Termoizolatie necesara la porotherm 38 STH?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mcbota
    Incepator
    • 08.iun.2009
    • 23

    Termoizolatie necesara la porotherm 38 STH?

    Doresc sa aflu daca din punct de vedere termic si al costurilor cu manopera, ce este mai avantajos pentru peretii exteriori: porotherm 38 STH fara izolatie sau porotherm 25 cu izolatie 10 cm?
    MUltumesc
  • franciscf1
    Membru
    • 21.oct.2008
    • 114

    #2
    Dar de porotherm 38 cu 15 cm polistiren ce parere ai?
    Asa am eu. Merita.

    Comentariu

    • mcbota
      Incepator
      • 08.iun.2009
      • 23

      #3
      Multumesc de sfat!Te cred ca merita! Nu ai treaba deloc cred ca!!!Eu ma gandeam ca si varianta , PTH 38 cu izolatie de 10! Cum e confortul termic si care au fost costurile cu incalzirea?

      Comentariu

      • franciscf1
        Membru
        • 21.oct.2008
        • 114

        #4
        Pe moment incalzesc doar parterul (57mp), 4 persoane baie zilnic, gatit zilnic, am platit 350 RON maxim in iarna asta in zona Cluj. Apa calda menajera si gatitul acum e pe la 70-80 RON. Etajul fara calorifere, doar prin transfer termic prin plafon avea in conditiile cele mai geroase (-15 afara) in jur de 15-16 grade. Probabil sus o sa pun niste calorifere f. mici.
        Planseul spre pod are 25 cm izolare (10 vata, 15 polistiren).

        Comentariu

        • franciscf1
          Membru
          • 21.oct.2008
          • 114

          #5
          Si am uitat o precizare, in casa am intre 23.5 si 24.5 grade.
          Despre confort termic? Oriunde te duci la altii ti se pare ca-i frig si i-i consideri zgarciti la incalzire

          Comentariu

          • shobyka
            Incepator
            • 03.nov.2008
            • 40

            #6
            Furnizor polistiren 15

            De unde ati luat polistiren de 15 cm? Am o casa la rosu si m-am tot uitat dupa polistiren dar nu am gasit mai gros de 10 cm.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              38 fara izolatie nu ajunge nici la 50% din capacitatea de izolare a peretelui de 25+10cm de izolatie.

              Comentariu

              • franciscf1
                Membru
                • 21.oct.2008
                • 114

                #8
                Raspuns la intrebarea de unde?
                Se face la comanda in fabrica. De obicei nu direct. Eu am cerut de la comerciant si ei au rezolvat problema. La fel si cu diblurile.
                Ca fapt divers intr-o legatura erau 3 coli

                Raspuns la diferenta intre 38 fara izolilatie vs 25 + 10cm:
                prima iarna am stat cu casa in rosu, dupa izolatia cu polistiren am crezut ca o sa fie o reducere drastica de consum de gaz. Ei bine, nu a fost chiar asa. Reducerea a fost de vreo 15%. Eu speram la muult mai mult.

                Comentariu

                • muresan ciprian
                  Incepator
                  • 21.dec.2008
                  • 17

                  #9
                  Buna domnilor ,

                  indraznesc sa intru si eu in discutie.
                  eu vad mai multe cauze in scaderea doar cu 15 % a consumului.
                  1. cresterea pretului gazului
                  2. izolarea celorlalte elemente ale constructiei . pt ca aproape 30% din caldura se pierde in elementele superioare ale constructiei (mansarda ,plansee, pardoseli) si sa nu uitam de ferestre geamuri.
                  este recomandat ca aceste zone sa fie mai bine izolate decat peretii cu cel putin 30% adica 20-25 cm de izolatie deoarece aerul cald usor din incaperi va avea directie ascendenta spre acoperis.

                  Comentariu

                  • franciscf1
                    Membru
                    • 21.oct.2008
                    • 114

                    #10
                    Planseul de la pod are 25 cm izolatie, profile Aluminiu cu bariera termica, termopan FL+LOW-E 4Seasons cu Argon, grosime pachet termopam de 24mm.

