Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    Răspuns la: Izolatie mansarda

    Nu are legatura folia - bariera de vapori, cu profilele metalice ale gipscartonului, daca nu adaugati vata in structura in grosime mare poate fi lasata folia asa cum este. Ce grosime de izolatie este intre capriori?
    Montati gipscartonul pe profile metalice sau din lemn si nu direct pe capriori.

    Comentariu

    • florin1108
      Membru
      • 04.apr.2012
      • 241

      Răspuns la: Izolatie mansarda

      Grosimea este de 15cm,iar peste acesti 15cm vine folia,iar peste folie vin montantii,insa nu am inchis deocamdata cu rigips. Pot face modificarea deoarece folia am lipit-o doar la o camera fara a face structura metalica.
      In podul casei recunosc,am prins rigipsul direct pe capriori. Grosimea acestuia este de 9,5 dar,numai in pod care este nelocuit.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1089 
Mărime:	221,8 KB 
ID:	606877

      Comentariu

      • andrei_constantin
        Incepator
        • 08.ian.2013
        • 42

        Răspuns la: Izolatie mansarda

        vreau si eu sa imi izolez casa peste astereala astfel sa imi ramana vizibila scandura .credeti ca o o izolatie de 15 cm vata minerala ar fi suficienta?
        vreau cat mai multe pareri si idei?! pt ca vreau sa imi iasa lucrarea buna.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Răspuns la: Izolatie mansarda

          Postat în original de andrei_constantin
          vreau si eu sa imi izolez casa peste astereala astfel sa imi ramana vizibila scandura .credeti ca o o izolatie de 15 cm vata minerala ar fi suficienta?
          vreau cat mai multe pareri si idei?! pt ca vreau sa imi iasa lucrarea buna.
          Doar 15 cm de izolatie la nivelul acoperisului nu este suficient pentru o izolatie buna, recomand minim 20cm.
          Solutia de izolare peste asteriala este ceva mai complicata si vor fi ceva detalii de lucrat mai atent in zona invelitorii si accesoriilor dar este posibila.
          Mai exista varianta de izolare interioara cu dublarea capriorilor astfel incat sa ramana aparenti daca doriti neaparat.

          Comentariu

          • andrei_constantin
            Incepator
            • 08.ian.2013
            • 42

            Răspuns la: Izolatie mansarda

            se poate sa fac coarnele de peste astereala intre care va izolatia vata balzatica de 15 . coarnele sa fie de 15/5 ? si dupa peste ele montate laturile .
            ofera-mi mai multe detalii , unde crezi ca gresesc ,dami o solutie potrivita ?!

            pe mine ma intereseaza doar varianta de izola peste astereala .

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Răspuns la: Izolatie mansarda

              Se poate face si doar o izolatie peste capriori daca doriti ca acestia sa ramana aparenti.
              In acest caz, structura acoperisului este de exemplu astfel:
              -scandura ce va constitui inchiderea tavanului asezata peste capriori
              -strat bariera de vapori
              -sistem sustinere structura, fie profile dinlemn, fie cleme metalice speciale
              -strat primar izolatie din vata bazaltica cu grosimea de minim 120mm
              -rigle lemn sau caprior auxiliar
              -strat secundar izolatie din vata bazaltica cu grosimea de minim 60mm
              -strat membrana acoperis impermeabila
              -restul straturilor legate de invelitoare

              Grosimea izolatiilor peste capriori este de regula cuprinsa in intervalul 180 - 300 mm si din aceasta cauza am mentionat anterior grosimile minime ale straturilor de izolatie. Este necesara o fixare exemplara a straturilor adaugate, la nivelulclemelor metalice sau carpriorilor auxiliari astfel incat prinderea sa fie pe structura de rezistenta, capriorii initiali.

              Comentariu

              • andrei_constantin
                Incepator
                • 08.ian.2013
                • 42

                ok, mersi mult !

                sa inteleg ca 18 de vata e minin ?
                eu ma gandeam la 15 cm de vata balzatica si sa o presez putin 3 cm pt a nu putea fi impermeabila ?
                este bine oare ?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Răspuns la: Izolatie mansarda

                  Da, din solutiile oferite de producatorii din domeniu, in jurul acestei valori se situeaza rezistenta termica minima pentru o astfel de suprafata.
                  Nu va recomand sa mergeti cu grosimi mai reduse daca va fi singura izolatie la nivelul acoperisului. Vata minerala utilizata in sistemele de izolare nu se preseaza deloc, cu atat mai mult cea bazaltica ce are o densitate mult mai mare si va fi greu de presat. Nu am inteles ideea cu impermeabilizarea insa nu are legatura cu izolatia, de protectia la apa se ocupa folia utilizata sub invelitoare.

