Sapa peste polistiren extrudat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • daptzoanca
    Incepator
    • 13.oct.2017
    • 15

    Ok, bun, am inteles. Cred ca asi merge pe varianta cu OSB. Mi se pare mai plauzibila si cu rezistenta si termoizilatia, insa am un dubiu dupa cum am mai spus, la modul de imbinare dintre placi. Acolo nu se vor macina in timp? Nu vor apateascartaieturile, nu v-a deteriora polistirenul de dedesupt?
    ​​​​​​

    Comentariu

    • tymotyman
      Membru Marcant
      • 01.nov.2009
      • 570

      Se gasesc si placi cu nuturi . De preferat sa lipiti polistirenul iar osb prins cu dibluri .Tocmai de aceea se pune osb ca sa repartizeze greutatea pe suprafata mai mare.

      Comentariu

      • daptzoanca
        Incepator
        • 13.oct.2017
        • 15

        ok, am gasit ceva de genul, e ca si parchetul cu clik. Insa prinderea cu dibluri in ce o fac in placa de sub polistiren sau in polistiren? da daca e in polistiren eu zic ca e cam "subreda", daca e in placa o sa am nevoie de un holsurub lung de minim 100 mm. Sau gresesc? Iar la imbinari vin cu ceva banda de lipire intre placile de OSB?

        Comentariu

        • tymotyman
          Membru Marcant
          • 01.nov.2009
          • 570

          Se prinde direct in placa.Se gasesc holzsuruburi cu diblu destul de lungi.puneti folie parchet pe toata suprafata la montajul parchetului.Daca sub placa este pamant si nu este la etaj de preferat peste polistiren sa puneti o folie polietilena sa protejati osb ul si parchetul de umezeala
          Ultima editare de tymotyman; 22.oct.2018, 22:27.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Poate fi OSB clasic sau cu margine profilata. Placa de OSB nu se deterioreaza doar ca are imbinari multiple. Nu este neaparat necesara prinderea mecanica insa trebuie pastrate rosturi de dilatare. La nevoie se poate lipi placa de OSB (atentie la grosime, sa nu fie subtire pentru ca se deformeaza cu tot cu finisaj - de preferat 18mm de exemplu).

            Comentariu

            • Archimedes
              Incepator
              • 28.mar.2018
              • 30

              Va salut!
              As dori sa știu care din variantele de mai jos ar fii cea mai sustenabila pentru egalizarea planseului parter și planseului etaj a unei construcții P+1 nou construita, suprafață utila 160 Mp, fără a mai folosi varianta clasica de sapa în aderenta sau flotanta. Menționez ca nu am nicio conducta/teava/tub/cabluri care sa treacă pe planșeuri, și nici în bai nu am ce sa ingrop(nu am sifon sau țevi de scurgere). Usa de la intrare plus alte 4 uși osciloculisante s au montat deasupra planseului la aprox 7cm(cum era inițial în proiect) acestea obligându ma sa ma ridic la cota
              Varianta 1
              -VATA BAZALTICA PENTRU PLANSEURI : ROCKWOOL / KNAUF, GROSIME 40 MM
              -PLACI OSB NUT&FEDER 18-22 mm
              -FINISAJ : MOCHETA / PARCHET

              Varianta 2
              -VATA BAZALTICA 50 mm
              -SAPA AUTONIVELANTA TRAFIC INTENS 10-15 mm
              -ARMARE PLASA FIBRA
              -FINISAJ

              Vata se poate înlocui bineînțeles cu polistiren extrudat ex : Austrotherm XPS TOP 30/50/70

              Va salut, un an bun tuturor!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Prima varianta este cea mai buna solutie.Se va utiliza numai un sortiment de vata pentru izolarea pardoselilor, va aduce un plus de izolare fonica fata de utilizarea polistirenului extrudat. In loc de grosimea de 40mm se pot utiliza doua straturi de 20mm. Teoretic se poate utiliza si polistiren extrudat in loc de vata pentru pardoseala, dar nu vor fi aceleasi beneficii ale izolatiei.

                Comentariu

                • Archimedes
                  Incepator
                  • 28.mar.2018
                  • 30

                  Bună ziua,
                  Va mulțumesc mult pentru răspuns!
                  Spune ți mi va rog, ce șanse sunt ca OSB sa mi putrezească sau sa se dezintegreze, fără acțiunea apei(avarie, scurgeri)?

