Adeziv polistiren

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • blitzkr1eg
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Adeziv polistiren

    La Dedeman nu au nici 83 nici 85, si tot imi recomanda gen CT190 care e pentru vata nu pentru polistiren

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Mergeti in Dedeman ca este cat doriti ..

    Lasă un comentariu:


  • blitzkr1eg
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Tot incerc sa caut prin Cluj adeziv de polistiren Ceresit CT 83 sau 85 (acestia fiind recomandati ca adezivi buni pe forum), dar nu gasesc.
    Tinand cont ca vreau sa fixez polistirenul fara dibluri, nu vreau sa fac compromisuri si am nevoie de un polistiren cat mai bun, ce alternative bune mai am?
    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Doua straturi de amorsa pot fi costisitoare, mai ales daca sunt de o calitate superioara.

    Lasă un comentariu:


  • Jermania
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Amorsa o poti da alba cum e cumparata, iar mai incolo sa dai stratul final colorat cum vrei. E permeabila la vaporii de apa si CO2, iti recomand o amorsa mai scumpa si mai buna, gen Sto-Putzgrund de la STO sau o amorsa de la Caparol.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Amorsa este alba si asa va ramane fatada pana la urmatoarea operatiune. Ea se nuanteaza doar corelat cu tencuiala decorativa aleasa, mai ales la sortimentele inchise de decorativa. Daca se aplica acum o amorsa alba, standard, anul urmator cand se aplica tencuiala decorativa se va repeta operatiunea, atunci trebuie nuantata amorsa si nu acum.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    In mod normal amorsa se aplica nuantata in nuanta finisajului. Cu alte cuvinte trebuie sa colorati amorsa in culoarea pe care o sa o aveti pe fatada.

    Lasă un comentariu:


  • speedo
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Asta o sa albeasca peretii cumva?Parca asa am citit pe o cutie ca e alba...azi am pus mana pe ea intr-un magazin.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Orice adeziv se umezeste sub actiunea apei. Exista doua posibilitati:
    - lasati asa cum este suprafata
    - aplicati amorsa Ceresit CT 16

    Lasă un comentariu:


  • speedo
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Am inteles,multumesc pentru raspunsuri.

    Am terminat izolatia.Cu ce as putea sa o protejez peste iarna?Nu vreau sa trag acuma decorativa ci la anu' dupa ce fac trotuarele si am vazut ca thermo universalul asta cam absoarbe apa.Exista vre-un grund anume?

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Postat în original de speedo
    Pentru masa de spaclu si inglobarea plasei de fibra de sticla se poate folosi Tenco?E vorba de un perete al casei destul de mare dar este la interior(sub acoperisul unei anexe) deci nu e expus ploii,zapezii etc.Daca da,ce reteta sa folosesc?Am vreo 3 saci (si nisip)cu care nu as mai avea ce sa fac altfel.Multumesc.
    Exclus, utilizati adeziv pentru polistiren pentru realizarea masei de spaclu armate.
    Gasiti alta utilizare pentru liantul si nisipul respectiv.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Daca aplicati mortarul pe polistiren nu merge, merge daca se tencuieste pe caramida.

    Lasă un comentariu:


  • speedo
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Pentru masa de spaclu si inglobarea plasei de fibra de sticla se poate folosi Tenco?E vorba de un perete al casei destul de mare dar este la interior(sub acoperisul unei anexe) deci nu e expus ploii,zapezii etc.
    Daca da,ce reteta sa folosesc?Am vreo 3 saci (si nisip)cu care nu as mai avea ce sa fac altfel.Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Postat în original de tavian
    Buna ziua, ce adeziv rezista la placarea cu polistiren fara aplicarea diblurilor , avand in vedere constructia casei cu caramida (de Sibiu...... fiind o caramida mai precara celor existente pe piata acum , se sparge foarte usor), nu pot aplica diblurile , am incercat in toate felurile fara percutie si tot nu reusesc. Am inteles ca exista pe piata un adeziv de lipire care nu mai necesita aplicarea diblurilor .
    Daca aveti un burghiu cu cap videa de calitate ar trebui sa gauriti destul de usor. Nu se utilizeza percutia la gaurirea caramizilor.
    Ce inaltime are casa?
    In general, toti adezivii pe baza de ciment pot fi utilizati fara dibluri daca inaltimea fatadei nu este foarte mare, maxim 8m, si se utilizeaza lipirea in pat continuu.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Adeziv polistiren

    Ar merge cu spuma poliuretanica cu expandare redusa .

    Lasă un comentariu:

Procesare...