Masa de spaclu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SERBANESCU CRISTI
    Membru
    • 17.iun.2006
    • 275

    Masa de spaclu

    Dragilor,

    intre cele 2 maini de masa de spaclu cate zile se lasa pt uscare ? dar dupa cea de a doua mana inainte de decorativa ?

    multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    De ce doua maini de masade spaclu?
    In mod normal este suficient un singur strat de adeziv Ceresit CT85 in care se incorporeaza plasa de fibra de sticla si apoi se niveleaza cu partea lisa a gletierei.

    Eliminarea urmelor ramase de la lisare se poate face a doua zi iar aplicarea amorsei pentru decorativa se poate face dupa uscarea stratului de masa de spaclu, de regula 3 zile.

    Comentariu

    • SERBANESCU CRISTI
      Membru
      • 17.iun.2006
      • 275

      #3
      NU STIU EI DACA SUNT IN STARE SA PRINDA PLASA intr-un singur strat si sa fie acest strat si unul final.... cum ar trebui sa faca ?

      dar nu este mai bine ca armatura , adica plasa sa fie intre doua straturi de adeziv ?

      cf instructiuni la CT 85 se consuma 4-5 kg/mp pt spacluit ... acest consum este pt o singura mana , nu ?

      multumesc

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Consumul este pentru un singur strat de adeziv.
        Se aplica adezivul pe placile de polistiren cu gletiera cu dinti de 10-12mm (similar operatiunii de la aplicarea ceramicii), se fixeaza plasa de fibra de sticla ingloband-o usor cu miscari dinspre mijloc catre laterale si apoi se liseaza cu partea dreapta a gletierei, niveland suprafata.

        Daca este necesar adeziv suplimentar se poate aplica acolo unde este cazul pentru a fi plasa acoperita. Atentie, operatiunea de inglobare a plasei se face in prima faza pana la jumatatea stratului de masa de spaclu iar la lisare ar trebui sa se acopere integral plasa de fibra cu adeziv.

        Comentariu

        • SERBANESCU CRISTI
          Membru
          • 17.iun.2006
          • 275

          #5
          Va salut,

          meseriasii mei sustin in continuare sa dea 2 maini de spaclu din urmatorul motiv:

          - ca la alte lucrari li s-a intamplat ca la decorativa , la driscuire sa iasa puncte negre/gri si parca au zis si de plasa de fibra din masa de spaclu prin tencuiala decorativa ... si ar fi bine sa dau 2 maini de CT 85 ... in cazul in care se dau 2 maini ... se poate da a 2 zi ? si se da cu amorsa intre straturi ? imi este teama sa nu crape daca dau 2 straturi ? oricum cred ca al doilea strat il da mai subtire in completare .. ca mi-a spus ca o sa mi intre mai putin material la a 2 mana .

          nu stiu ce sa mai cred ...

          dvs ce spuneti ?

          multumesc

          Comentariu

          • SERBANESCU CRISTI
            Membru
            • 17.iun.2006
            • 275

            #6
            Este posibil sa se intample asa ceva cu CT 85 ? sa nu fie suficient un singur strat de CT 85 ? poate sa se deterioreze stratul de masa de spaclu la driscuire la tencuiala decorativa sau mai bine zis sa iasa puncte gri , adica sa se vada portiuni din masa de spaclu prin decorativa ?

            e prima data cand aud si imi pare rau ca la meseriasii care ii am eu la lucru ...

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Daca plasa de fibra este corect inglobata in masa de spaclu nu are cum sa se mai observe dupa finalizarea operatiunii.
              In mod normal plasa de fibra trebuie sa fie acoeprita cu 1mm de adeziv pentru a fi o inglobare corecta.
              Daca la dvs. au ramas portiuni de plasa vizibile atunci nu este corect aplicata si este necesara aplicarea de adeziv suplimentar. Acest lucru se intampla cand cantitatea de adeziv nu a fost suficienta sau exist aabateri mari de planeitate.
              Daca este necesar se poate aplica adeziv suplimentar dupa ce s-a uscat prima masa de spaclu.
              Nu am intalnit cazuri in care sa iasa masa din spaclu prin decorativa dar nimic nu este imposibil in ziua de azi.
              Nu iutati ca intre decorativa si masa de spaclu va exista o vopsea grund deosebit de rezistenta care va fixa orice urma de praf, particula etc.

