Izolare casa combinatie lemn cu argila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviumarghidan
    Incepator
    • 29.ian.2010
    • 2

    Izolare casa combinatie lemn cu argila

    Buna ziua. De curand am cumparat o casa la munte(45mp) in zona barajului Paltinu pe Valea Doftanei. E o casa constuita in anii 75. E acoperita cu tigla, fundatia de beton cu piatra fara armatura. peretii sint de lemn cam de 5 cm peste care este batuta un fel de sipca subtire din 3 in 3 cm, bineinteles spatiu dintre umplut cu chirpici. ma rog argila cu paie. are aceeasi structura si la interior si la exterior. in momentul asta la exterior e un fel de pal peste. vin cu o intrebare pentu avizatii site-ului, ce imi recomandati pentu izolare. precizez ca am fost acolo cnd erau -25gr si cu o soba de teracota micutza se putea sta in tricou. precizez ca imi doresc la exterior lambriu iar la interior o combinatie de paianta cu lambriu, adica nu toti peretii de lambriu ci doar o parte. nu simpatizez deloc rigipsul. tavanul imi place de mor e un soi de impletitura de nuiele peste care s-a tencuit cu argila. mi-ar placea sa arate asa: sa curat cumva pamantul , practic tavanul sa fie cu nuielele la vedere si sa incerc o izolatie in pod.
    vecinul meu se abereaza ca la ext ar trebui sa o imbracam in osb. din m in m punem sipci de 5/5 cm. intre polistiren de 5cm. peste lambriu. la interior batem direct lambriul peste sipcile care tin argila. ceilati pereti plasa rapit si tencuiala.
    voi ce parere aveti?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Puteti posta poze?

    Daca tot doriti sa montati lambriu pe exterior, se poate utiliza o izolatie de vata minerala intre rigle de lemn iar peste se va putea fixa lambriul - fatada ventilata.

    Comentariu

    • liviumarghidan
      Incepator
      • 29.ian.2010
      • 2

      #3
      multumesc de raspunsul rapid.
      am cateva intrebari la dv. de ce vata minerala si nu polistiren. de care vata? am citit ca e de mai multe feluri: sticla, bazaltica. e nevoie si de folie? de care? unde trebuie plasata in cazul asta? bugetul e nelimitat.
      In alta ordine de idei pot pot lipi direct polistirenul de paianta? cu ce adeziv? oricum e intre rigle de lemn sub lambriu.
      incerc sa postez si fotografii.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Asteptam foto.
        Izolatia cu polistiren lipit pe stratul suport presupune existenta unui strat existent care sa faca priza cu adezivul pentru polistiren. Acest strat poate fi o zidarie, o tencuiala, beton, lemn etc.
        Ati specificat ca doriti sa montati lambriu.
        Plecand de la acest finisaj ce se monteaza pe o structura dedicata (rigle lemn de exemplu) este nevoie sa se faca un caroiaj care sa se fixeze pe pereti.
        Daca tot exista posibilitatea sa prindem acest rigle pe pereti, este pacat sa nu utilizam spatiul din spatele lambriului, evident majorat pentru a permite montajul izolatiei.
        Pentru izolatia in aceasta varianta se pot folosi sortimente de vata minerala de sticla (sortimente semirigide) sau vata minerala bazatica.
        Pentru ca se gaseste mai usor, se poate utiliza vata bazaltica ce are o rezistenta ridicata la umiditate si aduce un avantaj in izolarea fonica.
        Intre izolatie si lambriu se monteaza o folie de difuzie.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • piancada
          Membru
          • 01.feb.2010
          • 197

          #5
          alta varianta

          exact asa au facut vecinii mei nemti Imi spuneau ca in Germania se foloseste mult acest mod de isolare deoarece este transpirabil Nici eu nu sunt de acord cu polistirenul In plus ,in ultimul timp am auzit tot mai multi ca intra soarecii in el si-si fac cuib Se spune ca polistirenul e o delicatesa pentru soareci.
          Si eu as vrea sa-mi izolaz casa pe exterior cu vata de sticla dar as vrea cu panouri rigide si nu cu lambriuri caci nu-mi place As vrea un finisaj cala poliester. Stiti cumva sa-mi dati un sfat cumas putea face?
          Multumesc anticipat

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Puteti utiliza sistemul cu vata minerala bazaltica pentru termoizolarea fatadei.
            Sistemul este similar cu cel pe gipscarton cu execptia materialului izolator iar adezivul utilizat este unul special pentru vata minerala.

