Adeziv polistiren

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Gemini
    a răspuns
    Umpleti spatiul oferit de structura de lemn a peretilor cu un strat de vata cu grosimea potrivita.
    Al doilea strat de vata, 5 cm de exemplu, se amplaseaza in structura de metal pentru gipscarton.
    Al doilea strat trebuie sa aiba bariera de vapori spre interior.

    Lasă un comentariu:


  • sixone
    a răspuns
    Pai momentan este doar OSB de 9mm prins pe niste capriori de lemn de 10cm cred.. sau poata mai mari, 15cm, nu mai tin minte exact.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Ce structura are peretele de la mansarda?

    Lasă un comentariu:


  • sixone
    a răspuns
    Super, multumesc mult pentru raspunsuri.
    Am uitat sa intreb, este suficient polistiren de 10cm la mansarda? Ce grosime va trebui sa aiba vata minerala la itnerior?

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Vopseaua lavabila trebuie curatata (sau asperizata suprafata astfel incat sa eliminam o mare parte din ea) pentru a indeparta riscul desprinderii stratului.
    Peste OSB se pot folosi trei tipuri de adeziv pentru lipirea polistirenului:
    -adeziv Ceresit CT85
    -adeziv poliuretanic, Ceresit CT84
    -Deko adeziv pentru OSB

    Pasii sunt similari termoizolatiei clasice iar prinderea polistirenului poate fi realizata suplimentar cu dibluri specifice insa care au surubul metalic, cu cap de holtzsurub.
    Pe interior, in structura peretilor mansardei este necesara prevederea unei izolatii termice cu vata minerala, doua straturi si bariera de vapori.

    Lasă un comentariu:


  • sixone
    a răspuns
    Adeziv polistiren pentru OSB

    Am doua intrebari legate de izolarea cu polistiren. Iata datele problemei: am o constructie parter + mansarda. Parterul este din boltari si a fost izolat acum 4 ani cu polistiren de 5cm, pusa plasa, vopsea lavabila.
    Mansarda este facuta de curand, din lemn, inchisa complet cu OSB de 9mm.
    Vreau sa trec la izolarea mansardei cu polistiren de 10cm si intrebarea principala ce adeziv este recomandat pentru a lipi polistirenul peste OSB?
    Care sunt pasii operatiunii? Se folosesc ciuperci pentru a-l fixa mai bine?
    Este suficient de 10cm? La interior banuiesc ca va fi vata minerala plus rigips.
    Vreau sa stiu toate astea fiindca operatiunea probabil o va face un mester care nu cred ca-i foarte priceput, il voi urmari indeaproape, sa stiu exact la ce sa ma astept
    Daca imi mai raman bani, as vrea sa mai adaug si la parter inca 5cm peste polistirenul actual.
    La fel, intrebarea ce adeziv este recomandat peste vopsea lavabila?

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Cred ca o revolutionati tehnica termoizolatiilor cu vata cu aceste pareri despre bariera de vapori.

    Va recomand sa analizati putin mai profund si mai atent problematica barierei de vapori.

    Lasă un comentariu:


  • musu
    a răspuns
    nu e vorba ca am aflat tarziu, hai sa lasam mistourile ieftine, problema e ca in partea mea de casa in iarna trecuta (pe atunci inca neizolata) temperatura a fost cu cateva grade, si nu exagerez, peste cea a partii vecinului meu ( a lui fiind izolata cu polistiren de 10 cm). Sunt curios iarna asta cum va fi, cand am si izolatia facuta.
    Cat despre bariera de vapori, mai consulta-te, sunt folii bariera de vapori nealuminizate, na despre alea ce mai zici? Aluminiul are rol reflexiv, barierar de vapori, logic trebuie sa si-o faca.

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Mai gandeste-te cum sta treaba cu umiditatea interioara - exterioara iarna versus vara.

    Cam tarziu ai aflat ca pe Nord e mai rece, tot timpul.

    Lasă un comentariu:


  • musu
    a răspuns
    propritatea bariera de vapori, oricum si-o face, indiferent cum o asezi, ca doar e cat se poate de logic, fiind aceeasi folie, problema survine prin anularea proprietatii reflexive, deci cel mai probabil iarna o sa pierd un grad -doua, oricum si pe iarna o sa fie mai cald fata de vecinul meu, acum am realizat si eu ce mare diferenta este intre Sud si Nord

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Asta vara iar ianra vei avea condens cu bucurie.
    Tare mie ca nu de prosti recomanda producatorii si normativele bariera de vapori pe interior.
    Ca acea folie ajuta pe perioada de vara este coerct insa nu este intreaga solutie una corecta.
    Pune folia de vapori din aluminiu sub astreala si obti acelasi efect dar nu o elimina pe cea interioara.

