Adeziv polistiren

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • rvemis
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    glaful o sa fie cel mai probabil de marmura sau piatra naturala...si nu cred ca acestea au vreun fel de prindere speciala...ci pur si simplu se lipeste de solbanc

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Sigur, se poate monta extrudat pe acea zona dar acest lucru ar trebui facut corelat cu tipul de glaf, pentru ca exista posibilitatea ca noul glaf sa nu se poata incadra corect.
    Taierea pentru incastrare va presupune mici reparatii. Se poate monta doar extrudat si pentru siguranta se aplica un cordon de etansant la imbinarea cu profilul solbanc, sa nu intre apa la ploi mai insemnate, cu vant.

    Lasă un comentariu:


  • rvemis
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Da...in zona aia o sa vin cu extrudat de 2 cm si apoi peste o sa vina glaful. Dar daca le las fara glaf urmand ca apoi sa il pun, credeti ca ar fi probleme prin taiere din peretii rotunzi 2 cm ca sa intre glaful si apoi chitiure? Decotorativa o dau la primavara si ma gandeam sa pun glafurile inainte cu o saptamana...ca acum nu prea mai am timp sa le aleg...comand etc...as vrea sa lucrez la partile rotunde cat ma mai tine vremea

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Intai alegeti tipul de glaf. Aveti profil solbanc si se poate monta glaful fara o etansare suplimentara, dar asta depinde de forma acestuia, pe zona rotunjita si cat se incastreaza.
    Eu as prefera sa montez glaful si apoi sa fac finisarea pentru ca totul sa fie intr-o ordine optima a lucrarilor. Montarea glafului protejeaza peste iarna, in caz ca ramane asa restul, eliminati posibilele infiltratii. Puneti o foto sicu zona pe care va sta glaful. Si acolo trebuie finisat chiar daca montati glaf si se acopera.

    Lasă un comentariu:


  • rvemis
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Da...ma gandeam sa pun glafurile mai tarziu...pe motiv ca inca nu ne-am decis ce sa luam...si sa dau a doua mana urmand sa tai politirenu jos fix pe latimea glafului. Asta e cea mai mica fereastra de la casa...am facut "experimentul" pe ea. Trebuie sa o termin ca sa-mi dea "seful" (sotia) okul. Glaful stiti cumva trebuie cumva siliconat ca sa nu se duca apa spre fereastra?...si daca da...ce fel de silicon ar trebui sa folosesc? Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Montati si glaful cu incastrare in zona rotunjita, cat nu este finisat inca.
    La mana a doua se va schimba aspectul daca lucrati cu atentie.

    Lasă un comentariu:


  • rvemis
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Multumesc pentru raspuns. M-am apucat singur sa-mi fac glafurile pentru ca vreau sa le fac rotunde si nu am prea am incredere in muncitori ca o sa mi le faca bine. - mai ales ca polistirenul il tai cu nichelina sa fie rotund. Am dat prima mana de adeziv, am inglobat plasa si acum astept sa se usuce. ca sa dau a doua mana. Dar probabil o sa mai ramana impuritati pe care o sa le slefuiesc asa cum ati zis la sfarsit. Atasez o poza(dupa primul strat de adeziv). Multumesc

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161115_083223.jpg 
Afișări:	570 
Mărime:	182,8 KB 
ID:	627290

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Daca sunteti mai explicit, foto sau alte detalii, va putem raspunde mai precis.
    Masa de spaclu, la prima mana nu poate fi trasa perfect intotdeauna. Dupa ce se usuca, se poate trage inca o mana subtire, astfel ca va arata cum trebuie. In plus, eventualele urme de gletiera sau alte mici dare se pot elimina cu slefuirea usoara, tot dupa uscarea stratului.
    Deasemenea, daca doriti, puteti trage o mana de tinci ce este mai fin.

    Lasă un comentariu:


  • rvemis
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Va salut...o intrebare as avea...de curand am facut sigur glafurile la geamuri ...si din cauza adezivului/neindemanarii inca mai sunt mici imprefectiuni pe care nu le-am putut regla din spaclu. Se poate driscui/finisa suprafetele de la glafuri cu smirghel? Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • ovidiu79
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Postat în original de Gemini
    Adera la polistirenul extrudat insa aderenta poate fi redusa daca se utilizeaza polistiren extrudat lucios. Fie zgariati extrudatul la lipire, fie utilizati polistiren rugos.
    Multumesc.stima.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Adera la polistirenul extrudat insa aderenta poate fi redusa daca se utilizeaza polistiren extrudat lucios. Fie zgariati extrudatul la lipire, fie utilizati polistiren rugos.

    Lasă un comentariu:


  • ovidiu79
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Va salut,
    La repararea unor spaleti fereastra am folosit polistiren extrudat(cel albastru)cu adeziv ceresit thermo universal.
    Pe toate site-urile ,exceptand site-ul oficial,nu mentioneaza ca Ceresit Thermo Universal nu adera la extrudat.
    Ce ma sfatuiti?

    Lasă un comentariu:


  • Dan Enegaru
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Mie mi l a adus o cunostinta la pret de depozit de 14.8 lei/sac. Un prieten mi-a spus ca a vazut la Hornbach cu 17.5 lei.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Despre produsele Sika am o parere foarte buna. Mergand pe aceasta idee, nu ma astept sa fie un adeziv inferior. Nu l-am zarit inca, ce pret are?

    Lasă un comentariu:


  • Dan Enegaru
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Salut! Ce parere aveti despre adezivul pt polistiren de la SIKA? Este mai nou aparut pe piata iar cineva mi-a spus ca unii profesionisti il recomanda. Multumesc anticipat.

    Lasă un comentariu:

Procesare...