Adeziv polistiren

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andis
    Incepator
    • 31.mai.2010
    • 4

    varianta

    Am luat in considerare si acest lucru si am primit cateva oferte pt intregul sistem de la 3-4 producatori consacrati (baumit, sto, austrotherm, ceresit). Insa costul final este destul de mare avand in vedere ca fiecare producator are mai multe categorii de produse. Astfel, mi-as putea permite doar oferta pentru un sistem low quality de la acesti producatori. Concluzia este ca ar fi de preferat sa fac un mix gen cel indicat de Petrescutu, rezultand un sistem mai calitativ.

    Comentariu

    • musu
      Membru Marcant
      • 09.oct.2009
      • 418

      Postat în original de petrescutu
      - pentru masa de spaclu: STO, CT 85 sau Baumit Klebespachtel;
      .
      dupa pararea mea sto nu sta la acelasi etaj cu cele 2 enumerate in comparatie (acum din ce am studiat si eu, nu am lucrat cu ele nici unele), este peste

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        ramas la 4 produse din clasa medie si anume ceresit thermo universal,adeplast superpolistirol,ital-kol polifix si de la deko dekoflex.aici daca puteti sa ma ajutati sa aleg unul dintre produse va sunt recunoscator.
        Ceresit Thermouniversal este recomandarea mea ca sa va respect limita financiara.
        Mai aveti o varianta, utilizati pentru lipire un adeziv dedicat acestei operatiuni - Ceresit CT83 iar pentru spacluire mergeti pe un adeziv cu o calitate sporita - Ceresit CT85.

        Comentariu

        • laufery6
          Incepator
          • 01.feb.2010
          • 55

          Pun si eu o intrebare aici pentru ca este legata de adeziv.

          Doresc sa izolez pe interior un perete comun cu un alt apartament. In apartamentul acela nu locuieste nimeni, deci nu se face caldura. Vroiam sa lipesc polistirenul expandat cu spuma "Ceresit CT84". Peretele pe care vreau sa pun izolatia este dat cu var lavabil. Trebuie dat jos lavabilul? Sau are aderenta pe var lavabil? Peste polistiren vreau sa lipesc placi de rigips. Este ok asa?

          Deci vreau raspuns la aceste doua intrebari.

          O seara buna!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Trebuie eliminat stratul de lavabila, eventual cu gletul de sub aceasta.

            Eu va recomand sistemul cu gipscarton si vata minerala.

            Comentariu

            • andis
              Incepator
              • 31.mai.2010
              • 4

              VA multumesc pentru sfat,cred ca am sa aleg varianta ct83 adeziv pentru lipit iar ct85 adeziv pentru spacluire,cu toate ca este putin peste bugetul meu.referitor la polistiren raman la alegerea ce am facut-o de la inceput si anume polistiren de 10 cm ETT-16FGC de la Energoterom.

              Comentariu

              • laufery6
                Incepator
                • 01.feb.2010
                • 55

                Nu vreau sa folosesc vata minerala pentru ca nu vreau sa folosesc profile de aluminiu.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  Postat în original de laufery6
                  Nu vreau sa folosesc vata minerala pentru ca nu vreau sa folosesc profile de aluminiu.
                  Profilele sunt din otel zincat si nu aluminiu.
                  Cu ce v-ati gandit sa lipiti placile de gipscarton pe polistiren?
                  Ce polistiren expandat intentionati sa utilizati (densitate)?

                  Comentariu

                  • jhonyy
                    Membru
                    • 04.ian.2007
                    • 262

                    Postat în original de andis
                    VA multumesc pentru sfat,cred ca am sa aleg varianta ct83 adeziv pentru lipit iar ct85 adeziv pentru spacluire,cu toate ca este putin peste bugetul meu.referitor la polistiren raman la alegerea ce am facut-o de la inceput si anume polistiren de 10 cm ETT-16FGC de la Energoterom.
                    Eu am folosit CT83 si CT85 si sunt foarte multumit .Polistirenul a fost de la Amvic . Pe un perete de la magazie am folosit o masa de spaclu mai ieftina si pe ceilalti CT85 si nu am mai apucat sa dau cu tencuiala decorativa peste. in primavara peretele cu masa de spaclu mai ieftina era crapat tot.

                    Comentariu

                    • laufery6
                      Incepator
                      • 01.feb.2010
                      • 55

                      Inca nu stiu exact ce densitate.Ce densitate imi recomandati?! Chestia este ca jos am parchet, si nu-l pot scoate acum ca sa prind profilele.

                      Placile de gips carton vreau sa le lipesc tot cu CT 84 de la ceresit. Este vreo problema?

                      Eu sunt ca noob in ceea ce priveste zugraveala.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        Unpolistirne cat o densitate mai mare, un minim EPS 80.
                        Parchetul nu trebuie scos,doar taiata o zona pentru a face loc structurii.
                        Oricum si pentru solutia dvs. trebuie taiat si nu acoperit.
                        V-as recomanda si o prindere mecanica pentru siguranta.

                        Comentariu

                        • laufery6
                          Incepator
                          • 01.feb.2010
                          • 55

                          Da, polistirenul o sa-l prind si mecanic, insa placile de gipscarton le voi prinde doar cu acel adeziv.

                          Ce se poate intampla daca nu tai parchetul in dreptul izolatiei?

                          PS: Unde gasesc pistol pentru aplicarea adezivului? Ca am tot cautat pe net, dar nu am gasit. Un link, un pret aproximativ?

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            45 lei am luat eu dintr-un magazin de bricolaj.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • laufery6
                              Incepator
                              • 01.feb.2010
                              • 55

                              Multumesc mult, o sa caut si eu pe aici prin Constanta. Daca stie cineva pe unde gasesc, sa-mi spuna si mie. Am cautat la practiker, dar nu am gasit.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                Incercati si la Dedeman sau la alte magazine de profil.

                                Comentariu

                                Procesare...