Densitate vata bazaltica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • CRISTIANN
    Incepator
    • 17.dec.2007
    • 26

    Densitate vata bazaltica

    SALUT TUTUROR. INTREBAREA MEA SE REFERA LA DENSITATEA CORECTA PE CARE TREBUIE SA O AIBA VATA BAZALTICA FOLOSITA PT IZOLAREA MANSARDELOR. CARE CREDETI CA E POTRIVITA ? CEA CU DENSITATE DE 28 SAU CU DENSITATE DE 40? VA MULTUMESC
  • oif_nelu_1970
    Membru
    • 05.nov.2008
    • 189

    #2
    Cu cat este mai mare densitatea cu atat este mai bine.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6878

      #3
      Re: Densitate vata bazaltica

      Postat în original de CRISTIANN
      SALUT TUTUROR. INTREBAREA MEA SE REFERA LA DENSITATEA CORECTA PE CARE TREBUIE SA O AIBA VATA BAZALTICA FOLOSITA PT IZOLAREA MANSARDELOR. CARE CREDETI CA E POTRIVITA ? CEA CU DENSITATE DE 28 SAU CU DENSITATE DE 40? VA MULTUMESC
      Nu conteaza deoarece nu aveti nevoie de o anumita rezistenta la impact.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Care sunt cele doua produse cu densitati diferite?

        Comentariu

        • CRISTIANN
          Incepator
          • 17.dec.2007
          • 26

          #5
          VORBIM DE ACELASI PRODUS: VATA BAZALTICA, PE CARE O RECOMAND CATEGORIC PT IZOLAREA MANSARDELOR

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            #6
            Postat în original de CRISTIANN
            VORBIM DE ACELASI PRODUS: VATA BAZALTICA, PE CARE O RECOMAND CATEGORIC PT IZOLAREA MANSARDELOR
            Off... off.. de ce tipati la noi ???

            Am mai precizat o data ca "nu conteaza deoarece nu aveti nevoie de o anumita rezistenta la impact" in schimb daca alegeti o vata bazaltica cu o densitate mai mare ingreunati structura acoperisului.

            Pe langa vata bazaltica mansardele se termoizoleaza cu succes utilizand vata de sticla.
            Cu stima.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Se poate utiliza fara probleme o vata bazaltica cu densitatea de 30 sau una de 40. Aveti in vedere si conductivitate termica a celor doua sortimente.

              Comentariu

              • alabala
                Incepator
                • 17.oct.2007
                • 97

                #8
                Intr-o discutie recenta cu un reprezentant Dedeman, am aflat ca nu se poate folosi vata bazaltica cu densitate 40 la placari exterioare pe pat de adeziv. El spunea ca doar cea cu densitate de 90 se poate utiliza pt astfel de placari. Aceeasi discutie am avut-o si cu un distribuitor de termosisteme pe vata bazaltica insa el spunea ca se poate folosi fara nici un fel de problema vata bazaltica de 40.
                Care este adevarul ???
                http://casa-mea.blogspot.com/

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #9
                  Daca are rezistenta la compresiune de 40kPa e OK.

                  Comentariu

                  • bogdan.sb
                    Membru Marcant
                    • 23.aug.2006
                    • 539

                    #10
                    Desi forumul este mult mai vechi, o sa postez un raspuns: CONTEAZA foarte mult densitatea. Cu cat este mai mare, cu atat izolarea termica, ignifuga a structurii din spatele acesteia (un aspect extrem de important, dar ignorat de majoritatea), dar mai ales fonica este mai buna.
                    Faptul ca se ingreuneaza structura nu are nicio importanta raportat la beneficiile aduse. Sa fim seriosi, o mansarda se construieste din grinzi solide, nu din lati ...
                    Pentru a argumenta ceea ca am scris: am o cabana pe care am izolat-o la exteror cu vata bazaltica de densitate peste 100 kg/mc si 30 mm, iar peste siding metalic. Dupa izolare, daca esti afara si vrei sa te auda cineva din interior, trebuie sa zbieri tare, altfel vorbesti singur

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #11
                      Totusi, densitatea joaca un rol mai important in zona suprafetelor solicitate mecanic. Poate fi o risipa utilizarea unei densitati prea mari pentru cazul in speta. Pe langa alegerea sortimentului corect de izolatie, conteaza si sistemul e punere in opera, una este sa avem siding, alta tencuiala directa etc.
                      In general densitatea nu ajuta foarte tare sau nu sunt cresteri semnificative de performante fata de sortimentele cu densitate sub 40kg/mc. Conteaza deasemenea spectrul de frecvente daca discutam de izolarea fonica.

                      Comentariu

                      Procesare...