Izolatie cu celuloza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sorincostinel
    Incepator
    • 11.mai.2008
    • 2

    Izolatie cu celuloza

    in dormitor avem un calciu pe pereti si intr-un colt a aparut igrasie acum nu stim cum sa facem sa curatam calciul dupa pereti?? mai departe nnu stim asteptam ajutorul dumneavoastra
    ivanus sorin
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Problema este de curand sau dateaza de ceva vreme?
    Calciul nu are nici o vina. Doriti sa schimbati finisajul?

    Ce tip de pereti aveti si cum este pozitionata pata de mucegai fata de peretii exteriori?

    Comentariu

    • valentinh8
      Incepator
      • 20.aug.2007
      • 7

      #3
      Termoizolare cu celuloza

      Am auzit de curand ca se practica termoizolatia cu celuloza(se poate cauta usor pe net informatii).Sunt curios daca e o solutie viabila si economica asa cum se promoveaza.Celuloza vine gata ignifugata si tratata si este un bun izolator termic si fonic,comparabil cu vata minerala sau chiar mai bun.Stie cineva daca sunt adevarate toate acestea?A mai lucrat cineva cu celuloza?

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        Prin anii "70" am izolat cu asa ceva podul unei case si sincer sa fiu nu stiu cit a ajutat, dar pe pereti cred ca iese de toata prastia, meseriasii tre sa fie meseriasi.
        Cu respect.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Re: Termoizolare cu celuloza

          Postat în original de valentinh8
          Am auzit de curand ca se practica termoizolatia cu celuloza(se poate cauta usor pe net informatii).Sunt curios daca e o solutie viabila si economica asa cum se promoveaza.Celuloza vine gata ignifugata si tratata si este un bun izolator termic si fonic,comparabil cu vata minerala sau chiar mai bun.Stie cineva daca sunt adevarate toate acestea?A mai lucrat cineva cu celuloza?
          Or fi adevarate, dar nu pe la noi. Deocamdata nu cred ca celuloza utilizata in termoizolatie are calitatile celulozei din strainataturi.
          Cu stima.

          Comentariu

          • romica.idut
            Incepator
            • 01.apr.2009
            • 17

            #6
            Izolatie cu celuloza

            Cochetez cu fulgii de celuloza.La noi se folosesc cateva tipuri/producatori si sunt in studiu cu isocell,produs austriac, despre care am citit pe forum/site,lucruri bune si pareri reticente, doar ca in tarile nordice,acest tip de termoizolatie este arhicunoscut .Am luat legatura cu cei ce importa si executa lucrari si desi inca sunt in studiu cred ca sunt cateva elemente care ma fac sa aleg varianta.
            -nu exista rosturi la aplicarea materialului,se sufla egal peste tot.
            -intra in toate spatiile, in locuri greu accesibile chiar daca nu este inchis spatiul destinat termoizolatiei.
            - materialul de baza lemnul din care este celuloza/fulgii,are un comportament natural la schimburi de temperatura.daca se umezeste in contact cu mediul umed/apa,in contact cu temperatura ridicata/ventilat se usuca fara sa se modifice.
            -sunt tratati contra fungiilor care ar permite dezvoltarea mediului distructiv.
            Foarte important!!
            -pretul de cost material/manopera :-un strat de 15 cm suflat pe suprafata orizontala/plan inclinat (pl inclinat cantitatea/densitate mai mare pt stabilitate)deci , pretul variaza intre 36-45 le/mp,resp oriz/pl inclinat,
            in care intra atat materialul cat si manopera .
            In ce ma priveste se potriveste si pentru ca lucrarea se face curat,cu acces dinafara,fara deranj, eu locuiesc in casa,tehnologia suflarii garanteaza etanseizarea corecta si nu trebuie sa-mi sparg acoperisul.
            Am omis, am luat contact cu o firma din AR la un targ expo la TM, saptamana trecuta, deci pt mine e convenabil si ca pana TM nu platesc nici transport fiind in raza de 50 km de AR, firma transporta gratuit pe aceasta distanta.

