Aplicarea si repararea tencuielilor decorative

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Alexxb
    Incepator
    • 08.iun.2014
    • 22

    Răspuns la: Aplicarea si repararea tencuielilor decorative

    Se poate da decorativa peste decorativa fara masa spaclu?

    Comentariu

    • ambiente
      Membru
      • 15.mai.2014
      • 254

      Răspuns la: Aplicarea si repararea tencuielilor decorative

      dați o mînă de amorsă inainte .bineințeles că se poate decorativă peste decorativă.
      Postat în original de Alexxb
      Se poate da decorativa peste decorativa fara masa spaclu?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        Răspuns la: Aplicarea si repararea tencuielilor decorative

        Se poate adauga alt strat de tencuiala decorativa insa grosimea va creste si se vor vedea diferentele. Acum, daca merita din cauza vizibilitatii zonei pe fatada, puteti face efortul de a repara zona sau daca nu o lasati asa.
        Slefuirea sau nivelarea tencuielii decorative nu este posibila.

        Comentariu

        • pantera-roz
          Incepator
          • 12.feb.2011
          • 5

          Tencuiala decorativa cutata

          Buna ziua, In luna septembrie am aplicat tencuiala decorativa Baumit peste un termosistem facut cu polistiren de 10 cm, plasa, masa de spaclu. Lucrarea a iesit bine. In urma cu doua zile, pe un perete tencuiala a facut o cuta orizontala, lunga de aprox 2-3 ml, dupa cum se vede in poze. As fi interesat sa ma ajutati cu niste sfaturi: de ce a aparut si cum se poate remedia? Stiu ca dupa renmediere suprafata nu va arata ca la tencuiala trasa prima data dar ma intereseaza o solutie de remediere cat mai estetica posibil. Multumesc anticipat pentru ajutor.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Răspuns la: Aplicarea si repararea tencuielilor decorative

            Nu aveti foto de la executia izolatiei, fara masa de spaclu si dupa armare?
            Din ce se vede in foto, aveti o zona ce se va degrada rapid, s-a umflat tencuiala. Poate fi asociata cu ceva fisuri in stratul suport, slaba fixare a izolatiei eventual asociere cu umezeala.
            Probabil daca atingeti putin zona umflata, aceasta se va desprinde usor.
            Trebuie sa indepartati materialul decorativ si sa vedem ce aveti acolo.

            Comentariu

            • pantera-roz
              Incepator
              • 12.feb.2011
              • 5

              Răspuns la: Tencuiala decorativa cutata

              Postat în original de Gemini
              Nu aveti foto de la executia izolatiei, fara masa de spaclu si dupa armare?
              Din ce se vede in foto, aveti o zona ce se va degrada rapid, s-a umflat tencuiala. Poate fi asociata cu ceva fisuri in stratul suport, slaba fixare a izolatiei eventual asociere cu umezeala.
              Probabil daca atingeti putin zona umflata, aceasta se va desprinde usor.
              Trebuie sa indepartati materialul decorativ si sa vedem ce aveti acolo.
              Am atasat cateva poze de la executia termosistemului. In opinia mea a fost facut bine. Dupa armare a mai fost data o mana de masa de spaclu, driscuita. Termosistemul a fost facut in august 2011 si a stat asa pana in Septembrie 2014 cand am dat decorativa. Nu au fost probleme cu umezeala in acea zona.
              Ceea ce spuneti dvs este logic si ar putea fi una din cauze. Problema este ca acolo este o terasa acoperita cu gresie si cu plinta. Ma gandesc ca umezeala nu ar fi patruns asa usor sau oricum nu in asa cantitate ca sa genereze problema. Problema a aparut numai in partea stanga a usii (vezi poza). Terasa se continua si in partea dreapta si acolo nu este nicio problema. In plus, mai am trei terase (aceasta este la parter, mai am una la parter si doua la etaj) si acolo nu a aparut nicio problema similara. Pe terasa cu problema, fiind la intrarea principala, am curatat zapada imediat ce a nins. Pe restul zapada a ramas timp mai indelungat si cum am spus nu sunt probleme. La fel pe la glafuri, unde zapada a fost viscolita si a stat pe decorativa, nu sunt probleme.
              Sa mergem pe ipoteza ca este umezeala si ca aceasta ar fi afectat stratul suport. Care ar fi solutiile de remediere? Si cel mai important, care ar fi solutia de refacere a decorativei in zona respectiva astfel incat sa fie cat mai estetic posibil. Stiu ca nu poate fi ca atunci cand tragi decorativa prima data dar ma intereseaza o solutie cat mai eleganta.
              Voi indeparta si materialul ca sa vedem ce este acolo dar pentru moment nu pot pune poze (nu locuiesc acolo inca).
              Alte pareri sau idei?
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                Răspuns la: Răspuns la: Tencuiala decorativa cutata

                Postat în original de pantera-roz
                Dupa armare a mai fost data o mana de masa de spaclu, driscuita. Termosistemul a fost facut in august 2011 si a stat asa pana in Septembrie 2014 cand am dat decorativa. Nu au fost probleme cu umezeala in acea zona.
                Naspa din toate punctele de vedere. Masa de spaclu se aplica int-o singura etapa, fara a se lasa o pauza intre straturi.
                Sa mergem pe ipoteza ca este umezeala si ca aceasta ar fi afectat stratul suport. Care ar fi solutiile de remediere? Si cel mai important, care ar fi solutia de refacere a decorativei in zona respectiva astfel incat sa fie cat mai estetic posibil. Stiu ca nu poate fi ca atunci cand tragi decorativa prima data dar ma intereseaza o solutie cat mai eleganta.
                Se decupeaza zona afectata pana la stratul de polistiren sau pana la stratul de tencuiala. Se remediaza unde aveti probleme dupa care se remonteaza termosistemul, finisand cu exact aceasi marca si nuanta de tencuiala decorativa.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Răspuns la: Aplicarea si repararea tencuielilor decorative

                  Prima greseala este ca s-a aplicat adezivul de lipire doar pe perete din ce se vede in foto. Corect este sa aplicati adezivul pe placa de polistiren. Nu este o legatura directa intre aceasta greseala si problema ridicata de dvs. Masa de spaclu suplimentara nu se driscuieste, cel mult se intinde bine la gletiera.
                  Indepartati pe o zona mica tencuiala umflata si vedeti daca este afectat si stratul de masa de spaclu sau daca acesta are vreo fisura. Poate fi un cumul de factori, umezeala, intreruperea armarii stratului de masa de spaclu sau alte cauze.
                  Remedierea se poate stabili dupa ce reusim sa identifica posibila cauza, depinde cat de mult se elimina din straturile ascunse. In toata ecuatia, singura parte problematica este cea legata de design, faptul ca putem avea probleme legate de nuanta decorativei si imbinarea. In rest, se poate reface zona fara probleme.
                  Lasati sa vedem cum se manifesta problema, oricum refacerea zonelor se poate face doar la primavara.

                  Comentariu

                  Procesare...