Extrudat peste placa, fara sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • CRISTIANN
    Incepator
    • 17.dec.2007
    • 26

    Extrudat peste placa, fara sapa

    SALUTARE

    Poate sa-mi spuna cineva daca pe placa de beton de la parter pot sa lipesc polistiren extrudat de 5 cm, fara sa mai torn sapa, peste care sa pun folie pee si apoi parchet?
    Stiu ca aolo unde pun gresie ( baie ) nu voi face acest lucru, aici urmand sa torn sapa.

    Va multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Parerea mea este ca aceasta solutie este o jumatate din cea normala.
    Orice pardoseala trebuie sa se termine cu un strat capabil sa preia incarcarile si sa le transmita straturilor/structurilor inferioare.

    Nu va recomand asa ceva.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6880

      #3
      Re: Extrudat peste placa, fara sapa

      Postat în original de CRISTIANN
      SALUTARE

      Poate sa-mi spuna cineva daca pe placa de beton de la parter pot sa lipesc polistiren extrudat de 5 cm, fara sa mai torn sapa, peste care sa pun folie pee si apoi parchet?
      Stiu ca aolo unde pun gresie ( baie ) nu voi face acest lucru, aici urmand sa torn sapa.

      Va multumesc
      Nu. Trebuie sa puneti un strat de sapa ori din OSB3 peste polistirenul extrudat.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        In 5 cm grosime totala nu puteti aplica varianta polistiren si sapa egalizare.

        Comentariu

        • moisuk
          Incepator
          • 03.feb.2009
          • 8

          #5
          de ce nu?

          poate explica cineva de ce nu s-ar putea pune direct peste placa polistiren extrudat de 50 mm apoi folie PEE si apoi parchet laminat? Ca avantaje eu vad ca sunt destule in cazul fara a turna sapa: - termoizolare fara a lua mult din inaltimea camerei, - scutirea costurilor si mizeriei cu turnarea sapei, -mult mai simplu per total.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12204

            #6
            ...si parerea lui Gica -contra ...: Am mai spus ca reprezentantul unei firme de izolatii , recomanda si ARE acasa parchet pus DIRECT peste extrudat . Motivul este simplu , usor de realizat si chiar beneficiezi de caldura . Atunci am fost contrazis , sau unii au ris ...
            Mai nou am gasit un sistem de incalzire in pardoseala care se monteaza pe placi de extrudat pe care apoi se pune DIRECT parchetul ....
            Trageti concluziile ..
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6880

              #7
              Re: de ce nu?

              Postat în original de moisuk
              poate explica cineva de ce nu s-ar putea pune direct peste placa polistiren extrudat de 50 mm apoi folie PEE si apoi parchet laminat? Ca avantaje eu vad ca sunt destule in cazul fara a turna sapa: - termoizolare fara a lua mult din inaltimea camerei, - scutirea costurilor si mizeriei cu turnarea sapei, -mult mai simplu per total.
              Deoarece daca puneti o mobila care apasa dealungul timpului local pe polistiren o sa obtineti o frumusete de gaura in polistirenul extrudat.
              Cu stima.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12204

                #8
                Postat în original de Mircea G
                Trageti concluziile ..
                .......Sub parchet nu este osb , cred ca este ceva din pluta ...dar foarte subtire .
                Fișiere Atașate
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6880

                  #9
                  Postat în original de Mircea G
                  Sub parchet nu este osb , cred ca este ceva din pluta ...dar foarte subtire .
                  Mircea si tu ai incredere intr-un producator de instalatii de incalzire care da structura de rezistenta pentru un planseu ? Eu nu am. Ala are interesul sa-si vanda produsul nu sa ii reziste polistirenul.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12204

                    #10
                    Postat în original de Maestrul Max
                    Postat în original de Mircea G
                    Sub parchet nu este osb , cred ca este ceva din pluta ...dar foarte subtire .
                    Mircea si tu ai incredere intr-un producator de instalatii de incalzire care da structura de rezistenta pentru un planseu ? Eu nu am. Ala are interesul sa-si vanda produsul nu sa ii reziste polistirenul.
                    Corect . Am avut destule contre cu respectivul , dar , am un prieten si asa are in casa ...Este ok . Acum ce sa zic ? Azi pot sa ma iau cu cineva de git pentru o idee dar miine daca cineva imi demonstreza ca poate fi si altfel ....recunosc . Sincer eu am curajul sa fac asa ceva dar macar sa pun si un osb . Normal , si un extrudat de densitate mare .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6880

                      #11
                      Postat în original de Mircea G
                      Sincer eu am curajul sa fac asa ceva dar macar sa pun si un osb . Normal , si un extrudat de densitate mare .
                      Ai pus punctul pe "i" Mircea. Nu cu orce extrudat se poate face ce este in foto. Exista extrudat pe care poti trece cu cilindrul compactor si sa nu se deformeze. Numai ca se gasete foarte greu pe piata.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • Valeriu Alexandrescu
                        Incepator
                        • 20.dec.2008
                        • 94

                        #12
                        Polistirenul extrudat cel mai uzual are in jur de 30 t/mp rezistenta la compresiune, dar spre exemplu noi comercializam si XPS cu o rezistenta superioara (50 sau 70 de t/mp). Acest tip de XPS se foloseste in general la pardoseli foarte incarcate, sub radierul general al fundatiei si in cazuri speciale. In general este suficient cel uzual.

                        Domnul Max avea dreptate. Polistirenul nefiind un material omogen are nevoie de un distribuitor de sarcini, cum ar fi sapa armata sau OSB-ul. Punctual nu rezista la incarcari mari. Pentru a circula este suficient, dar pentru a depozita un obiect greu care are sustinere in cateva puncte nu este recomandat sa fie utilizat fara protejare.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #13
                          O solutie destul de piperata utilizarea plutei sub un laminat.
                          Daca aplicam pluta de ce sa aplicat extrudat?
                          In foto probabil este ceramica+pluta+laminat.

                          Care este legatura foto cu ceea ce scrie in dreapta - "incalzire"?

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12204

                            #14
                            Postat în original de Gemini
                            Care este legatura foto cu ceea ce scrie in dreapta - "incalzire"?
                            Imaginea este luata dintr-un filmulet in care se prezenta incalzirea in pardoseala si modul de realizare al finisajului . Daca tot se vedea " chestia" aia albastra , am scris ce este ...
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • franciscf1
                              Membru
                              • 21.oct.2008
                              • 114

                              #15
                              Caz real: eu am exact asa, sau aproximativ asa:
                              - sapa uscata 15 cm, polistiren extrudat 5cm (NF) si melaminatul de 8mm cu clickclack.

                              Intradevar la intrari in fata usii s-a lasat un pic, dupa 3 ani de folosire, dar mobila o sustine cu succes, nici o problema. Si nu as da pe nimic solutia asta. Copilul sta tot timpul pe jos si sunt sigur ca nu raceste.
                              In baie am turnat sapa peste si nu simt nici un efect la polistiren. Tot rece e.

                              Cine vrea senzatia placuta de confort termic, sa circule descult pe podea, fara a avea incalzire in pardoseala recomand cu caldura solutia.

                              Comentariu

                              Procesare...