Folie reflectorizanta pentru calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gereac
    Incepator
    • 11.aug.2007
    • 6

    Folie reflectorizanta pentru calorifere

    Sau mai precis ... aceasta

    A folosit cineva asa ceva? Nu vad cum ar putea sa creasca in vreun fel caldura degajata de calorifere. Sau poate ma insel eu?

    Si tot in aceeasi nota: exista si altfel de folie care se pot monta in spatele caloriferelor pentru a spori caldura degajata?
    Ultima editare de calin.diaconu; 21.oct.2022, 11:22. Motiv: SEO Tags si introducere link PROFITSHARE Misiunea Casa Emag, multumim!
    Time is what you make of it.
  • yogi72cj
    Incepator
    • 19.ian.2007
    • 14

    #2
    eu folosesc asa ceva
    teoretic se spune ca faci o economie de 30% a energiei calorice deoarece caldura nu se mai pierde prin perete ci ramana in camera
    practic nu am cum sa cuantizez economia,dar presupun ca am amortizat banii pe folie
    ai reusit?continua
    N-ai reusit?continua

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12227

      #3
      Eu am montat asa ceva la toate caloriferele . Nu pot sa spun " ce face " , n-am simtit nimic deosebit . Cert este ca ea e reflectorizanta si nu lasa caldura sa se duca in perete ... Cum nu este o investitie deosebit de scumpa eu zic ca merita . Exista si poze pe forum , cautati .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Aurel Grama
        Incepator
        • 05.aug.2007
        • 45

        #4
        Re: Folie reflectorizanta pentru calorifere

        Postat în original de gereac
        Nu vad cum ar putea sa creasca in vreun fel caldura degajata de calorifere. Sau poate ma insel eu?
        Nu te inşeli. Intradevăr, nu are cum să crească căldura degajată de calorifere. Ci doar să te ajute să păstrezi în cameră cît mai mult din această căldură. Adică să nu ai pierderi mai mari de căldură prin peretele din spatele caloriferului. Dacă acest perete este izolat la exterior cu 8-10 cm de polistiren, contează mai puţin acea folie. Însă dacă nu este izolat, atunci merită cu adevărat să o pui.

        Comentariu

        • gereac
          Incepator
          • 11.aug.2007
          • 6

          #5
          1. Sa inteleg ca mai exista si alti producatori/magazine de unde se poate achizitiona asemenea folie? Daca da puteti sa imi dati un mesaj privat pentru a nu fi considerata reclama.

          2a. Nu ma pricep foarte tare la lucrari de amenajare dar banuiesc ca nu se poate monta acum iarna o asemenea folie, nu? Adica trebuie dat jos caloriferul pentru a avea acces in spatele lui.
          2b. Din cate am vazut in poza folia se lipeste cu adeziv de perete nu? Se lipeste direct de vopseaua lavabila sau de gletul aplicat pe perete?

          3a. In cazul unui apartament de bloc (etaj 5) trebuie asteptat pana la vara pentru a putea da jos caloriferele vechi de fonta si apoi montata folia, nu?
          3b. In cazul unei case de la munte cu centrala termica, calorifere noi si circuitul pe teava de cupru operatiunea presupune: golirea instalatiei, demontarea fiecarui calorifer in parte, montarea foliei, repunerea fiecarui calorifer si apoi reumplerea instalatiei? Sau mai exista si alta operatie care trebuie facuta?
          Time is what you make of it.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Inutila si inestetica din punctul meu de vedere.
            Nu cred ca este semnificativa pierderea directa datorita mentinerii peretelui cald inspatele caloriferului, in raport cu piederea globala de enrgie prin anvelopa - mai ales daca avem ceva grinzi de beton.

            Comentariu

            • jhonyy
              Membru
              • 04.ian.2007
              • 262

              #7
              Nu inteleg ! caloriferele de aluminiu sunt bune pt ca au un transfer ridicat de caldura , toate componentele calde din aparatele electronice au radiatoare din aluminiu pt a scapa de caldura in exces tocmai datorita calitatilor termice ale aluminiului iar noi ar trebui sa montam folie de aluminiu in spatele caloriferului sa respingem caldura?
              Cred ca explicatiile cu foliile de aluminiu reflectand caldura pleaca de la imaginile cu sateliti inveliti in folie, dar acolo se reflecta radiatiile solare nu coldura din mediul inconjurator.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12227

                #8
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	folie reflectorizanta calorifer.jpg 
Afișări:	1792 
Mărime:	54,0 KB 
ID:	687613

                Ultima editare de calin.diaconu; 21.oct.2022, 11:26. Motiv: Introducere poza de produs (cu link Profitshare Misiunea Casa Emag)
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • vigeak
                  Membru Marcant
                  • 22.oct.2007
                  • 405