            Cititi topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=24941

            Comentariu

            • Valy91
              Incepator
              • 17.iul.2018
              • 82

              #7
              Răspuns la: Izolare casa combinatie lemn cu argila

              Salutare
              Asi dori sa izolez o casa din lemn din anii vechi facuta din bârne pe interior cu chirpici. Asi dori sa merg pe varianta polistiren sau vata si sa ii aplic o fatada decorativa. La interior pe viitor peretii vor fi facuti din rigips structura metalica. Imi puteti da niste detalii cum asi putea termoizola casa avand in vedere ca e din lemn si care sunt etapele. Daca inchid cu orice termositem trebuie sa aplic un tratament in potriva mucegaiului, cariilor etc ? Nu vreau sa aplic lambriuri, doar in cazul in care nu se poate termoizola cu ( polistiren , vata etc ). Va multumesc

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Izolare casa combinatie lemn cu argila

                Aveti o foto cu fatada actuala?

                Comentariu

                • Valy91
                  Incepator
                  • 17.iul.2018
                  • 82

                  #9
                  Răspuns la: Izolare casa combinatie lemn cu argila

                  Nu nu am foto. Daca este nevoie fac niste foto. Casa este veche din barne groase si imbinate la coltuti in coada de peste. Barnele sunt vizibile la exterior nu sunt acoperite cu nimic. Geamurile au fost schimbate si acoperisul refacut. La interior pe viitor vor fii pereti de rigips doar partea exterioara a casei. Peretii nu sunt drepti. Va multumesc

                  Comentariu

                  • tymotyman
                    Membru Marcant
                    • 01.nov.2009
                    • 570

                    #10
                    Răspuns la: Izolare casa combinatie lemn cu argila

                    Eu unul nu as face nimic la exterior( acum depinde si care este estetica si starea lemnului) doar as slefui, repara ,finisa lemnul si i as da o protectie si o nuanta naturala ,poate si un soclu placat cu piatra,e pacat de aceste case lucrate cu greu si naturale sa fie astupate de polistirenuri si alte plastice.

                    Comentariu

                    • Valy91
                      Incepator
                      • 17.iul.2018
                      • 82

                      #11
                      Răspuns la: Izolare casa combinatie lemn cu argila

                      Si cum asi putea sa ai fac o termoizolare corecta la aceasta casa ?

                      Comentariu

                      • tymotyman
                        Membru Marcant
                        • 01.nov.2009
                        • 570

                        #12
                        Răspuns la: Izolare casa combinatie lemn cu argila

                        trebuie sa aveti in vedere ca deja casa din lemn are indicele lambda intre 0,12 – 0,04. Izolatia se poate face la interior doar la pereti exteriori cu vata bazaltica

                        Comentariu

                        • Valy91
                          Incepator
                          • 17.iul.2018
                          • 82

                          #13
                          Răspuns la: Izolare casa combinatie lemn cu argila

                          Multumesc de raspuns

                          Comentariu

                          • Valy91
                            Incepator
                            • 17.iul.2018
                            • 82

                            #14
                            Răspuns la: Izolare casa combinatie lemn cu argila

                            Am niste poze la actuala fatada a casei.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20180909-WA0001.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	290,4 KB 
ID:	631285
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20180909-WA0000.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	308,6 KB 
ID:	631286
                            Pana la urma se doreste o fatada cu vata sau polistiren, dupa aplicarea decorativei. Pereti nu sunt drepti avand in vedere ca este o casa veche. Care ar fi solutia ideala ( vata -polistiren) , si pasii de urmat .multumesc

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #15
                              Răspuns la: Izolare casa combinatie lemn cu argila

                              Deja ati placat partial cu OSB. Optiunea dvs. privind placarea ar fi bine sa fie realizata cu vata bazaltica. Este mai "prietenoasa" cu lemnul decat polistirenul. Va trebui sa placati toata suprafata inainte de izolare.
                              V-as recomanda sa pastrati colturile, acolo unde se imbina barnele, neizolate. Se vor reconditiona si finisa cu o lazura de exterior. In contrast cu fatada, vor arata deosebit si vor aminti de structura casei, devenita ascunsa.

                              Comentariu

                              Procesare...