Termoizolare casa din BCA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #16
    Hidroizolarea acestei zone nu este necesara.
    Numai in zona glafului va trebui sa asigurati panta necesara scurgerii apelor si etansarea pe conturul acestuia.

    Aplicarea polistirenului extrudat pe conturul tamplariei se realizeaza cu acelasi adeziv utilizat in cazul aplicarii termosistemului.
    Aveti un detaliu in foto atasata.
    Sper ca este lizibila!
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • siven01
      Membru
      • 24.mar.2006
      • 245

      #17
      Mersi ptr schita , inteleg ca voi folosi aceeasi masa de spaclu ptr fixarea pe BCA si adeziz ptr polistiren pe lemn ptr zona de lemn . Ptr zona in care cele 2 tipuri de polistiren se ating , ce anume adeziv se foloseste ? Pot folosi adezivul ptr lemn ., tinand cont ca lipesc polisriren pe polistiren ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #18
        Da, folositi adezivul specific pentru fiecare din cele doua zone. Inteleg ca aveti ferestre si pe partea de lemn si pe zidarie.

        Inzona in care se ating cele doua tipuri de polistiren nu este necesar nici unfeld e adeziv.
        Ca si in cazul fatadei, unde aveti placile de polistiren expandat - rosturile se umplu cu spuma poliuretanica doar daca sunt semnificative.

        Comentariu

        • siven01
          Membru
          • 24.mar.2006
          • 245

          #19
          Ok , mersi mult ptr lamuriri .

          Comentariu

          • taz21
            Membru
            • 20.feb.2006
            • 297

            #20
            De aceea eu am zis ca e mai bine sa izolez inainte conturul ferestrelor cu extrudat, iar apoi sa pun ferestrele si restul termosistemului.

            Ce spuneti de aceasta solutie?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #21
              Cum sa pui intai extrudatul pe contur si apoi sa montezi tampalria?

              Suna aiurea.

              Tamplaria este prima pentru ca trebuie pusa in plan.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2398

                #22
                Postat în original de taz21
                De aceea eu am zis ca e mai bine sa izolez inainte conturul ferestrelor cu extrudat, iar apoi sa pun ferestrele si restul termosistemului.
                Ce spuneti de aceasta solutie?
                Pentru o locuinta deja data in folosinta, la care se inlocuiesc ferestrele, este mai greu de pus in practica solutia, dar nu imposibil. Pentru o locuinta noua, la care nu s-au montat inca ferestrele, este o solutie pe care o consider buna. Dimensiunile tocului urmeaza a fi luate dupa aplicarea termosistemului pe conturul golului zidului.

                Comentariu

                • taz21
                  Membru
                  • 20.feb.2006
                  • 297

                  #23
                  De ce sa sune aiurea? Pui intai extrudatul iar apoi montezi tamplaria, ca sa nu mai stai sa izolezi dupa exteriorul. Iar daca luftul dintre toc si perete este mic, cand vrei sa izolezi e posibil sa acoperi putin din profil.
                  Credeti ca o sa fie vreo problema?
                  Eu zic ca e bine asa.

                  Comentariu

                  • taz21
                    Membru
                    • 20.feb.2006
                    • 297

                    #24
                    Cineva sa dea drumul la edit

                    Casa este la rosu si de aceea m-am gandit sa aplic aceasta solutie, pe care recunosc ca am vazut-o in treacat la altcineva si m-am gandit ca e buna.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #25
                      Chiar si daca este o constructie noua nu consider ca este o solutie tocmai avantajoasa sa faci lucrurile invers. Nu zic ca nu este posibil insa nu se castiga nimic ba dimpotriva este posibil sa incurce la montajul tamplariei, sa se deterioreze odata cu alte lucrari.
                      La o constructie noua geamurile se monteaza inainte de orice finisaj, izolatie, tencuiala etc.
                      Termoziolatia o vad facuta ultima data si are menirea sa imbrace casa, acoperind toate zonele ce pot duce la pierderi de energie.
                      Chiar si inainte de a pune acoperisul se pot monta geamurile.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2398