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2501

              #7
              Aha, deci iti faci reclama. Prima data arunci pisica si pe urma..........
              Cu respect.

              Comentariu

              • romica.idut
                Incepator
                • 01.apr.2009
                • 17

                #8
                pisica

                Nu am aruncat-o e inca la mine.Si da ,imi fac reclma la facturile astronomice pe care le platesc la gaze si la electrica.Credeam ca e ok,daca-ti dai parerea, dar daca...cine nu-i cu vata e banner ,ma iertati!
                Puneti ce va da mana si ignorati pataniile altora ca de cate ori v-o fi frig iarna sau va coaceti vara, o sa va consolati cu facturile de la gaze si curent, mititele si insenifiante.
                Cu respect,
                Romica

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  M-as bucura daca nu ati lauda prea mult solutia dvs. si sa aruncati celelalte metode de izolare intr-o lumina negativa. Asa ar fi corect, oricum fiecare solutie are avantajele si dezavantajele ei. Nu peste tot merge orice solutie. Este bine sa cautam solutia optima pentru fiecare caz.

                  Comentariu

                  • sanduotto
                    Incepator
                    • 14.apr.2009
                    • 4

                    #10
                    MAI OAMENI A-TI UITAT SA ZICE-TI DE CELULOZA CA NU GAZDUIESTE NICI UN FEL DE VIETATE TIMPUL DE EXECUTIE E MULT MAI MIC. EU AM IZOLATIE DE ACEST FEL DE 2 ANI SI E EXTRAORDINARA MI-A SCAZUT FACTURA DE GAZE CU MAI MULT DE JUMATE ,SI FONIC E TARE DE TOT CE SA VA SPUN E MARFA
                    CUNOSC CELULOZA DE 3 ANI CA AM LUCRAT PT. ISOCELL LE-AM FACUT NISTE MASINI DE INJECTAT DAR AU UITAT SA PLATEASCA ULTINA COMANDA SI NORMAL M-AM OPRIT SA LE MAI FAC LOR
                    DAR VA MAI SPUN O DATA CA IZOLATIA E MARFA
                    otto

                    Comentariu

                    • ciontx
                      Incepator
                      • 19.aug.2008
                      • 1

                      #11
                      Pai si doar atit despre aceasta discutie?
                      Sunt si eu destul de interesat, avand in vedere ca urmeaza sa imi izolez mansarda. Ce-a mai buna solutie pentru mine pina acum fiind vata bazaltica de la MACON.
                      Insa aceasta celuloza poate fi montata si manual (adica fara acele pompe) ?
                      Si un pret pe metru fara manopera poate sa imi cineva?
                      Ceva distribuitori pe zona Olteniei (eu sunt din Tg-Jiu)?
                      Va multumesc si spor la treaba tuturor!

                      Comentariu

                      • gabix
                        Membru
                        • 10.sep.2007
                        • 185

                        #12
                        Nu se poate aplica fara pompe, ea arata la distribuitor ca niste plastilina framintata. Pompele o iau si o expandeaza cu aer - cel putin asa am inteles eu.

                        La izolatia podului ( sub acoperis ) era la ~4E, cam scump daca compari cu vata montata in regim DYI.
                        Mai multe cred ca gasiti pe site-ul lor de web, ask Mr. Google

                        Comentariu

                        • sanduotto
                          Incepator
                          • 14.apr.2009
                          • 4

                          #13
                          consum 35-40/kg m cub costa 0,8EU tva inclus/kg. Manual se poate baga dar nu obtineti calitatea dorita.


                          Mesaj modificat de PowerMC
                          Fișiere Atașate
                          otto

                          Comentariu

                          • nicum
                            Incepator
                            • 02.aug.2007
                            • 62

                            #14
                            Aveti idee de vreo firma care aplica aceasta metoda de izolatie in zona moldovei?...Iasi de preferinta...

                            Comentariu

                            • nicum
                              Incepator
                              • 02.aug.2007
                              • 62

                              #15
                              Aveti idee de vreo firma care aplica aceasta metoda de izolatie in zona moldovei?...Iasi de preferinta...

                              Comentariu

                              Procesare...