Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • TudorB
    Incepator
    • 13.mar.2012
    • 53

    Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

    Iata ce scrie in prezentarea acetui tip de polistiren:
    Austrotherm EPS® reprezintã solutia perfectã pentru termoizolarea la exterior a fatadelor,
    teraselor si acoperisurilor în pantã, dar si pentru termoizolarea la interior, în cazul
    pardoselilor si a pereþilor despãrtitori. Vârful de gamã Austrotherm EPS® AF-PLUS corespunde
    celor mai exigente cerinte pentru termoizolatiile
    de fatade, având un coeficient de transfer termic cu circa 20% mai mic
    (λ = 0,032 W/mK), comparativ cu cel al plãcilor de polistiren clasic destinat fatadelor -
    Austrotherm EPS® AF80. Este un tip de polistiren creat prin combinarea perlelor de
    polistiren cu praful de grafit. Prin aplicarea unui învelis grafitat la nivelul perlei de
    polistiren creste rezistenþa termicã, mãrindu-se substantial si capacitatea de reflexie
    termicã. Cu alte cuvinte, Austrotherm EPS®AF-PLUS oferã termoizolatiei un randament
    termic superior, folosind doar 80% din grosimea variantei clasice de polistiren.
    cu Austrotherm EPS® AF-PLUS echivaleazã cu 10 cm, în cazul utilizãrii plãcilor clasice
    de polistiren Austrotherm AF80. Produsul Austrotherm EPS® AF-PLUS prezintã porozitate
    deschisã, elasticitate si absorbtie fonicã superioarã, muchii drepte pentru contururile
    laterale, dimensiuni utile de 1.000 x 5.00 mm si suprafatã utilã de 0,5 m2. În
    plus, produsul este reciclabil.
    Domenii de utilizare:
    fatade tencuite - termosistem;
    fatade ventilate;
    fatade - pereti exteriori pe structuri
    usoare;
    fatade - pereti bistrat cu sau fãrã spatiu
    de ventilare.
    Date tehnice:
    porozitate deschisã;
    forma contururilor laterale: muchii
    drepte;
    dimesiuni placã: 1000 x 500 mm;
    suprafaþã placã: 0,5 m2;
    conductivitate termicã de calcul:λc = 0,032 W/mK;
    conductivitate termicã efectivã:λef = 0,032 W/mK;
    rezistentã la încovoiere:BS125 ≥ 125 kPa (12,5 t/m2);
    rezistenþã la tracþiune:TR150 ≥ 150 kPa (15 t/m2).
    Poate ca nu m-am incadrat in topicul care trebuie (polistiren de 10 cm) dar vad ca toata lumea se axeaza pe minim 10 cm si ar trebui sa faca diferenta si intre conductivitatea termica nu numai grosimea acestuia.

    Comentariu

    • Admin.MC
      Membru Marcant
      • 05.dec.2005
      • 974

      Re: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

      Polistirenul EPS AF-PLUS de la Austrotherm (adica polistiren expandat grafitat) este in general cu 20% mai eficient decat polistirenul expandat simplu, dar, in acelasi timp, este si mai scump.
      Totusi, daca aplicatia impune limitarea la o anumita grosime (10 cm, de exemplu), din varii motive, si intentia este de a realiza o termoizolare cat mai eficienta, atunci polistirenul expandat grafitat este mai mult decat indicat, cu atat mai mult cu cat diferenta de pret la care faceam referire mai sus nu este un factor determinant, mai ales pe termen mediu si lung.

      Comentariu

      • cristibcd
        Incepator
        • 17.aug.2008
        • 5

        Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

        Buna ziua,
        Doresc o parere despre polistiren expandat Energoterom grosime de 10 cm densitate 4kg /bax reala cantarita pe cantar (pe fisa care insoteste baxul scrie densitate de 15kg/m3 si CS(10)90 )
        A folosit cineva acest model?
        Pretul este de 47ron/bax
        Ce recomandare puteti sa-mi faceti pt. adezivii Duocontact si Thermouniversal. Preturile sunt aprox egale.
        Dilema este ca duocontact apare doar pe situl de Romania, iar pe cele din vest nu apare.

