Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • 10000
    Membru
    • 18.ian.2007
    • 120

    Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

    Ce intelegi prin Eco sau mai degraba ce astepti de la aceasta termoizolatie. Optiunea mea ar fi vata bazaltica pentru termosistem dar lipita pe zidarie tencuita.

    Comentariu

    • GloriaS
      Incepator
      • 05.aug.2018
      • 4

      Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

      Postat în original de 10000
      Ce intelegi prin Eco sau mai degraba ce astepti de la aceasta termoizolatie. Optiunea mea ar fi vata bazaltica pentru termosistem dar lipita pe zidarie tencuita.
      O izolatie care sa nu contina substante nocive. Vata minerala de pe piata romaneasca contine un procent foarte mare de formaldehida. In SUA formaldehida a fost scoasa din procesul de prelucrare a acesteia, pe piata existantd astazi doar un procent de 10% de vata care contine formaldehida. Practic stand in prezenta substantei pe termen lung, vei sfarsi cu o forma de cancer. Uitati aici un articol interesant https://healthybuilding.net/blog/204...yde-is-no-more

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

        Nu vreau sa va descurajez, dar nu am vazut un produs curat 100% in directia de care amintiti. In plus, dvs. utilizati vata la exterior si nu vad cum ar putea afecta interiorul, chiar daca contine acest liant cu formaldehida.
        Daca ar fi sa ma gandesc la tot ce ingeram in viata, probabil suntem mai afectati de stilul de hranire sau de aerul poluat decat de anumite materiale utilizate la constructia casei. Este bine ca va puneti problema dar daca intram in cercul suspiciunilor, de la nisipul de rau pana la ciment si materialele de finisare, putem gasi elemente care trezesc temeri.

        Comentariu

        • GloriaS
          Incepator
          • 05.aug.2018
          • 4

          Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

          Nu ma descurajati, sunt constienta ca traim intr-o lume poluata, radioactiva... Pur si simplu imi fac temele vizavi de materialele care exista in constructii. Vreau sa fac alegeri cat de cat informate. In momentul in care si companiile producatoare de astfel de materiale recunosc ca sunt nocive, si de unele singure cauta sa indrepte lucrurile, deja este vorba de ceva serios zic eu. (vezi articolul cu declaratiile producatorilor din postarea mea anterioara). Iarna umiditatea din interior migreaza spre exterior, iar vara invers, astfel calitatea aerului fiind afectata.

          Comentariu

          • laurhome
            Incepator
            • 25.oct.2018
            • 31

            Bună ziua,
            Am ridicat pereti cu Ytong Forte de 30cm și as dori sa izolez cu Multipor de 12.5cm. Îmi puteți calcula va rog poziția punctului de roua?
            Mulțumesc.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Le putem considera un strat din BCA, oricum ar fi tot in miezul de BCA se afla. Pe partea de BCA nu este o problema chiar daca izolatia nu ajunge la parametrii uneia cu polistiren sau vata bazaltica, dar pentru partea de beton este un punct negativ.

              Comentariu

              • laurhome
                Incepator
                • 25.oct.2018
                • 31

                Eu am mai mulți stalpisori de beton, specific pentru zidăria de bca care este mai puțin portanta. Sa înțeleg ca 12.5cm de multipor este cam puțin? Multipor de 15cm ar fi de ajuns? Doresc ca la variația de -20° exterior 20° interior sa am punctul de roua în termoizolație.
                Mulțumesc.
                Ultima editare de laurhome; 25.oct.2018, 19:17.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Spuneam ca este mai putin izolant decat variantele cu polistirne si vata bazaltica, undeva la minim 20% dar se castiga pe partea de difuzie, fiind un material poros. Daca umiditatea ajunge in zona izolatiei respective, capacitatea de izolare scade mult.Nu vaeti o problema cu acel punct de roua. Probabil pe stalpisori va fi o izolare mai slaba, depinde cat de mult sunt imbracati in zidarie si multipor.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    Am aproximat „extrem de grosier” faptul că atît mortarul din casă, precum și masa de șpaclu din exterior este tot adeziv Multipor... ca să nu mai spun de grosimea lor. De... e încă duminică.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • cipos
                      Incepator
                      • 14.apr.2005
                      • 13

                      Buna seara.
                      As dori un calcul pentru un perete din Porothem 25 Robust si polistiren expandat EPS 80 de 15cm.
                      Multumesc.
                      Cipos

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        Postat în original de cipos
                        Buna seara.
                        As dori un calcul pentru un perete din Porothem 25 Robust si polistiren expandat EPS 80 de 15cm.
                        Multumesc.
                        Un calcul simplificat,pentru campul izolatiei.

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PTH 25+15 EPS.png 
Afișări:	464 
Mărime:	80,4 KB 
ID:	669597

                        Comentariu

                        • cipos
                          Incepator
                          • 14.apr.2005
                          • 13

                          Multumesc.
                          Din cate vad in imagine 15cm de polistiren e de ajuns. Valoarea rezistantei termice banuiesc ca este pentru intreg sistemul, caramida+polistien.
                          Ce program ati folosit ?
                          Cipos

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Da,este rezistenta termica in campul peretelui din caramida izolat cu polistiren expandat la grosimile mentionate de dvs..

                            Comentariu

                            • Iluminat
                              Incepator
                              • 09.iun.2019
                              • 1

                              Buna ziua.
                              Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea situatie: casa parter, pereti din BCA cu grosimea de 35cm, stalpi si grinzi din beton izolate la turnare cu EPS 5 cm(30kg/mc). Va rog sa-mi spuneti daca peretii din BCA necesita termoizolatie suplimentara si daca izolarea cadrelor din beton cu 5cm EPS este suficienta astfel incat sa nu apara condens in interior pe aceste zone. Precizez ca amplasamentul casei este in Targu Mures.
                              Multumesc anticipat pentru raspuns

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                O izolatie ca cea prezentata de dvs. nu va permite aparitia condensului la interior, in conditii normale de incalzire si umiditate. Totusi, o izolare buna va presupune termoizolarea fatadei cu inca minim 5cm pe zona de structura de beton si minim 10cm pe zona de BCA.

                                Comentariu

                                Procesare...