Dibluri polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kinetic2000
    Membru
    • 19.ian.2009
    • 176

    #16
    ..

    stiu ca 85 .. intrebarea mea este : Ce are daca folosesti 83 ?

    Comentariu

    • kinetic2000
      Membru
      • 19.ian.2009
      • 176

      #17
      ..

      inca o intrebare . Cum pot face izolatia la balcon ?Burlanele se pun inainte de polistiren ?O gramada de intrebari si multa munca , sper sa-o termin intr-o luna

      Comentariu

      • kinetic2000
        Membru
        • 19.ian.2009
        • 176

        #18
        poza

        poza
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #19
          Re: ..

          Postat în original de kinetic2000
          Ce are daca folosesti 83 ? inca o intrebare . Cum pot face izolatia la balcon ?Burlanele se pun inainte de polistiren ?O gramada de intrebari si multa munca , sper sa-o termin intr-o luna
          CT83 este destinat doar lipiri polistirenului. Are o compozitie diferita de CT85 si ca atare nu poate fi utilizat pentru stratul de spacluire.
          Burlanele se pot monta dupa izolarea fatadei insa asta nu inseamna ca o fatada cu burlane nu poate fi izolata.
          Dvs. puteti izola fatada si apoi montati burlanele daca foto prezentata reflecta stadiul actual al constructiei.

          Comentariu

          • kinetic2000
            Membru
            • 19.ian.2009
            • 176

            #20
            ..

            O sa montez burlanele dupa ce termin cu termosistemul dar ma intreb ce dibluri se folosesc cind polistirenul are 10 cm ?

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              #21
              Re: ..

              Postat în original de kinetic2000
              O sa montez burlanele dupa ce termin cu termosistemul dar ma intreb ce dibluri se folosesc cind polistirenul are 10 cm ?
              Banuiesc ca referiti la ce dibluri sa folositi pt colierele burlanelor . Raspunsul logic ar fi dibluri suficient de lungi . In practica exista mai multe variante .
              1. Exista niste " casete " nu stiu cum se cheama (!) de plastic , speciale , care se inglobeaza in polistiren , tocmai pt a putea fixa ceva rezistent si fara a apasa in polistiren . Sint termoizolante si nu fac punti termice . Sint rare , eu n-am vazut piesele respective decit intr-un singur magazin din Bucuresti .
              2. Luati suruburile colierelor de burlan care de regula sint scurte si le modificati ( taiate , sudate ) adica le prelungiti cit aveti nevoie
              3. Cautati suruburi lungi . ...dar se gasesc greu

              Eu am folosit varianta 2 , cea mai simpla .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • franciscf1
                Membru
                • 21.oct.2008
                • 114

                #22
                cum am folosit eu la polistiren de 15 cm:

                diblu de 20cm bagat usor mai adanc (5mm) sa prinda bine, cuiul de plastic ce ar fii facut fixarea diblului a fost inlocuit cu bara filetata de dimensiune cuiului de plastic, si care culmea s-a potrivit perfect la sistemul de prindere a burlanului. Pur si simplu am defiletat de la colier surubul si am pus bara filetata.
                Bari filetate se gasesc cam oriunde si se taie la dimensiunile dorite. Daca pui coliere suficient de dese, io zic ca sustine burlanul. Au fost ceva ploi zdravene si totul e OK.

                Spor la munci!

                Comentariu

                • kinetic2000
                  Membru
                  • 19.ian.2009
                  • 176

                  #23
                  ..

                  multumesc pt raspunsuri ! Sper sa ma descurc , revin dupa ce termin

                  Comentariu

                  • paolo34
                    Incepator
                    • 07.mai.2009
                    • 66

                    #24
                    dibluri polistiren

                    As dori sa intreb si eu care sunt cele mai potrivite dibluri pt polistiren de 10 cm in cazul unei zidarii din caramida Porotherm de 25 cu goluri (GVP)? Am inteles ca cele de la Baumit (rosii) de 18 cm?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #25
                      Vedeti discutia din topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=32674

                      Comentariu

                      Procesare...