        Va multumesc

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

          La greutatea cantarita iese o densitate mai mare decat cea declarata.
          Din pdv. al datelor prezentate in fisa tehnica nu ar trebui sa fie probleme. Nu am vazut produsul in realitate si nu va pot spune mai multe.
          Pretul este aproximativ acelasi ca al sortimentului EPS AF80 de la Austrotherm. Fara probleme va recomand adezivul pentru polistiren Ceresit ThermoUniversal.
          Celalalt sortiment exista si afara, cel putin in Marea Britanie este pe piata si il gasiti inclusiv pe siteurile lor.

          Comentariu

          • crhamnusia
            Incepator
            • 04.aug.2012
            • 11

            Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

            Buna ziua.
            Vreau sa izolez casa (caramida Porotherm de 30) cu polistiren ARCO EPS 80 de 100.
            Va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra despre acesta marca.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

              Atat timp cate ste EPS 80 nu vad sa fie vreo problema cu acest tip de polistiren. Daca este vreun utilizator care a utilizat tipul de polistiren pentru realizarea izolatiei fatadei, il rog sa ne spuna impresi despre produs si modul de punere in opera (taiere, rezistenta mecamica, usurinta desfacere perle polistiren etc.)

              Comentariu

              • Tencuiala04
                Incepator
                • 22.feb.2014
                • 1

                Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

                Buna seara,

                Urmarind aceasta discutie despre termoizolare , eps, polistiren, etc. Am zis ca poate ar prinde bine sa va spun cate putin si din experienta mea, legata de acest subiect.
                Pe scurt, cand m am hotarat sa plachez casa cu polistiren +altele, am inceput sa ma interesez pe unde am stiut , pe la targurile de constructii (Construct expo) depozite de materiale mai mici sau mai mari, internet, prieteni si tot asa.
                De cand s-a abordat subiectul aici, a trecut timp si lucrurile s-au mai clarificat, dar poate ajuta pe cineva.
                In marile depozite erau toate firmele cunoscute ce produc/vand/distribuie polistiren expandat: austrotherm, arco, isopor, hirsch. Preturile difera in fct de densitate sau chiar in fct de grosime si chiar de la firma la firma.
                Pe internet am descoperit printre toti cei de mai sus inca un producator, aproape de Bucuresti: equator group, o firma romaneasca cu capital privat din cate am aflat.
                Din curioazitate am sunat, pt o oferta , la inceput mi s a parut pretul cam mic fata de ceea ce vazusem . Am ajuns la fabrica aceasta in orasul Racari sa vad cu ochii mei dc este asa sau nu, simplu, vroiam certitudine, pt ca nu stiam de ei.
                Acum vine partea in care o sa fac reclama, asta e...ce sa fac?!? eu consider ca info sunt ajutatoare.
                Mi-a placut ce am gasit acolo : polistirenul avea cal. promisa in oferta , pretul bun, acelasi din oferta si chiar puteam cumpara restul de materiale necesare.
                Este o firma mica in comparatie cu gigantii de mai sus, dar nu a contat pt mine, eu mi-am luat polistirenul si inca ceva materiale de la ei .
                Am fost multumit si sunt in continuare, nu regret ca am ales varianta asta, a fost si f buna .
                Am aflat ca au si echipe de muncitori care aplica termosistemul, insa pt mine era tarziu , deja imi gasisem echipa de ceva timp.
                Deci...succes tuturor!
                Bafta!

                Comentariu

                • FilipT
                  Membru Marcant
                  • 15.feb.2009
                  • 695

                  Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

                  Postat în original de Tencuiala04
                  Buna seara,

                  Urmarind aceasta discutie despre termoizolare , eps, polistiren, etc. Am zis ca poate ar prinde bine sa va spun cate putin si din experienta mea, legata de acest subiect.
                  Pe scurt, cand m am hotarat sa plachez casa cu polistiren +altele, am inceput sa ma interesez pe unde am stiut , pe la targurile de constructii (Construct expo) depozite de materiale mai mici sau mai mari, internet, prieteni si tot asa.
                  De cand s-a abordat subiectul aici, a trecut timp si lucrurile s-au mai clarificat, dar poate ajuta pe cineva.I... Deci...succes tuturor!
                  ceva poze, sa vedem cum ati realizat lucrarea....
                  Ultima editare de Gemini; 07.mar.2014, 09:35.

