Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

    Nu va trebuie vata bazaltica pentru fatada la interior, exista produse dedicate izolatiei interioare. Nu prindeti de asteriala nimic, daca nu sunt alte solitii, se va monta un profil din lemn, un dulap care sa permita fixarea profilelor de inchidere.
    Solutia va fi corelata cu inchiderea tavanului, acolo unde avem alt profil perimetral. Realizati intai inchiderea peretilor si apoi va concentrati pe tavane.

    Comentariu

    • cata_melc
      Membru
      • 02.feb.2010
      • 202

      Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

      Domnilor, va salut. Revin cu o intrebare in aceasta sectiune pentru ca nu am nici cea mai mica idee ce as putea face.
      Asadar se da o casuta P+1+M. Parter din cadre de beton si caramida , etaj din dulapi de lemn. Problema o am in mansarda (pod pe romaneste). Hai sa va povestesc: cand au tras mesterii CT126 la parter si la etaj , la vreo 2 zile m-am dus acolo sa caut ceva in pod. Vai viata, era o umididate de ziceai ca mori, se uda tricoul pe tine instant. Am bombanit ca au lasat usa de la pod deschisa, am aerisit toata casa - si de atunci asa a ramas, cu geamuri deschise pentru ventilatie. Iata ca trecu' o luna, a iesit si mama umiditatii din casa, dar in pod e tot jale.
      Azi am plecat de dimineata pentru niste bricolari interioare si la ora 9:00am in pod era bine. Nu pot spune acelasi lucru despre acelasi pod la ora 17:00. Acelasi sentiment de umiditate si caldura. Ce am gresit si mai ales ce se poate repara.

      Structura (de jos in sus - de la etaj pana la tabla): rigips 12.5, profile, 25cm vata, spatiu pod, folie aliminiu (bariera), lemn (ca sa pot acomoda vata), 30cm vata, scandura aia de la acopersi (imi scapa acum numele), folie anticondens , 2 randuri de sipci 5x5 parca si tabla.
      Nu stiu de unde sa o apuc. Izolatia e facuta bine, nu am spatii goale. Azi am desfacut folia si am bagat mana pe acolo, nu pare sa fie excesiv de cald. Ceva e gresit, dar nu pot sa-mi dau seama ce.

      Help!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

        Foto cu podul aveti? Recapitulati izolatia planseului spre pod si separat izolatia acoperisului.
        Gletuiera nu are legatura cu situatia, la prima vedere. Accesul in pod cum se face?

        Comentariu

        • cata_melc
          Membru
          • 02.feb.2010
          • 202

          Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

          Foto nu am, sambata pot face (ca acum am si lumina ). Accesul in pod se face printr-o scara cu usa termoizolanta (chestiile alea de se gasesc prin magazine).

          Planseu catre pod: (de jos in sus): rigips 12.5, profile aliminiu si grinzi de lemn cu 25cm de vata. Peste grinzi este prins OSB 22.
          Pod catre exterior: folie aluminiu, grinzi lemn, capripri - 30cm de vata printre ele, scandura de acoperis, folie condens, 2 randuri de sipci pe care e prinsa tabla.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

            Podul nu necesita bariera de vapori, folia de aluminiu. Aerisire exista la pod, o fereastra sau o gura de aerisire?

            Comentariu

            • cata_melc
              Membru
              • 02.feb.2010
              • 202

              Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

              Pai si unde puneam folia daca nu la mansarda?
              Aerisire nu exista, dar ma bate gandul sa-i fac. Nu stiu cum, dar gasesc o solutie. E prea haos acolo si nu e ok.

              Comentariu

              • cata_melc
                Membru
                • 02.feb.2010
                • 202

                Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                Sa ii pun sa desfaca sus la coama si sa vad daca exista ventilatie acolo? Pe capete am niste capace perforate , dar cel care mi-a montat acoperisul a cerut si banda de etansare sika. Nu stiu exact cum a folosit-o, cert e ca daca ramane asa o sa fac mucegai in pod. Ceva e gresit clar!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                  Ori pod, ori mansarda? Folia sub acoperis, daca este spatiu de pod nu are relevanta. Daca este mansarda (spatiu locuibil) este cu totul altceva.
                  O aerisire, o fereastra in pod este recomandata pentru aerisire si eliminarea umiditatii sau aerului incarcat. Depinde ce a facut cu banda Sika. Nu aveti foto de la executia lucrarilor?

