Montare bariera vapori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mrk
    Incepator
    • 02.dec.2012
    • 4

    #46
    Răspuns la: Montare bariera vapori

    Postat în original de Gemini
    La nivelul sarpantei, pe zona corespunzatoare podului, nu este nevoie de o izoaltie termica si de bariera de vapori. Ce spatiu are podul ramas peste mansarda?
    Izolatia principala trebuie sa fie la nivelul planseului catre pod, adica sa izolam conturul mansardei (tavanul acesteia) ce desparte spatiul de locuit de exterior. In acelasi timp, daca doriti, se poate realiza si o izolatie pe spatiul acoperisului corespunzator podului.
    Folia bariara de vapori se prinde de structura metalica cu banda dubluadeziva, pana la montarea placilor de gipscarton.
    Va multumesc ptr raspuns.
    Eu intre timp am pus vata si deasupra , in pod...sper sa nu strice
    Constructorii mei imi sugerau sa pun folia (ei aveau una de aluminiu + bule de aer) la nivelul capriorilor si sa ramana un spatiu intre folie si rigips.
    LEgat de folie, imi puteti recomanda o marca ? Eventual prin mesaj (daca este problema de reclama).
    Eu singura pe care am vazut-o prinsa asa este una de la Isover Vario dar care este f scumpa (650 RON un sul, 200+ banda izolatoare, etc). Ar costa f. f. mult folia respectiva (mai mult decat vata minerala)
    Am obs ca multa lume recomanda folie anticondens ca fiind si bariera de vapori, dar din cate am citit eu pe aici si prin alte parti, sunt lucruri diferite.

    Comentariu

    • mrk
      Incepator
      • 02.dec.2012
      • 4

      #47
      Răspuns la: Montare bariera vapori

      Si ar mai fi o problema...folia se pare ca trebuie coborata vreo 10-15 cm pe perete, sub rigips...nu stiu cum voi finisa partea de acolo,deja s-a tras tinciul Cum as putea acoperi folia ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #48
        Răspuns la: Montare bariera vapori

        Gasiti in magazine folie de tip bariera de vapori,fie din polietilena, fie din aluminiu. Sunt ceva mai ieftine (circa 200 lei rola) decat bariera de vapori inteligenta, Vario de la Isover.
        Nu este necesara aplicarea barierei dincolo de marginea ce dlimiteaza muchiile peretilor si tavanelor. Se etanseaza pe muchie cu un sigilant specific si apoi se taie la cota finisajului, fara a fi inglobata in tencuiala, tinci sau gletul ce se aplica pe suprafetele adiacente.
        Foliile sunt de diverse tipuri, unele mai permisive la vapori, altele nu. O bariera de vapori nu trebuie sa fie permeabila la vapori.
        Denumirea folie anticondens nu este una relevanta pentru a putea fi identificata, trebuie vazute caracteristicile acestora, valoarea cantitatii de vapori strabatuta sa fie cat mai mica, de genul 0,5 g/mp/24h sau coeficientul Sd de ordinul metrilor (>2m de exemplu)

        Comentariu

        • npn
          Incepator
          • 01.aug.2016
          • 2

          #49
          Răspuns la: Montare bariera vapori

          Buna ziua,

          Este in regula daca folosesc ca solutie de etansare pentru bariera de vapori silocon universal?
          Folia bariera de vapori va fi Delta-Reflex, care are pe o fata folie de aluminiu, iar pe cealalta folie PE armata cu fibre (ca o musama). Producatorul recomanda produsul lor, Delta-Tixx, dar nu se gaseste in magazinele mari de profil.
          Practic, siliconul va etansa spatele foliei Delta-Reflex, pe zidarie (tencuilala/ Beton armat) si pe lemn-ul structurii acoperisului.

          Din pacate, nici eu nu pot lasa un spatiu de 2 cm intre folia Delta-Reflex si placa de gips Carton, sper sa nu fie o problema.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #50
            Răspuns la: Montare bariera vapori

            Nu este o problema acel spatiu de 2cm.
            Pentru etansare bariera de vapori puteti utiliza maaticul Isover Vario DS, il gasiti la Dedeman la raionul cu vata minerala, pret informativ circa 36 lei.

            Comentariu

            • npn
              Incepator
              • 01.aug.2016
              • 2

              #51
              Răspuns la: Montare bariera vapori

              Multumesc pentru raspuns.

              Ma gandeam initial la silicon universal pentru ca bariera de vapori Delta Reflex are partea din spate din alt material (polietilena) ca cea de la Isover (panza), iar masiticul de etanseizare Isover Vario DS, conceput pentru folia Vario Duplex KM nu ar adera corespunzator si pe cea folosita de mine.

