Suplimentare termosistem, interior sau exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • butu
    Incepator
    • 23.iul.2008
    • 7

    Suplimentare termosistem, interior sau exterior

    Am construit o casa cu p+m pe cadre de beton armat si zidarie de BCA pe latime de 24cm. Izolatia la exterior s-a facut cu polistiren de 8 cm. Locuinta este amplasata in Vatra Dornei unde temperaturile sunt mici in tot timpul anului. Pentru izolatia de interior ma gandesc sa o fac tot cu polistiren cu g=3cm. Exista posibilitatea aparitiei mucegaiului in aceasta situatie? As dori acest tip de izolatie atat pantru sporirea gradului de izolatie cat si datorita costurilor mai reduse a finisarilor interioare(fiind mai reduse chiar decat o simpla tencuiala).Sistemul AMVIC nu presupune tot polistiren-beton-polistiren?
    Va multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Acolo discutam de cofraje si sunt alte particularitati.
    Finisare usoare se traduce cu gipscarton si eventual vata minerala pentru sporirea izolatiei.

    Nu agreez solutia dvs. cu polistiren la interior atat din pdv. al eficientei si sigurantei izolatiei.

    Comentariu

    • butu
      Incepator
      • 23.iul.2008
      • 7

      #3
      As dori sa stiu care sunt motivele pentru care d-voastra nu agreati izolatia la interior cu polistiren. Ce sa inteleg prin siguranta izolatiei?
      Modelul propus de d-voastra cu vata minerala si gips-carton l-am aplicat la o alta constructie si (poate e de ras) ganditi-va ce se intampla cand in spatele gips- catonului apare o familie de rozatoare!!!!!!!!!!!! Am folosit cateva aparate cu ultrasunete care sunt in functiune in permanenta.
      Ce parere aveti de lipirea gips-cartonului direct pe BCA si fixarea sa suplimentara cu dibluri? Exista in acest caz o oarecare izolatie?
      Va multumesc.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Rozatoarele nu au ce cauta intr-o casa locuita. Izolatia cu vata minerala nu este cauza aparitiei rozatoarelor deci motivul aparitiei acestor vietuitoare este altul si trebuie luate masuri de protectie corespunzatoare.

        Cu privire la izolatia interioara, chair daca s-a mai discutat, aveti atasate doua grafice care oglindesc modul de comportare a celor doua tipuri de izolatie (interioara si exterioara)

        Dezavantaje ale izolatiei interioare:
        -nu asigura eliminarea puntilor termice, principalele elemente ce duc la aparitia condensului/mucegaiului
        -caderea de temperatura se realizeaza intr-o zona interioara ceea ce poate avea un impact negatic asupra structurii peretilor
        -nu asigura o acumulare de energie termica in pereti, au o inertie termica mica
        -pierderile de energie sunt mai mari ca in cazul izolatiei exterioare
        -micsoreaza spatiul interior
        -executia lucrarilor la interior poate necesita interventia asupra altor suprafete interioare cum poate fi pardoseala si in acelasi timp deranjul interior este un aspect neplacut

        In plus, varianta cu polistiren:
        -ofera o rezistenta mecanica scazuta,
        -lipsa barierei de vapori poate duce in unele cazuri la accelerarea aparitiei mucegaiului fapt ce poate compromite integral scopul efectuarii izolatiei interioare
        -polistirenul este un material combustibil etc.


        Lipirea directa a gipscartonului pe pereti poate fi realizata ca o alternativa de finisare interioara a peretilor. Asigura un timp de executie redus si in conditii mai curate de executie. Daca exista termoizolatie exterioara, nu este nici o problema in placarea interioara a peretilor exteriori. Altfel izolatia oferita de placile de gipscarton este neglijabila si o recomand pentru peretii interiori si impreuna cu o izolatie termica cu vata minerala pe peretii exteriori.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • fulmax
          Incepator
          • 28.apr.2009
          • 4

          #5
          Termoizolatie interioara si exterioara casa noua

          Buna ziua!
          Este prima mea intrare pe acest forum si sper sa-mi fie foarte util in alegerea variantei optime.
          Sunt proprietarul unei case P+M la rosu si vreau sa stiu daca varianta aleasa de mine e cea mai buna:extrudat de 5 la exterior si in interior in loc de tencuieli as prefera vata si rigips pe profil de 3.
          Nu am inteles unde trebuie folie!!!
          Ce termoizolatie e mai eficienta la exterior si la interior?
          Ma sfatuiti sa fac tencuieli interioare din mortar sau vata si rigips?
          Cum izolez mansarda de acoperis?
          Am nevoie de aceste sfaturi deoarece constructorul m-a intrebat ce varianta vreau sa aleg!!

          Mentionez ca casa are o suprafata desfasurata de 150 mp(P+M), structura pe zidarie portanta, caramida eficienta, si acoperis din tigla ceramica.
          Multumesc anticipat!!!

          Comentariu

          • oif_nelu_1970
            Membru
            • 05.nov.2008
            • 189

            #6
            Eu am facut si as face in felul urmator.
            -la exterior as termoizola cu polistiren expandat de cel putin 10cm
            -la interior tencuiala clasica
            -intre mansarda si acoperis vata minerala de cel putin 20cm
            -sub sapa as pune extrudat de 5cm.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #7
              Bani aruncati degeaba pe extrudatul montat la exterior, pe fatada.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • fulmax
                Incepator
                • 28.apr.2009
                • 4

                #8
                De ce nu e indicat extrudat la exterior?
                La interior nu e bine rigips si vata?

                As dori explicatii tehnice si logice (nu din auzite)!!!Multumesc!!!

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #9
                  Vorbeam doar de exterior.
                  La interior merge sistemul cu vata dar nu este obligatoriu sa dublezi izolatia.

                  Nu vad de ce sa cheltui de 3 ori mai mult cu extrudatul din moment ce poti obtine acelasi efect cu expandatul si mult mai ieftin.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • fulmax
                    Incepator
                    • 28.apr.2009
                    • 4

                    #10
                    Dar cu folia cum ramane?Ma gandesc sa nu ma tepuiasca constructorul.Eu am platit in pretul casei izolatie exterioara si ii cer constructorului de care vreau(chiar si extrudat daca trebuie) iar la interior mi-a spus sa-mi aleg intre tencuieli din mortar si rigips cu vata, la acelasi pret.Ramane sa aleg varianta optima dpdv tehnic.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13008

                      #11
                      Folia (de fapt ar trebui sa ii ceri vata caserata cu aluminiu) spre interior.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • fulmax
                        Incepator
                        • 28.apr.2009
                        • 4

                        #12
                        Multumesc mult VYS!!!
                        O sa-i cer expandat de 10 la exterior si la interior rigips si vata, si vata cu folie de Al doar la bucatarie si baie.
                        Mutumesc inca o data!

                        Comentariu

                        • radu matei
                          Membru Marcant
                          • 17.apr.2007
                          • 516

                          #13
                          Pune vata cu folie la toate camerele nu numai la baie si bucatarie !
                          Condens si umezeala exista in toate incaperile unei case.
                          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #14
                            In cazul in care se izoleaza la interior cu vata minerala, toti peretii exteriori trebuie sa fie prevazuti cu bariera de vapori.

                            Comentariu

                            • Dan_Daniel
                              Living Legend
                              • 20.nov.2009
                              • 1152

                              #15
                              Suplimentare termosistem, interior sau exterior

                              buna. an cazul unei case noi din porotherm cu exteriorul tencuit apoi izolat cu polistiren etc as fi interesat sa stiu ce ar fi daca as izola termic si pe interior.merci
                              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                              Comentariu

                              Procesare...