Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Adeziv polistiren

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Adeziv polistiren

Primul strat a fost dat de sotul meu,care nu este meserias si a preferat sa dea unul mai subtire stiind ca o sa urmeze al 2-lea dat de meseriasi...
    Tot polistirenul de pe casa a fost pus de mine si sotul meu cu informatii de aici de pe forum si a fost pus destul de bine,nu cred ca sunt probleme in afara de stratul subtire de adeziv. Am hotarat asta pentru ca ne-am saturat de "mesteri" care lasa goluri de 5 cm intre placile de polistiren si le umplu apoi cu adeziv,sau lasa ciupercile scoase in afara etc,etc si mai cer si o groaza de bani...

Comentariu

• Răspuns la: Adeziv polistiren

Ar fi fost bine daca se tragea masa de spaclu armata, de la bun inceput, asa cum trebuie. Rezistenta acestuia sta in aplicarea corecta de la bun inceput, la grosimea necesara si mai ales pozitionarea corecta a plasei de armare cu fibra de sticla.
      Daca era trasa bine masa de spaclu, alt strat suplimentar de adeziv, in acest moment, nu mai era nevoie.

Comentariu

• Răspuns la: Adeziv poliuretanic sau ...?

Buna seara,

Va deranjez si eu cu o problema, as zice: Vreau sa imi plachez singur un perete din spatele balconului (nu am mai facut asa ceva pana acum, dar toate au un inceput.. mai mult decat atat nu m-as face de ras pentru ca acest perete este in spatele blocului ). Peretele are o lungime de 3 m si inaltimea de 2.5 m, iar eu ma gandeam sa folosesc pentru placare (mi-ar fi mult mai usor) Adezivul de la Ceresit CT 84. Ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca ar fi o varianta buna pentru mine, pentru ca peretele are un strat de tencuiala si vopsea tocmai din 1969 de cand este blocul? Si daca nu va deranjez prea mult, ce fel de polistiren ar trebui sa folosesc?

Cu stima,
        Catalin A.

Comentariu

Daca nu aveti experienta, este mult mai usor sa aplicati adeziv de polistiren pe intreaga placa apoi sa o lipiti.
          Aveti acces la intreg peretele fara schela?
          Utilizati polistiren EPS 70 sau EPS 80 cu grosimea de 8 sau 10cm.

Comentariu

Buna ziua,

Va multumesc frumos pentru raspuns!

Locuiesc la parter, asa ca nu amnevoie de schela - cel mult de un scaun

Ce adeziv imi recomandati sa folosesc?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Cu stima,
            Catalin Andronache

Comentariu

Utilizati adezivul pentru polistiren Ceresit ThermoUniversal, circa 20 lei /sac de 25kg. Poate fi utilizat atat la lipirea placilor de polistiren expandat cat si la realizarea stratului de masa de spaclu armata.

Comentariu

Va multumesc din suflet.

O zi excelenta va doresc si spor in toate!

Cu stima,
                Catalin Andronache

Comentariu

Buna ziua, ce adeziv rezista la placarea cu polistiren fara aplicarea diblurilor , avand in vedere constructia casei cu caramida (de Sibiu...... fiind o caramida mai precara celor existente pe piata acum , se sparge foarte usor), nu pot aplica diblurile , am incercat in toate felurile fara percutie si tot nu reusesc. Am inteles ca exista pe piata un adeziv de lipire care nu mai necesita aplicarea diblurilor .

Comentariu

Ar merge cu spuma poliuretanica cu expandare redusa .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Postat în original de tavian Vezi post
                      Buna ziua, ce adeziv rezista la placarea cu polistiren fara aplicarea diblurilor , avand in vedere constructia casei cu caramida (de Sibiu...... fiind o caramida mai precara celor existente pe piata acum , se sparge foarte usor), nu pot aplica diblurile , am incercat in toate felurile fara percutie si tot nu reusesc. Am inteles ca exista pe piata un adeziv de lipire care nu mai necesita aplicarea diblurilor .
                      Daca aveti un burghiu cu cap videa de calitate ar trebui sa gauriti destul de usor. Nu se utilizeza percutia la gaurirea caramizilor.
                      Ce inaltime are casa?
                      In general, toti adezivii pe baza de ciment pot fi utilizati fara dibluri daca inaltimea fatadei nu este foarte mare, maxim 8m, si se utilizeaza lipirea in pat continuu.

Comentariu

Pentru masa de spaclu si inglobarea plasei de fibra de sticla se poate folosi Tenco?E vorba de un perete al casei destul de mare dar este la interior(sub acoperisul unei anexe) deci nu e expus ploii,zapezii etc.
                        Daca da,ce reteta sa folosesc?Am vreo 3 saci (si nisip)cu care nu as mai avea ce sa fac altfel.Multumesc.

Comentariu

Daca aplicati mortarul pe polistiren nu merge, merge daca se tencuieste pe caramida.

Comentariu

Postat în original de speedo Vezi post
                            Pentru masa de spaclu si inglobarea plasei de fibra de sticla se poate folosi Tenco?E vorba de un perete al casei destul de mare dar este la interior(sub acoperisul unei anexe) deci nu e expus ploii,zapezii etc.Daca da,ce reteta sa folosesc?Am vreo 3 saci (si nisip)cu care nu as mai avea ce sa fac altfel.Multumesc.
                            Exclus, utilizati adeziv pentru polistiren pentru realizarea masei de spaclu armate.
                            Gasiti alta utilizare pentru liantul si nisipul respectiv.

Comentariu

Am inteles,multumesc pentru raspunsuri.

Comentariu

Am terminat izolatia.Cu ce as putea sa o protejez peste iarna?Nu vreau sa trag acuma decorativa ci la anu' dupa ce fac trotuarele si am vazut ca thermo universalul asta cam absoarbe apa.Exista vre-un grund anume?

Comentariu

Procesare...
                                X