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2491

                    Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

                    Postat în original de Tencuiala04
                    Pe internet am descoperit printre toti cei de mai sus inca un producator, aproape de Bucuresti: equator group, o firma romaneasca cu capital privat
                    Daca tot le facem reclama, de ce nu precizati si densitatea polistirenului cumparat, pretul de achizitie si motivele pentru care sunteti multumit de produsele achizitionate.

                    Comentariu

                    • FilipT
                      Membru Marcant
                      • 15.feb.2009
                      • 695

                      Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

                      A reclama mascata imi suna si mie.... mai ales ca nu a dat prea multe detalii

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2491

                        Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

                        De curiozitate am contactat pe mail firma mentionata de Tencuiala04.
                        Pretul ofertat pentru polistirenul expandat de 100 mm grosime cu o densitate de 15-16 kg/m este peste cel al Austrotherm EPS - AF80.
                        De apreciat promptitudinea raspunsului si faptul ca asigura transportul si accepta tinerea produselor in custodie daca acestea sunt achitate integral.
                        Si pot oferi materiale pentru tot sistemul de termoizolatie.

                        Comentariu

                        • catalin 73
                          Incepator
                          • 07.mar.2014
                          • 27

                          Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

                          buna zoiua
                          doresc sa izolez casa la exterior cam 200 m2 si nu ma hotaresc in privinta producatorului am oferte de la 3 firme ,adeplast ,austrotherm ,si baudeman
                          polistirenul care doresc sa il folosesc este de 10 cm cu eps 80 dar pretul oferit de adeplast este 42 ron /bax austrotherm 47,9 ron .bax si budeman 42,9 doresc sa stiu daca a folosit cineva polistiren de la producatorul adplast si cum este ca si caliatate .inca ceva am primit oferta si de polistiren grafitat eps 80 de la adeplast la pretul de 55 ron /bax si de la austrotherm de 65 ron /bax care este mare diferenta am intra pe situl companiilor si am vazut ca cei de la adplast dau coeficientul CS (10) 90 nu am gasit la austrotherm eps af plus cit este precum si celelalte caracteristici rezistenta la incovoiere,tractiune la adeplast sunt mai mari comparativ cu austrotherm .Inca ceva pentru polistirenul grafitat am inteles de la distribuitori ca este necesar un anumit tip de adeziv mai scum decit pentru cel normal cu 100% stie cineva ca se poate folosii adeziv normal

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

                            Se foloseste acelasi tip de adeziv, inclusiv pentru polistirenul grafitat.
                            Din curiozitate, pipaiti doua tipuri de polistiren din cele mentionate, vedeti cat de solide sunt placile, cat de usor se rup perlele de polistiren si apoi va veti convinge care este mai bun. Din pacate, in fisele tehnice cam toate au aceleasi valori minime declarate.

                            Comentariu

                            • Stefan_D
                              Incepator
                              • 03.iul.2013
                              • 75

                              Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

                              Am casa construita la rosu, iar anul acesta va trebui sa ii fac fatada, deci si izolatia termica.
                              Pe partea de nord a casei ma gandeam sa pun polistirrn expandat de 150mm, iar in rest de 100mm. Uitandu-ma la preturi am observat ca nu e mare diferenta intre expandatul de 150mm si extrudatul de 50mm. Calitativ e clar ca nu se compara. Ce ziceti e o idee buna sa folosesc extrudat de 50 in loc de expandat de 150? Se folosesc aceiasi adezivi sau pentru extrudat e indicat sa folosesc alti adezivi?

                              Comentariu

                              • FilipT
                                Membru Marcant
                                • 15.feb.2009
                                • 695

                                Răspuns la: Ce marca de polistiren expandat de 10 cm recomandati?

                                Postat în original de Stefan_D
                                Am casa construita la rosu, iar anul acesta va trebui sa ii fac fatada, deci si izolatia termica.
                                Pe partea de nord a casei ma gandeam sa pun polistirrn expandat de 150mm, iar in rest de 100mm. Uitandu-ma la preturi am observat ca nu e mare diferenta intre expandatul de 150mm si extrudatul de 50mm. Calitativ e clar ca nu se compara. Ce ziceti e o idee buna sa folosesc extrudat de 50 in loc de expandat de 150? Se folosesc aceiasi adezivi sau pentru extrudat e indicat sa folosesc alti adezivi?
                                Nu se foloseste extrudat pt termoizolare, daca vreti calitate folositi saltele de vata bazaltica

                                Comentariu

                                Procesare...