                  Comentariu

                  • andrei_constantin
                    Incepator
                    • 08.ian.2013
                    • 42

                    Răspuns la: Izolatie mansarda

                    eu nu mai pot intelege uni meseriasi spun ca vata trebuie presata alti spun ca nu ... de parca nu vorbim tot despre acel material.
                    din 15 cm daca presez 3 cm o sa aiba consecinte ?
                    vata balzatica pun strat de 10 cm cu densitate mare si 5 cm densitate mica .

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                      Vata bazaltica are densitati diferite si se utilizeaza in aplicatii dedicate, in functie de cerintele aplicatiei. Vata minerala, indiferent de care este, nu se comprima niciodata atunci cand se aplica pe structuri. Presarea duce la pierderea scaderea caracteristicilor de izolare termica si fonica. Nu se justifica rostul presarii unui sortiment de vata de 15cm pentru ca putem cumpara vata de 12cm si nu mai tasam nimic. Pentru aplicatia de care am discutat anterior se folosesc sortimente de vata bazaltica cu densitate normala.
                      Densitatea mare este necesara doar daca aceasta este solicitata de structurile ce vor urma, lucru de evitat in aplicatia dvs. unde structurile sunt proiectate asa cum am discutat anterior, cu prinderea si descarcarea pe structura de rezistenta a acoeprisului, vata avand doar rol de izolatie termica si fonica.

                      Comentariu

                      • andrei_constantin
                        Incepator
                        • 08.ian.2013
                        • 42

                        Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                        deci la mine sa inteleg ca este necesara o vata cu densitate mica ?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                          Nu, asa cum am spus este vorba de o densitate normala. Vata minerala bazaltica se produce intr-un domeniu larg de densitati, de la circa 20 kg/mc la circa 250kg/mc. Produsul recomandat de unul din furnizorii de vata bazaltica pentru o astfel de solutie are o densitate de circa 50kg/mc.

                          Comentariu

                          • tomp_florin
                            Incepator
                            • 25.oct.2009
                            • 25

                            Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                            Imi puteti da un sfat cu ce as putea sa inchid acea gaura dintre asteriala si cosoraba?Eu ma gandeam sa zidesc o caramida normala pana la nivelul cosoroabei si apoi vata care o sa vina intre capriori sa o cobor pana la nivelul exterior al peretelui.Pe exterior o sa fie placat cu polistiren de 8cm grosime.Credeti ca este bine sau trebuie zidita toata acea gaura, inclusiv peste cosoroaba?

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	CAM00086.jpg 
Afișări:	10034 
Mărime:	226,5 KB 
ID:	607567

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                              Acea zona de deasupra cosoroabei va fi umpluta cu izolatia aplicata sub acoperis, odata cu finalizarea mansardei.
                              In fata cosoroabei, fie se zideste daca se tencuieste peretel vertical, fie se izoleaza cu vata minerala si se continua cu finisarea peretelui vertical tot cu profile si gipscarton ca la acoperis.
                              Aveti de ales una din cele doua variante. Polistirenul va fi aplicat pana la astereala.

                              Comentariu

                              • vdragos_2000
                                Incepator
                                • 04.dec.2008
                                • 32

                                acoperis mic greit instalat ?

                                Buna ziua,

                                intr-un apartament relativ nou, parte a unei constructii tipa vila, am o camera cu probleme de izolatie (este foarte frig in zona peretelui ), si cred ca una din cauze e modul in care s-a pus un mic acoperis (care se intersecteaza cu partea de jos a camerei),
                                acoperisul este din tabla tiglata tip lindab .

                                problema (cred eu) este faptul ca acel mic acoperis a fost pus INAINTE de izolarea peretilor cu polistiren, drept urmare aprox 40 cm (inaltime) de zid de caramida nu au fost corect termoizolat. sub acoperis este totusi ceva polisiren (dar netencuit , doar fixat de perete, si mai subtire de 5 cm, si in plus intrerupt de lemnul care sustine micul acoperis). acoperisul are vreo 2 m lungime de-a lungul zidului si aprox 1 m latime.

                                atasat o sectiune in transversala cu situatia aproximativa.
                                intrebare cum ar trebui sa fie reparata aceasta situatie ?
                                1) sa se dea jos acoperisul, inclusiv lemnele , refacut corect termosistemul si pus acoperisul din nou , fara a mai strica termosistemul (deci probabil facut in asa fel incat "lemnele" sa fie puse in afara termosistemului ? dar suruburile cu care se prind lemnele de caramida ar avea niste lungimi f mari..se practica asa ?
                                2) sau e suficient sa dea jos doar tabla, izolat cat se poate printre cele 2 barne si in jurul lor si apoi pusa tabla fara sa se mai intre in termosistem ?

                                Multumesc.

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	acoperis.jpg  Afișări:	1345  Mărime:	8,9 KB  ID:	608443

                                In graba de a pune intrebarea , am mancat niste litere...si se pare ca nu-mi pot corecta postul ?
                                Dragos

                                Comentariu

                                Procesare...