                        #26
                        Incearca sa aplici polistiren de 10 in golul zidului aferent tocului ferestei, dupa montarea tocului. Daca ai si nefericirea ca fereastra sa fie dotata cu plasa de insecte pe balamale sau demontabila, deja ai o problema. Inca un aspect este legat de design. Mult mai frumos arata o fereastra cu profilul tocului la vedere, decat cu acesta ingropat in tencuiala sau in golul zidului din cauza geometriei acestuia si a masuratorilor prost efectuate. Din cate ferestre de termopan vedem montate din exterior, cate din ele respecta distantele corecte de montare? Dar daca mai aplicam si termosistemul, la cate dintre acestea tocul mai este vizibil?
                        Acestea sunt in mare motivele pentru care solutia d-lui. taz21 imi pare una care tine cont si de design, nu numai de utilitate.

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2398

                          #27
                          Inca un aspect, fantele practicate in profile pentru evacuarea apei care se infiltreaza intre garnitura tocului si canat. Este de dorit ca acestea sa nu fie situate sub suprafata termosistemului.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13007

                            #28
                            1.Nu se aplica 10 cm de polistiren in acea zona;
                            2.Chiar daca am aplica polistiren de 10 ar acoperi in intregime tocul tamplariei pentru ca cel cu cinci camere are undeva in jur de 7 cm grosime;
                            3.Asa cum se vede si in poza de mai sus, postata de dl. Gemini, se aplica un polistiren cu o grosime mai mica - probanil 2-3 cm.
                            4.Partea cu picuratoarele... in desen e vorba de toate partile perimetrale ale tamplariei mai putin zona glafului care va veni pozitionat astfel incat sa nu depaseasca zona acestora fiind in discutie si modul de realizare a zidariei in acea zona;
                            5.Termoizolatia in zona tamplariei nu va depasi maxim 50% din grosimea ramei;
                            6.Sunt prea multe necunoscute discutand la modul general de accea din faza de constructie, masuratorile aferente tampalriei cat si executiei trebuie sa se tina cont de modalitatea in care trebuie realizata lucrarea. Se va urmari optimizarea problemelor care tin de acest aspect astfel incat la final sa fie totul OK;
                            7.Din pacate nu putem incepe cu exteriorul si continua cu interiorul la o constructie noua;
                            8.Respectele mele prietene.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2398

                              #29
                              1. De acord.
                              2. Daca am lua in considerare si portiunea de spuma poliuretanica nu s-ar ajunge acolo. Insa dat fiind montajul realizat in majoritatea cazurilor...
                              3. 2-3cm... este deja prea mult, luand in considerare lucrarire practice realizate de montatorii ferestrelor. Daca mai avem si plase de insecte detasabile... adio.
                              4. Da, trebuie luata in considerare existenta lor.
                              5. Corect este sa nici nu se suprapuna cu ea. Afecteaza designul. Unde mai pui ca plasele cu balamale iti lasa la dispozitie doar 1cm din latimea profilului. Iar daca vrei sa le mai si demontezi (deplasate in sus)...
                              6. Nu am incotro si singura posibilitate este sa fiu din nou de acord cu tine. De la caz la caz, se va studia problema. Pentru generalizare insa, pentru a nu ne lovi de aspectele prezentate, poate reusim sa facem termoizolarea inainte de montarea ferestrelor. De la caz la caz, daca acest lucru este posibil.
                              7. Nu cred ca este un impediment sa facem finisajele interioare dupa ce facem termoizolarea exterioara si montam ferestrele. De vazut de la caz la caz.
                              8. Primeste te rog salutarile prietenului tau si vecin de cartier. Dupa ce-i luam sticla lui Max ne facem o vizita.

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13007

                                #30
                                1. 2.............7. Am uitat ca acolo este vorba si de un strat de tencuiala pe constructiile existente iar pe ceel la rosu nu se va mai aplica. Asa ca se mai castiga cativa cm, evident numai de la caz la caz dar teoria e una singura.
                                8. Dau eu sticla

                                P.S. A inceput Scooby :P
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...