Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Adeziv polistiren

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Adeziv polistiren

Va multumesc, asta am si facut. Oricum intre rosturile dintre placi (ca mai exista pe ici pe colo) am decis sa injectez CT 84. Am cumparat mai multe tuburi deoarece etajul este din lemn / osb si am aflat ca acest adeziv ar fi bun pentru lipirea placilor pe suport lemn. Sper sa nu fi inteles gresit, dar aparent (la test) are o aderenta fantastic de buna pe osb si dupa 1h:30 - 2h este numa' bun de dibluit.

Daca tot v-am prins, utilizarea de contur si o linie orizontala ar fi suficienta ? ( varianta 1 indicata pe tubul de CT 84) Sau sa fac contur si X ?

Comentariu

In principiu este suficienta prinderea utilizand varianta 1 de lipire. Daca doriti, puteti suplimenta prinderea cu adeziv dar minimul este varianta 1.
      Dibluiti si o sa vedeti ca pridnerea este foarte buna.

Comentariu

Buna ziua.
        Ce parere aveti de adezivul Mapei Mapetherm AR 2?
        Il pot folosi pentru lipire placi de polistiren extrudat de 5cm?
        Nu am gasit nicaieri Ceresit CT85.

Comentariu

Cred ca se poate comanda Ceresit CT85, chiar daca nu este pe stoc. Sigur ca pot fi gasite alte produse dar nu ne spuneti ce aplicatie aveti si de ce acesti adezivi? Ce izolati si cu ce anume?

Comentariu

Vreau sa izolez pe interior, cu polistiren extrudat de 5 cm, un perete exterior.
            Momentan nu pot face izolatie exterioara.

Comentariu

Nu aveti nevoie de Ceresit CT85, este suficient Ceresit ThermoUniversal. Peste extrudat aveti posibilitatea de a lipi gipscarton sau spacluiti in mod standard.

Comentariu

Multumesc pentru raspuns.
                Rigipsul il pot lipi cu Ceresit ThermoUniversal sau trebuie adeziv special ?

Comentariu

Ipsos adeziv.

Comentariu

Buna ziua.
                    In fisa tehnica ,la Ceresit thermo universal, scrie ca nu adera la polistiren extrudat .
                    Se poate folosi pentru polistiren extrudat.

Comentariu

Nu stiu cat de explicita este recomandarea din fisa invocata dar daca polistirenul extrudat este rugos, va garantez ca adera. Daca este lucios, atunci este o problema.

Comentariu

Polistirenul este "Polistiren extrudat Austrotherm XPS", are niste carouri pe toata suprafata.
                        Sa caut alt tip de extrudat?

Comentariu

Ce aveti este polistiren extrudat striat si este posibila utilizarea adezivului.

Comentariu

Multumesc pentru ajutor.

Comentariu

Buna ziua.
                              Revin cu o intrebare.
                              Am ajuns la faza de gletuire, trebuie amorsata masa de spaclu sau dau gletul direct ?
                              Daca trebuie amorsata suprafata , ce amorsa sa folosesc ?
                              Pentru gletuire voi folosi Rimano Ten ( am un sac ramas de la o lucrare anterioara).
                              Multumesc anticipat.
                              Ultima editare de invisibleman; 10.oct.2017, 06:56.

Comentariu

Amorsare, gletuire. Amorsarea cu grundul specificat pentru produsul dvs.in fisa tehnica. Daca nu aveti de unde sa luati amorsa specifica, sigur merge utilizata si alta. Aici va pot specifica CT17 de la ceresit.

Comentariu

Procesare...
                                X