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    Ce parere aveti despre termoizolatia acoperisului unui garaj 8x4m, inaltime 2,4m pana unde se termina zidaria. Zidaria este din BCA de 15 cm grosime izolat la exterior cu polistiren de 10cm.
                    Ramanand polistiren mesterii s-au apucat sa faca izolatia precum in poze. Pe lemn a fost aplicata in prealabil o solutie anti cari. Dupa aplicarea polistirenului fixat cu spuma si introdus fix intre capriori se va completa cu spuma si in rosturile ramase.
                    Peste scandurile de la acoperis este o folie si acoperisul este realizat cu tabla Wetterbest varianta industriala pentru panta mica de aprox 9 grade.
                    Garajul va fi folosit ocazional si ca atelier si incalzit iarna pana la maxim 20 grade probabil.
                    Spre interior peste capriori si polistiren recomandati o bariera de vapori sau un lambriu pentru un aspect mai placut?
                    Fișiere Atașate
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      Izolatia acestui tavan trebuie facuta cat mai bine acum, cat este totul accesibil. Sper ca nu ai pus tot polistirenul intre capriori pentru ca ar trebui sa adaugi inca ceva izolatie.
                      Recomandarea mea este minim 20cm de izolatie daca nu poti mai mult. Spun asta pentru ca am observat prinderea de la usa garajului care va incurca putin. Asadar primul pas este evaluarea inaltimii la care va fi tavanul final, stabilind grosimea izolatiei. Daca va fi 20cm asta inseamna inca un strat de izolatie sub capriori (polistirenul actual). Ar trebui sa ai in vedere ca acest strat secundat de izolatie, din vata minerala de sticla, trebuie prins in structura pentru gipscarton. Agreez sistemul cu prindere pe lateralul capriorului, cu ancore pentru fixare profile CD. Dupa ce se fixeaza aceste ancore se poate continua fixarea polistirenului intre capriori. Bariera de vapori este obligatorie si gipscarton pentru inchidere. Chiar acum inchid o terasa cu acest sistem.
                      Fișiere Atașate
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Da, asa da stiam si eu ca ar trebui un 20 ca sa fie ce trebuie dar ma cam incurca in sensul ca pe langa costuri imi pune ceva probleme si va trebui sa fac un compromis. As vrea totusi sa nu aiba lemnul probleme in timp condens mucegai etc chiar daca izolatia va fi doar cu 10 cm.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          In poza postata de mine vor fi 30cm de izolatie. Costurile cu inca un strat de izolatie de 10cm si structura aferente pentru gipscarton nu sunt atat de mari incat sa nu se justifice. Lambriul este poate mai scump daca vei calcula cu un lambriu de calitate. Indiscutabil fara inca un strat de izolatie nu vei avea o solutie solida, care sa acopere capriorii in mod corect. Este pacat sa faci compromis chiar aici.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Bataglia
                            Incepator
                            • 06.feb.2021
                            • 1

                            Salut, in acest filmulet https://youtu.be/Ex97RDefE8s se observa la inceput ca se monteaza de-a lungul capriorilor stinghii de lemn de 5cm, o folie si abia apoi izolatia. Practic se creeaza un canal de aer care duce cel mai probabil spre coama/pod apoi spre o gura de ventilatie. Ati mai intalnit astfel de proces? Eram curios, vata nu sta deloc lipita de lemn si lemnul respira foarte bine prin cele 2 canale formate. Multumesc

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              Este o solutie pentru renovare deoarece nu avem folie sub invelitoare. Au ales sa monteze intai o folie de difuzie pentru a proteja vata de infiltratii, au adaugat structura pentru gipscarton, izolatie si la sfarsit au inchis cu bariera de vapori inteligenta de la Isover. Daca avem folie de acoepris sub invelitoare, nu este nevoie de acel prin strat e folie sub asteriala.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...