am batut din usa in usa pe la depozite ptr niste pareri .. si la cate depozite am fost .. atatea idei mi-au dat.
    As vrea o parere daca se poate ptr ce polistiren sa folosesc din cele 3 :
    Polistiren grafitat Austrotherm - 10cm grosime
    Polistiren expandat AF70 Austrotherm - 10cm grosime
    Polistiren expandat AF80 Austrotherm - 10cm grosime
    Prin interior as vrea sa nu mai izolez cu vata minerala sau etc.
    La inceput nu vroiam sa aud doar de grafitat auzind ca e mult mai bun .. dar dupa ce am fst la un depozit si am vb cu un domn de acolo mi-a pus niste semne de intrebare.
    Domnu`de acolo mi-a spus ca cel grafitat rar se foloseste la fatade.. si mai mult la terase, subsoluri etc. si ca nu-si are rost investitia. El mi-a recomandat AF70 dar totusi as vrea ceva mai bun ... si am ramas la AF80. Este o idee buna?
    Este o casa decenta ridicata putin cate putin si am incercat sa merg pe tot ce e mai bun .. nu vreau sa ma zgarcesc poate la ce e mai important .. la izolatie.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns.

    Lasă un comentariu:

Procesare...