Masa de spaclu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adyyda
    Incepator
    • 02.iun.2016
    • 95

    #16
    Răspuns la: Masa de spaclu

    Ce granulatie trebuie sa aiba smirghelul? Si ce fac cu zonele de deasupra diblurilor care se uda cand e umezeala? Se vor vedea la fel dupa ce aplic tencuiala decorativa?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15093

      #17
      Răspuns la: Masa de spaclu

      Nu se vor mai vedea dupa ce se aplica amorsa si decorativa. Acum trage umezeala masa de spaclu.
      Utilizati un abraziv de 80-100.

      Comentariu

      • Adyyda
        Incepator
        • 02.iun.2016
        • 95

        #18
        Răspuns la: Masa de spaclu

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161102_154203.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	512,1 KB 
ID:	627742Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161102_170626.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	200,6 KB 
ID:	627744Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161102_154233.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	282,9 KB 
ID:	627743

        Am gasit in telefon cateva poze cu prima latura la casa ca sa vedeti cum arata. Considerati ca este nevoie de slefuire, un al doilea strat de adeziv sau pot aplica direct tencuiala decorativa?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15093

          #19
          Răspuns la: Masa de spaclu

          Aplicati unui strat subtire de adeziv, va elimina orice rugozitate si golurile actuale, plus ca va acoperi plasa in zonele unde nu este ok. Consumul de adeziv va fi foarte mic si merge rapid lucrarea. Slefuirea ulterioara nu va mai fi necesara.

          Comentariu

          • Adyyda
            Incepator
            • 02.iun.2016
            • 95

            #20
            Răspuns la: Masa de spaclu

            In weekend am fost la casa si am descoperit o problema pe ultimul perete (facut ultimul, spre rasarit). Desi initial totul a fost ok - acum o luna nu erau, acum am vazut ca au aparut cateva crapaturi dispunse orizontal, lungi de 20-30 cm si de asemenea oblice la colturile ferestrelor. Ce este si mai interesant este ca am aplicat inclusiv petice de plasa la fiecare colt. Crapaturile sunt superficiale si pe restul peretilor nu sunt deloc. Aveti idee de ce au aparuti si mai ales ce pot face ca sa corectez? Deocamdata nu am aplicat structurata.

            Ca si cauza eu suspectez temperatura foarte scuzata in acea perioada cand erau cred cca 5-6 grade ziua si noaptea se ducea pe la 0 grade.
            Ultima editare de Adyyda; 06.mar.2017, 12:39.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15093

              #21
              Răspuns la: Masa de spaclu

              Fisurile de acest gen apar de la aplicarea gresita a materialului si eventual conditiile meteo de la aplicare Este posibil sa fie si ceva greseli legate de plasa de armare. La colturi pot si si alte cauze, de exemplu armarea suplimentara insuficienta a colturilor, taierea gresita a polistirenului lasand rostul exact pe coltul respectiv etc.
              La colturi se poate adauga inca un strat de plasa pe zona respectiva si trageti o masa de spaclu. se liseaza si este in regula. Despre celelalte fisuri, daca ne aratai foto vedem ce ar fi de facut.

              Comentariu

              • Adyyda
                Incepator
                • 02.iun.2016
                • 95

                #22
                Răspuns la: Masa de spaclu

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161101_150808.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	383,7 KB 
ID:	627881Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161104_063603.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	145,1 KB 
ID:	627882

                Poza cu cele 2 ferestere este exact cea in cauza - este facuta inainte de a finaliza dibluirea dar oricum se poate vedea ca am evitat colturile (stiu de problema montarii incorecte). Intre placi am introdus adeziv poliuretanic ceresit dupa care am taiat surplusul si am nivelat. Peste fiecare colt am montat cate o fasie pe diagonala asa cum se poate vedea in poza 2 (cea facuta noaptea). Peste acea fasie pe diagonala am montat coltarele cu plasa care se pot vedea in poza 2 (au fost cele mai scumpe de la dedeman si s-a vazut diferenta prin calitatea aluminiului si a plasei comparativ cu cele ieftine). Peste plasa pe diagonala si plasa coltarelor am pus randurile de plasa intercalate 10 cm iar la ferestre au fost taiate pana la 1 cm de marginea lor (de colturi). Deci ca si montat nu cred sa fi facut ceva gresit (corectati-ma daca e cazul fiindca doar asa invatam), mai ales ca acesta e ultimul perete facut si problema apare doar aici unde e soare doar de dimineata. Ma asteptam sa apara eventual pe peretele cu usa secundara unde bate soarele toata ziua dar acolo totul este ok.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15093

                  #23
                  Răspuns la: Masa de spaclu

                  Nu soarele a dus la aceasta situait, sau nu soarele in aceasta faza cand este totul uscat.
                  Daca s-a aplicat masa de spaclu in bataia soarelui, atunci este posibil sa se fi tras prea repede si de aici au aparut micile fisuri. Odata intrat in reactie adeizvul, cum se vede in alt epoze, nu se mai liseaza ci se lipeste pe gletiera si poate duce la mici 'plecari de material" ce pot cauza fisuri.

                  Comentariu

                  Procesare...