Termoizolare interioara cu vata minerala - folie de difuzie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • romonk
    Incepator
    • 07.dec.2009
    • 26

    Termoizolare interioara cu vata minerala - folie de difuzie

    Buna ziua!

    Urmeaza sa realizam termoizolarea interioara a unei case de vacanta situata in zona Muntilor Apuseni construita din grinzi de lemn groase de 15 cm (parter si etaj). Izolarea exterioara este exclusa atata timp cat din punct de vedere estetic nu vrem sa renuntam la aspectul de lemn expus. In aceste conditii am decis pentru izolare interioara A PERETILOR cu vata minerala si sistem de gips-carton in ordinea: perete de lemn, profile metalice, vata bazaltica de 5 cm, bariera de vapori (folie de polietilena), rigips de 12.5 mm.

    Intrebari:
    1) Este izolatia de 5 cm suficienta pentru izolarea pe interior a peretilor?
    2) Este necesara in acest caz si o folie de difuzie intre peretele de lemn si vata minerala (sigur, inspre interior nicio problema, va fi bariera de vapori din folie)?
    3) Daca este necesara o folie de difuzie care sa tina la distanta umezeala ce poate trece de perete (citisem ca lemnul regleaza umiditatea-- asta inseamna sa o lasa\e sa treaca in ambele sensuri, nu?) cum se monteaza aceasta, se prinde pe fata interioara a peretelui de lemn?

    Stiu ca pe forum au fost nesfarsite discutii pe aceasta tema, si pro si contra, m-au zapacit un pic, de aceea am va solicit un raspuns pentru situatia specifica in care ne aflam (casa de grinzi de lemn fara posibilitate de izolare la exterior).

    Multumesc mult.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    5cm este minimul, se poate majora la 10 cm daca exista spatiu interior.
    Folia de difuzie protejeaza impotriva umiditatii dinspre lemnul masiv, se poate aplica cu capse pe pereti.
    Obligatoriu bariera de vapori la interior.

    Doriti neaparat gipscarton la interior? Ati luat in calcul varianta cu lambriu lemn daca tot sunteti intr-o zona unde rusticul este la el acasa?

    Comentariu

    • romonk
      Incepator
      • 07.dec.2009
      • 26

      #3
      Termoizolare interioara cu vata minerala - folie de difuzie

      Postat în original de Gemini
      5cm este minimul, se poate majora la 10 cm daca exista spatiu interior.
      Folia de difuzie protejeaza impotriva umiditatii dinspre lemnul masiv, se poate aplica cu capse pe pereti.
      Obligatoriu bariera de vapori la interior.

      Doriti neaparat gipscarton la interior? Ati luat in calcul varianta cu lambriu lemn daca tot sunteti intr-o zona unde rusticul este la el acasa?
      Pentru "Gemini": Apreciez mult promptitudinea cu care ati raspuns.

      a) Din pacate, 5 cm este maxim ce putem pune din motive de spatiu - este totusi o cabana, cu locuire destul de intensiva, camerele de sus (care erau subiectul intrebarii mele initiale) au functionalitate de dormitoare si nu sant foarte generoase ca spatiu.

      Intrebare: In aceste conditii (5 cm izolatie pe interior, peretele exterior de grinzi de lemn) aveti o recomandare intre vata de sticla sau vata bazaltica? Eventual, puteti sa-mi sugerati o densitate optima a materialului izolant dupa care ar trebui sa ma uit?

      b) De acord cu Dvs referitor la bariera de vapori. M-am gandit initial la folie de polietilena. Am vreun avantaj (ca eficienta sau macar ca si usurinta in montaj) daca folosesc vata minerala caserata cu aluminiu? Sau un dezavantaj?


      c) Ref folia de difuzie, voi folosi asa cum ati recomandat. Totusi, am intrebari:

      i. Trebuie sa existe un spatiu intre folia de difuzie (capsata pe fata interioara a peretelui exterior de lemn) si termoizolatie? Daca da, cum creez acel spatiu?

      ii. Aveti vreo recomandare de folie de difuzie pentru cazul meu (eventual ca parametri -- nu trebuie sa fie neaparat un nume comercial daca nu va permite pozitia sa recomandati)?

      iii. Din ce am inteles eu aceasta folie de difuzie este similara cu ce se foloseste sub invelitoare la acoperisuri, nu? In acest caz ea are o directie de montaj (cu acele microperforatii inspre interior sau exterior). In cazul meu, care ar fi directia corecta de montaj a foliei de difuzie (adica perforatiile spre peretele de lemn sau spre izolatie)? Presupun ca in asa pozitie incat sa nu permita umezelii sa se apropie de izolatie dinspre peretele de lemn masiv.

      d) Propunerea Dvs cu lambriuri are sens si se regaseste in planurile noastre pentru zonele de circulatii si zona de zi de la parter. Si in acest caz vom avea acelasi sistem de termoizolatii, nu? Cat priveste zona dormitoarelor, e o optiune personala a celor care vor dormi acolo. Vom incerca sa avem niste grinzi aparente, astfel imaginea de rustic nu se pierde. Inafara de aspectul decorativ in legatura cu zona unde se afla cabana, vedeti un alt impediment in a folosi rigips in loc de lambriu?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        a) Dat fiind constrangerea nuavem decat sa o respectam.

        b) De preferat vata caserata cu folie de aluminiu. Folia de aluminiu este mai rezistenta si aduce avantaje si vara, reducand fluxul de caldura dinspre exterior.

        i. Spatiul ar putea fi creat prin montarea unor rigle de lemn subtiri.

        ii. Vedeti produsele Tyvek, gama pentru pereti.

        iii. Produsele fiind la rola, la exterior este suficient sa desfasurati in mod normal rola si sa respectati liniile de suprapunere marcate pe ea. Fiind la interior, imprimarea de pe rola va fi pozitionata spre exterior iar derularea rolei se face invers decat la exterior.

        d) In cazul lambriului se poate opta pentru montare ape rigle de lemn inlocul profilelor pentru gipscarton?

        Comentariu

        • mircea_gligan
          Incepator
          • 30.iul.2007
          • 6

          #5
          Răspuns la: Termoizolare interioara cu vata minerala - folie de difuzie

          Buna. Locuiesc la casa si am ales sa izolez peretii exteriori ai casei la interior, asta dupa ce am izolat acum cativa ani exteriorul folosind polistiren expandat si decorativa. Peretii casei sunt din caramida plina si au grosimea de 30 cm. Pentru izolarea interioara am folosit vata bazaltica Knauf Expert de 6 cm grosime fixata pe perete in spatele structurii de profile UD si CD Rigiprofil. Pe structura astfel creata voi monta placi de rigips fonic. Intrebarea mea este daca e necesar sa pun la interior, peste vata, folie bariera de vapori, sau nu? Deasupra foliei va ramane un spatiu de ventilatie de 28 mm - latimea profilelor CD. Multumesc mult.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Termoizolare interioara cu vata minerala - folie de difuzie

            Da, este necesara bariera de vapori intre vata si gipscarton.

            Comentariu

            Procesare...