                  #9
                  e o solututie buna si se poate aplica si fara a da jos caloriferul. cu putina indemanare, rabdare si o masurare corecta a dimensiunilor.
                  nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                  Comentariu

                  • jhonyy
                    Membru
                    • 04.ian.2007
                    • 262

                    #10
                    Sa inteleg ca pot sa pun o folie de aluminiu pe tot peretele cu caloriferul si toata caldura va fi reflectata in camera.
                    Nu?
                    Deci munca cu termoizolarea e total inutila?
                    Daca as da o raza de curbura foliei as putea concentra caldura radiata pe cana cu ceai ?
                    Stiti cumva ,radiiatiile emise de calorifer si reflectate de folie pot fi nocive?

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      #11
                      Postat în original de jhonyy
                      Sa inteleg ca pot sa pun o folie de aluminiu pe tot peretele cu caloriferul si toata caldura va fi reflectata in camera.
                      Nu?
                      Deci munca cu termoizolarea e total inutila?
                      Daca as da o raza de curbura foliei as putea concentra caldura radiata pe cana cu ceai ?
                      Stiti cumva ,radiiatiile emise de calorifer si reflectate de folie pot fi nocive?
                      1. In principiu cam asa s-ar intimpla dar cu conditi ca frigul din zid sa nu patrunda si treaca prin folie!
                      2.Nu este inutila ci complementara.
                      3.Da , dar poti sa o ti pe unitatea pc-ului si este mai practic!
                      4.Eu zic ca nu ! asta in cazul ca al tau nu merge cu radiatii nucleare .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Bill
                        Membru Marcant
                        • 05.dec.2006
                        • 421

                        #12
                        Eu inteleg ca folia asta este pe post de reflector de caldura.
                        In mod sigur nu cred ca face rau, dar mai util as vedea eu un ventilator de diametru mare, pus intre perete si calorifer functionand la turatie mica.

                        Cum vad eu lucrurile (care stau la bloc). Agentul termic intra fierbinte in calorifer si trebuie sa iasa cat mai rece cu putinta, adica sa extrag cat mai multa energie termica.
                        Ca extrag mai multa sau mai putina energie termica, repartitorul meu aduna la fel........... unitatile de rigoare.

                        Comentariu

                        • tanasie
                          Living Legend
                          • 15.oct.2008
                          • 2550

                          #13
                          Postat în original de Bill
                          ...dar mai util as vedea eu un ventilator de diametru mare, pus intre perete si calorifer functionand la turatie mica.....
                          La aceste calorifere unde pui ventilatorul ?
                          Fișiere Atașate
                          Cu respect.

                          Comentariu

                          • jhonyy
                            Membru
                            • 04.ian.2007
                            • 262

                            #14
                            M-am lamurit!!!
                            Tot ce am invatat eu despre transmiterea caldurii unui corp cald cu ajutorul aerului ca de la "molecula " la "molecula" este perimat !
                            Traiasca noua ordine "calorica" care ne spune ca aluminiul va intoarce spasit spalele aerului cald ce il ameninta cu incalzirea si il va trata cu multa raceala!
                            Oricum , evitati sa puneti folie pe toti peretii camerei -caldura va ramane toata in interior si apare pericolul de autoaprindere!


                            "Radiaţia solară este radiaţia electromagnetică emisă de Soare având lungimi de undă din întregul spectru al undelor electromagnetice.
                            Trecând prin atmosfera Pământului, o parte a radiaţiei solare este absorbită, încălzind aerul, o altă parte este împrăştiată de moleculele aerului, vaporii de apă, pulberile din atmosferă (constituind radiaţia solară difuză), dar cea mai mare parte ajunge pe suprafaţa Pamântului (constituind radiaţia solară directă)."

                            Vedeti! La fel ca la calorifer.

                            Comentariu

                            • Bill
                              Membru Marcant
                              • 05.dec.2006
                              • 421

                              #15
                              Postat în original de tanasie
                              La aceste calorifere unde pui ventilatorul ?
                              Corect, eu ma referisem la caloriferele mele care sunt modelul vechi de fonta.

                              Dar si la cele prezentate de tine s-ar putea pune un ventilator in lateral sau chiar dedesubt.
                              Ideea este de a forta circulatia aerului cald prin incapere. Aerul cald oricum circula (adica se ridica in sus si de acolo se difuzeaza in incapere) si fara ventilator.
                              Luand exemplul feonului (si facand abstractie de faptul ca are subdimensionata rezistenta si se arde fara ventilator) putem spune ca ventilatorul forteaza intr-un fel performantele lui ca aparat de incalzire.
                              Cam asta am vrut sa spun si probabil ca mare parte din cititori au inteles asta.

                              Comentariu

                              Procesare...