Adeziv polistiren

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • f0rdiesel
    Membru
    • 04.mar.2012
    • 114

    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Postat în original de Gemini
    Ceresit Thermo Universal poate fi utilizat atat pentru lipirea placilor de polistiren cat si pentru stratul de spacluire al acestuia.
    Acest adeziv este recomandat a fi folosit ca masa de spaclu pt o fatada catre nord? Cand ploua si este vant ploaia imi uda acest perete.Sa folosesc alt adeziv ca masa de spaclu pentru aceasta fatada? Va multumesc anticipat

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Adeziv polistiren

      Ceresit Thermo Universal este un adeziv pentru lipirea si spacluirea polistirenului. Utilizarea nu depinde de orientarea peretilor iar stratul de masa de spaclu nu trebuie sa fie expus umezelii. Peste acest strat se aplica amorsa si tencuiala decorativa care trebuie sa realizeze aceasta protectia impotriva umezelii.Stratul de masa de spalcu ce absoarbe apa si este supus procesului de inghet-dezghet se va deteriora.

      Comentariu

      • dan&dan
        Incepator
        • 27.sep.2012
        • 5

        Salut,

        vreau sa izolez casa si am ales pentru polistiren brandul Swisspor de 100 mm grosime Eps 80. Tot ei mi-au propus sa iau un adeziv al lor: EPS ADH(are rol si de adeziv si de masa ptr spaclu). Am tot cautat acest brand dar nu gasesc info despre el. Stie cineva daca este ok, a mai lucrat cu el...As lua adezivul de la ei mergand pe principiul ca este ok sa iei intregul termosistem de la acelasi producator....
        De asemenea pentru tencuiala decoartiva am ales Savana acvastop(casa e langa Bucuresti in apropierea unui lac). Referinte ? stiti daca este ok, se situaeaza in gama de peste mediu?
        Rog mult sa ma sprijiti cu sfaturi, propuneri,,,,etc, Daca vremea e ok, as dori ca de saptamana urmatoare sa incep...
        Multumesc

        tot eu: la polistiren si adeziv mai am o varianta sa merg pe Caparol CT80 + adeziv & masa spaclu Caparol 100R (nu e diferenta mare de bani compartiv cu swisspor , unde posibil ca adezivul sa fie de la Adeplast). Ce recomandati?
        ptr decorativa as ramane pe Savana, diferenta fata de Caparol ca si pret fiind destul de mare
        Ultima editare de Gemini; 29.sep.2012, 12:11.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Adeziv polistiren

          Nu am date despre adezivul ADH. Ce pret are?

          Comentariu

          • dan&dan
            Incepator
            • 27.sep.2012
            • 5

            Răspuns la: Adeziv polistiren

            17 ron/sac 25 kg -vanzatorul zice ca e de la Adeplast. Oricum, neseriosi cei de la Swisspor( vanzatorii de la reprezentatnta) ...multe telefoane fara raspuns , nu raspund la comenzi, emailuri,...etc... Astefl, am ajuns la Caparol( un dealer din Ploiesti) polistiren de 100 mm ct80 si adeziv tot Caparol R100(are rol si de masa de spaclu) polistiren 44 / bax , adeziv 19 ron /sac. sper ca sunt ok, nu am gasit nimic de rau despre , ramane de vazut...
            Ultima editare de dan&dan; 29.sep.2012, 20:56.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Răspuns la: Adeziv polistiren

              In mod normal nu ar trebui sa fie probleme. Astepta impresiile dvs. dupa realizarea lucrarilor.

              Comentariu

              • dan&dan
                Incepator
                • 27.sep.2012
                • 5

                Răspuns la: Adeziv polistiren

                adezivul r100, Caparol s-a dovedit a fi ok, de ademenea si polistirenul Caparol.
                in curand ajung la decoativa(tencuiala). Aici am in continuare o dilema : Acvastop- Savana sau siliconica de la Caparol? Acva Stop e o tencuiala siliconica/ in ce categorie se incadreaza? opinii, sfaturi- m-ar ajuta mult. Multumesc!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Răspuns la: Adeziv polistiren

                  Raspunsul in celalalt topic http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post524711

                  Comentariu

                  • Serban Valentin
                    Membru Marcant
                    • 12.nov.2006
                    • 383

                    Răspuns la: Adeziv polistiren

                    Am un balcon care pe exterior, partea de sub fereastra , este "invelit" cu tabla galvanizata. Aceasta a fost vopsita acum opt ani sa fie in ton cu fatada blocului.Acum a inceput sa se exfolieze vopseaua ( normal si firesc). Dorinta mea ar fi sa plachez aceasta portiune cu polistiren . Intrebarea este cu ce as putea prinde polistirenul de tabla zincata ?Ce adeziv as putea utiliza? As utiliza un polistiren extrudat si l-as prinde ( mecanic) cu autofiletante.