    Lasă un comentariu:


  • musu
    a răspuns
    nu am zis-o cu un gand rau, dar de cele mai multe ori sunt mai multe solutii, iar in multe din cazuri practica bate teoria.
    De exemplu, am mai discutat aici pozitionarea foliei bariera de vapori cu partea aluminizata spre exterior. Ei, bine, cu uimire pot constata ca mansarda in partea mea de casa este mai racoroasa pe vremea asta caniculara decat a vecinului de duplex, iar partea mea de casa e in sud, iar a lui spre nord. Chiar si el e invidios pe asta. Iar izolatia a fost facuta apx la fel, acelasi producator de gips-carton, vata el de 10 cm, ca a lasat si spatiu de ventilare (Isover), eu de 15 cm, ca nu am mai lasat spatiu de ventilare, am venit pana in astereala (L-K), folie identica, dar el cu fata spre camera, iar eu spre exterior

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Interpretati mesajul meu ca un raspuns sau drept la replica. Atat si nimic mai mult, nu am timp sa fac crize de suparare.

    Multumesc pentru aprecieri!

    Lasă un comentariu:


  • musu
    a răspuns
    nu cred ca nu am dat dovada de nerespect, nu stiu unde ai vazut asta. Cat despre scuze consider ca acestea trebuie sa le spun atunci cand admit ca am gresit cu ceva, ori asta chiar nu imi dau seama cu ce. Nu stiu de ce te-ai suparat, doar spuneam ca domeniul asta e atat de versatil, incat si voi, moderatorii, aveti pareri diferite. Dar, nu e nicio problema, daca te-am deranjat, in acest caz imi cer mult asteptatele scuze si nu o sa mai postez aici vreun alt post.

    PS: zidul unul obisnuit intre 2 camere, nicidecum intre baie si camera, cat
    despre prinderea mecanica am discutat cu cel putin 10 ingineri constructori si toti or zis ca prinderea se face fara discutii si de elementele de structura, ba unii or si ras de mine ca vin cu tot felul de ineptii de pe internet

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Prietene drag, eu zic sa ai putina diplomatie si sa lasi deoparte concluziile grabite.
    Evident ca nu suntem roboti si de accea avem uneori exprimari mai putin explicite.
    Evident ca acel consum de adeziv este pentru una dintre operatiuni, lipire sau spacluire. Suma lor este OK. Multumit acum? Astept scuze pentru graba de a concluziona intr-un mod tendentios.

    .
    SMC - in orice zid interior din gips-carton si vata se pune pe ambele fete folie bariera de vapori, Gemini - Nu se pune
    Aici nu cred ca o sa gasesti doar raspuns "Nu" in cazul meu, sa discutam concret in ce aplicatie si sigur nu e un singur raspuns.

    2. SMC - prinderea mecanica a placilor de polistiren se face fara discutie si de elementele de strcutura ale cladirii, Gemini - Nu se face
    Raman la parerea ca nu este corect sa executam prinderi pe elemente de rezistenta.
    3. SMC - prin lisarea masei de spaclu se obtine o suprafata ce se poate finisa prin vopsire, Gemini - Nu
    Aici am spus ca nu se poate obtine o suprafata fina nu ca este imposibil sa aruncam vopseaua pe stratul de spacluire. Esteticul si rezistenta straturilor de protectie a masei de spaclu o neglijati pe pielea dvs.
    4. SMC - a nu se folosi tinci peste masa de spaclu, doar acolo unde exista compatibilitate directa creata de producator (L-K are asa ceva): Gemini - nu e o problema
    Constat ca in dreptul meu sunt raspunsuri trunchiate: Nu, nu e o problema, nu se face etc. .. cred ca gresiti cand scoateti din context doar ce va apartine. Cu ce scop?


    P.S. Chiar daca suntem colegi de breasla, eventual prieteni, nu inseamna ca avem acelasi mod de a privilucrurile si asta nu inseamna ca intotdeauna unul greseste cu toate ca nu ar fi nimic anormal pentru un OM. Impotant este sa accepti ca gresesti si sa respecti interlocutorul.

    Sper ca vom reusi sa ne ridicam la pretentiile dvs. si sa ramanem cat mai obiectivi.

    Lasă un comentariu:

Procesare...