              O alta intrebare ar fi daca trebuie neaparat sa sustin vata minerala dintre capriori, sau o pot lasa asa. Vata minerala folosita este Isover Forte (2x5cm) la rola - saltele semirigide. Din ce am observat la montajul stratului dintre capriori (15 cm - 3 straturi de 5 cm) acestea se autosustin in pozitia montata. Stratul de sub capriori (10 cm) va fi montat si sustintut de profilele pt. gips carton.

              Daca totusi ar trebui sustinut stratul dintre capriori, cu ce e mai bine sa o fac, cu sfoara de constructii capsata sau cu sarma si cuie?
              Ultima editare de npn; 17.aug.2016, 11:13.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #52
                Răspuns la: Montare bariera vapori

                Masticul adera inclusiv la partea de polietilena si la elementel de zidarie, nu este o problema tipul barierei de vapori.
                Se autosustine vata dinstre capriori daca este taiata la latimea potrivita dar in timp, la vibratiile planseului si nu numai, se poate lasa peste straturile inferioare. Reteaua de sustinere ajuta p etermen lung sa se pastreze pozitionarea stratului de vata dintre capriori.
                Nu recomand varianta cu sarma pentru ca mi se pare depasita. Gasiti diferite sfori de polietilena, impletituri si altele de acest gen in magazine. Cu o rola de 10-15 lei aveti 100 sau 200 m de sfoara, suficienta pentru multi mp de tavan. Se poate capsa sau prinde in cuisoare. Varianta rapida si mai usoara este capsarea.

                Comentariu

                • bulldog_cox
                  Incepator
                  • 13.sep.2009
                  • 5

                  #53
                  Răspuns la: Montare bariera vapori

                  salut,
                  intentionez sa izolez o mansarda si nu sutn hotarat cu folia, am gasit urmatoarele optiuni:
                  - 147 lei /60 mp Folie din polietilena expandata 5mm aluminizata(asa o are vanzatorul pe site) sau
                  - 194 lei / 55mp Folie cu bule mari de aer aluminizata
                  sau folie normala de aluminiu

                  foliile cu plietilena si cu bule de aer ofera o termoizolatie mai ridicata?
                  multumesc

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #54
                    Răspuns la: Montare bariera vapori

                    O vizita in magazinele de bricolaj ati facut? Exista si alte optiuni, abriere de vapori "normale" din polietilena armata, aluminiu sau altele. De regula este la o suprafata de 60 sau 75mp, depinde de furnizor.
                    Prima varianta este pentru montarea parchetului iar a doua poate fi mai greu de instalat in cazul prinderii intre gipscarton si profilele metalice datorita acelui strat realizat de bulele de aer. Acel strat de bule aduc un plus de izolare.

                    Comentariu

                    • PaulRO
                      Incepator
                      • 17.mai.2011
                      • 92

                      #55
                      Salut tuturor!
                      Se dă urmatoarea situație:
                      Bucataria unui restaurant/pizzerie...tavan din gipscarton ignifugat. Sunt la faza de placare, am luat folie de aluminiu, simplă.
                      Intrebarile subt urmatoarele:
                      -dacă pun folia si gips-cartonul fără a mai folosi vată minerală, ce se întâmplă? Podul este unul rece.
                      - dacă nu as fi luat folia, care ar fi fost recomandarea?
                      As dori să nu folosesc izolatia deoarece este foarte cald din cauza utilajelor si a cuptorului.
                      Ultima editare de Gemini; 16.nov.2016, 07:46.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6869

                        #56
                        Răspuns la: Montare bariera vapori

                        Putina termoizolatie trebuie altfel vei avea un condens de toata frumusetea .
                        Care e structura tavanului ? De jos in sus , rigips , folie , apoi ?
                        Folia este obligatorie nu optionala .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • PaulRO
                          Incepator
                          • 17.mai.2011
                          • 92

                          #57
                          Răspuns la: Montare bariera vapori

                          Rigips-folie-profile-grinzi-pod spumă poliuretanica-tablă.
                          As fi dorit să nu am nimic deasupra rigipsului, in pod mai ajung rozatoare, poate mor prin izokatie datorită actiunilor de deratizare. Mi-ar fi mai greu sa-i gasesc

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6869

                            #58
                            Răspuns la: Montare bariera vapori

                            Sfatul meu sa sa puneti vata intre rigle si intre grinzi .
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • PaulRO
                              Incepator
                              • 17.mai.2011
                              • 92

                              #59
                              Răspuns la: Montare bariera vapori

                              Dacă nu as fi pus folia, ce s-ar fi intamplat?

                              Comentariu

                              • PaulRO
                                Incepator
                                • 17.mai.2011
                                • 92

                                #60
                                Răspuns la: Montare bariera vapori

                                Am atasat o fotografie...sper!
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...