                    Comentariu


                    • calin.diaconu
                      calin.diaconu comentat
                      Editarea unui comentariu
                      Pentru a prinde polistirenul extrudat pe tabla zincata, trebuie sa utilizati un adeziv special pentru lipirea acestor doua materiale. O optiune buna ar fi un adeziv poliuretanic, care este capabil sa lege polistirenul si tabla zincata. Puteti gasi aceste adezive la majoritatea magazinelor de bricolaj.

                      Inainte de aplicarea adezivului, asigurati-va ca suprafata de pe tabla zincata este curata si uscata, fara urme de vopsea veche sau alte depuneri. De asemenea, daca sunt gauri sau crapaturi in tabla zincata, trebuie sa le astupati inainte de a aplica polistirenul.

                      Dupa ce ati pregatit suprafata, aplicati adezivul pe spatele polistirenului, apoi presati ferm pe tabla zincata. In plus fata de prinderea mecanica cu autofiletante, puteti utiliza si plase de armare pentru a consolida fixarea polistirenului.

                      Este important sa urmati instructiunile producatorului pentru utilizarea adezivului si pentru aplicarea corecta a polistirenului extrudat, astfel incat sa aveti o fixare solida si durabila.
                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    Răspuns la: Adeziv polistiren

                    Ca si adeziv intre polistiren si tabla puteti folosi spuma poliuretanica cu expandare redusa insa ar trebui sa eliminati tabla din ecuatie ... , la ce v ati gandit prin termoizolare cu polistiren ?
                    Ultima editare de coby; 09.iun.2013, 12:46.
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Răspuns la: Adeziv polistiren

                      Postat în original de Serban Valentin
                      Am un balcon care pe exterior, partea de sub fereastra , este "invelit" cu tabla galvanizata. ...Acum a inceput sa se exfolieze vopseaua ( normal si firesc). Dorinta mea ar fi sa plachez aceasta portiune cu polistiren . Intrebarea este cu ce as putea prinde polistirenul de tabla zincata ?Ce adeziv as putea utiliza? As utiliza un polistiren extrudat si l-as prinde ( mecanic) cu autofiletante.
                      Exclusa prinderea mecanica iar polistirenul extrudat este nepotrivit pentru aceasta aplicatie.
                      Utilizati polistiren expandat iar prinderea ar fi bine de facut pe un alt strat intermediar, care sa fie fixat mecanic pe cadrul de montare al inchiderii existente cu tabla.
                      Puteti atasa foto cu parapetul actual?

                      Comentariu

                      • Serban Valentin
                        Membru Marcant
                        • 12.nov.2006
                        • 383

                        Răspuns la: Adeziv polistiren

                        Despre Spuma pentru lipit polistiren Penosil ce parere aveti?

                        Fiecare bucata de tabla ( 0.8x 0.8 m) este ambutisata pe cele doua diagonale .

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0146.JPG 
Afișări:	383 
Mărime:	217,8 KB 
ID:	610600
                        Ultima editare de Gabriel Dobrin; 27.mar.2024, 09:31.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Răspuns la: Adeziv polistiren

                          Adeviz poliuretanic exista si am mai discutat pe forum despre el, fie ca se utilizeaza cel mentionat de dvs., CT 84 de la Ceresit sau de la alt producator, aderenta la suprafata pe care se lipeste placa de polistiren poate fi diminuata drastic de existenta stratului de vopsea.

                          Comentariu

                          • Serban Valentin
                            Membru Marcant
                            • 12.nov.2006
                            • 383

                            Răspuns la: Adeziv polistiren

                            Inainte de montaj tabla va fi curatata de vopsea.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              Răspuns la: Adeziv polistiren

                              Ati demarat lucrarea? Ce ati hotarat pana la urma?
                              Tineti cont ca tabla poate rugini intimp si nefiind tratata cu grund sau alt strat protector, orice urma de umezeala poate provoca ruginirea si deterioararea lucrarii. De aceea consider ca o dublare a inchiderii cu alt material este mai buna, urmand ca pe acesta din urma sa aplicati izolatia.

                              Comentariu

                              Procesare...