                  Ce posibilități ar exista ca în timp sa se taseze/deformeze vata sub acțiunea unor greutăți normale(mobilier)

                  Dacă am lua în considerare o a 3-a varianta cu sapa clasica în aderenta sau flotant, ar fii mai demna de luat în seama, sau și cu aceasta varianta 3 în calcul, prima ar fii una la fel de buna?

                  Mulțumesc mult Gemini!

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Inainte de toate ar trebui sa masurati exact cotele si planeitatea planseelor. Trebuie sa aveti un nivel dat pentru a vedea exact care sunt abaterile,posibil o parte sa fie mai jos, alta mai sus.
                    Pentru parter, as lua in considerare solutia cu polistiren extrudat si o sapa de egalizare din nisip-ciment. Pentru etaj pot fi analizate ambele variante, atat cu OSB cat si cu sapa. Izolatia termicqa pe planseul etajului este mai putin importanta. OSB nu putrezeste in conditii normale, nu se dezintegreaza. Daca va este mai usor cu OSB la etaj, se poate realiza dar numai dupa ce vedem exact planeitatea. Avantajul sapei de egalizare este ca poate prelua abaterile mai mari de la placa,putand avea o grosime diferita dupa cum sunt abaterile. In solutia cu izolatie si OSB abaterile de planeitate nu se pot prelua.
                    Asadar, inainte de a stabili orice alt detaliu trebuie sa masurati placile complet si corect, cu nivel si referinte multiple, pe intreaga suprafata.
                    Ultima editare de Gemini; 31.dec.2018, 22:18.

                    Comentariu

                    • Archimedes
                      Incepator
                      • 28.mar.2018
                      • 30

                      Va mulțumesc mult! Un an nou cat mai bun!
                      La multi ani MisiuneaCasa!

                      Comentariu

                      • Caiusvlad
                        Membru
                        • 31.dec.2016
                        • 128

                        Buna ziua.
                        Vreau sa ma apuc dupa pasti imediat de renovarea unei camere situate la etajul 1.
                        De inceput trebuie sa vad cum pot sa ma înalt aprox 6-7 cm in camera respectiva pentru a nu avea diferenta de nivel fata de restul casei.
                        In camera respectiva cred ca este direct placa,fără nici o altă sapa!
                        NU vreau sa torn nici 6-7 cm de sapa in toata camera,pentru ca ar îngreuna foarte mult placa(casa construită în 1982).
                        Ce modalități pot avea sa nu torn 7 cm de sapa(nisip+ciment)?

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          Salut,
                          Ai mai multe variante:
                          1. Extrudat 2..3cm plus sapa,
                          2. Extrudat plus OSB
                          3. Vata minerala plus OSB
                          4. Sapa usoara, cu perle polistiren
                          OSB se poate inlocui cu alte placi de pardoseala dar sigur sunt mai scumpe.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Caiusvlad
                            Membru
                            • 31.dec.2016
                            • 128

                            Postat în original de VYS
                            Salut,
                            Ai mai multe variante:
                            1. Extrudat 2..3cm plus sapa,
                            2. Extrudat plus OSB
                            3. Vata minerala plus OSB
                            4. Sapa usoara, cu perle polistiren
                            OSB se poate inlocui cu alte placi de pardoseala dar sigur sunt mai scumpe.
                            Sti cumva care este grosimea minima la sapa ,care trebuie sa fie turnată peste extrudat,sa nu am probleme?
                            Sapa trebuie armata?

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12202

                              Problema este sapa pe polistiren extrudat , nu se " leaga " . Pt a " sta " pe extrudat exista varianta sapa semiumeda in cantitate mare , grosime mare , sa stea prin greutate ..... sau " ancore " legaturi de pe suport , prin extrudat , si legat deasupra o plasa de armare . evident si extrudatul fixat mecanic .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • Caiusvlad
                                Membru
                                • 31.dec.2016
                                • 128

                                Postat în original de Mircea G
                                Problema este sapa pe polistiren extrudat , nu se " leaga " . Pt a " sta " pe extrudat exista varianta sapa semiumeda in cantitate mare , grosime mare , sa stea prin greutate ..... sau " ancore " legaturi de pe suport , prin extrudat , si legat deasupra o plasa de armare . evident si extrudatul fixat mecanic .
                                Adică sa bag niste fier beton ori din perete si sa leg de plasa din sala si pe urma sa torn,sau sa dau niste găuri în placa,bat niste bucăți de fier beton ,si ies cu ele pana la plasa din placa?!
                                Pot sa torn atunci un 3 cm peste polistiren?
                                Nu crapă?

                                Comentariu

                                Procesare...