                    Comentariu

                    • simagavril
                      Incepator
                      • 05.mar.2008
                      • 51

                      #11
                      Postat în original de franciscf1
                      Raspuns la intrebarea de unde?
                      Se face la comanda in fabrica. De obicei nu direct. Eu am cerut de la comerciant si ei au rezolvat problema. La fel si cu diblurile.
                      Ca fapt divers intr-o legatura erau 3 coli

                      Raspuns la diferenta intre 38 fara izolilatie vs 25 + 10cm:
                      prima iarna am stat cu casa in rosu, dupa izolatia cu polistiren am crezut ca o sa fie o reducere drastica de consum de gaz. Ei bine, nu a fost chiar asa. Reducerea a fost de vreo 15%. Eu speram la muult mai mult.
                      Care este grosimea stratului de polistiren pe care ati aplicat-o pe perete ?

                      Comentariu

                      • simagavril
                        Incepator
                        • 05.mar.2008
                        • 51

                        #12
                        Re: Termoizolatie necesara la porotherm 38 STH?

                        Postat în original de mcbota
                        Doresc sa aflu daca din punct de vedere termic si al costurilor cu manopera, ce este mai avantajos pentru peretii exteriori: porotherm 38 STH fara izolatie sau porotherm 25 cu izolatie 10 cm?
                        MUltumesc
                        De departe rezistenta termica mai buna o sa aveti la peretele de 25 + 10 izolatie. In privinta costurilor tot aceasta varianta (25+10) va ofera o economie considerabila.
                        Referitor la izolatie cu cat aplicati o izolatie mai groasa cu atat veti fi mai castigat din toate punctele de vedere, astfel pentru realizarea unei termoizolatii pretul strict pentru polistiren nu depaseste 20-25 %. Deci puteti izola chiar si cu un strat mai gros, investitia recuperandu-se din facturile de incalzire/racire intru-un timp foarte scurt.

                        Comentariu

                        • franciscf1
                          Membru
                          • 21.oct.2008
                          • 114

                          #13
                          Postat în original de simagavril
                          Care este grosimea stratului de polistiren pe care ati aplicat-o pe perete ?
                          Grosimea e de 15 cm.

                          Comentariu

                          • patrascuadri
                            Incepator
                            • 25.nov.2013
                            • 0

                            #14
                            am o casa construita cu caramida porotherm de 20 de cm .care ar fi polistirenul ideal pentru placarea acesteia si care ar fi grosimea si densitatea necesara unei izolati bune

                            Comentariu

                            • radio68
                              Incepator
                              • 10.ian.2019
                              • 2

                              #15
                              Buna ziua.
                              Legat de termoizolarea casei poate merita sa-ti pui urmatoarele intrebari:
                              - Daca izolarea este executata corect (poti sa fi sigur de asta numai dupa cativa ani) cam cat timp rezista? 10-15ani?
                              - In cat timp iti recuperezi investitia?
                              - Ce consecinte are aplicarea izolatiei in caz de incendiu, al sanatatii tale etc? etc...
                              - Daca nu iti recuprezi investitia intro perioada relativ scurta de timp atunci este posibil oare sa apara o tehnologie mai noua, mai eficienta?
                              - Ferestrele, usile ce valoare au dpd al transferului termic?

                              si mai sunt multe intrebari.... de exemplu la mine daca pun izolatie anul asta o sa ma coste undeva pe la 4700 euro. In cat timp ii recuperez oare? asta in cazul daca pun ferestre termopan marfa A (al trasferului termic) iarasi un cost suplimetar de aproximativ 2500 euro in plus fata de unul B. deci deja suntem undeva pe la 7200. Daca mai bag acel plus 3000-4000 euro la sistemul de incalzire sa fie totul optimizat== 11500, adica nu o sa-i recuperez niciodata. ba da adica peste 15-20 de ani. Daca pana atunci nu cade izolatia)) ca daca cade pot sa iau de la inceput. scuze ptr interventie.
                              Ultima editare de radio68; 10.ian.2019, 14:33.

                              Comentariu

                              Procesare...