              Comentariu

              • SERBANESCU CRISTI
                Membru
                • 17.iun.2006
                • 275

                #8
                am noutati legat de fatada mea.... dezamagire ..e clar ca meseriasii nu au avut "valoare " si nu a iesit cum trebuie din prima... plasa de fibra se vede prin masa de spaclu si pe alocuri , portiuni mai mici chiar e la vedere direct ... nu este acoperita... raspunsul lor a fost ... o sa mai dea inca o mana si a zis ca nu o sa se mai vada deloc plasa si la sfarsit suprafata fatadei o sa arate precum ar fi data cu tinci. ( asa cum arata tinciu dat )

                acum intrebarea mea este: trebuie sa asteptam ca suprafata sa fie perfect uscata ? se da cu amorsa sau se stropeste cu apa inainte de a da a doua mana de spaclu ???

                ca sa stiu ce sa le cer sau sa ii verific ... am vazut ca au "boala"sa ude inainte ...

                Dvs ce imi recomandati ?

                asteptam sa se ususce bine fatada si pe urma direct cu mana a 2 a de spaclu fara in prealabil a da cu amorsa sau a stropi cu apa ? ok ?

                mii de multumiri ...

                multumim ca existati dvs si site-ul dvs !!!!!!!!!!!!!!!!!

                Comentariu

                • Alexandrescu Adriana
                  Incepator
                  • 18.sep.2010
                  • 7

                  #9
                  masa de spaclu

                  Dle serbanescu,

                  Recomandat este sa se incorporeze plasa in prima mana de masa de spaclu, iar cu cea de-a doua mana sa se obtina o suprafata perfect neteda si fara urme de patratele. In mod normal consumul pt masa de spaclu cca. 3,50 kg/mp este dat la doua maini. In concluzie a doua zi se da a 2-a mana de spaclu. Acum la temperaturile de afara sunt suficiente 24 ore intre straturi.Daca se umezeste este doar pt a avea suficienta apa in compozitie pt a nu fisura cand se usuca. Oricum ati ales perioada optima pt fatade. Amorsa se da dupa alte 24 de ore si tencuiala decorativa dupa alte 24 ore. Atentie la tencuiala decorativa ca acolo unde te opresti se face nada. Din acest motiv tencuiala decorativa se aplica de 2 oameni. Primul trage tencuiala(o intinde bine) si al 2-lea la cca. 20 min in spate vine si o driscuieste. Atentie - a nu se opri in mijlocul unui perete ca se face nada. Adica se vede imbinarea.
                  Vrei materiale de calitate? Cauta-ma!

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Aplicati inca un strat de masa de spaclu peste cea existenta doar pentru a acoperi corect plasa de fibra de sticla.
                    Nu este necesara umezirea sau amorsarea prealabila.

                    Comentariu

                    • SERBANESCU CRISTI
                      Membru
                      • 17.iun.2006
                      • 275

                      #11
                      Multumesc mult pt sfaturi.

                      O alta intrebare: Sageacul se monteaza inainte de decorativa sau dupa decorativa >? este lambriu PVC de exterior si am luat si niste sipci groase de 1,5 cm, lungi de 2,5 cm si late de 2,5 cm care sa fie prinse pe capriori si pe aceste sipci sa prinda "meseriasii" sageacu ...

                      Va multumesc

                      cu stima

                      Comentariu

                      • SERBANESCU CRISTI
                        Membru
                        • 17.iun.2006
                        • 275

                        #12
                        Dragilor,

                        alta intrebare: daca se trage decorativa pe o zi ca cea de astazi fara ploaie si a doua zi ploua este vreo problema... ? ce tb avut in vedere cand se trage decorativa dpdv al conditiilor ?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Se poate in ambele variante, depinde de preferintele mesterilor.
                          Daca se lucreaza cu atentie si se protejeaza suprafetele nu exista alte conditionalitati.

                          La temperaturile din aceasta perioada este OK.
                          Decorativa necesita conditii similare aplicarii termosistemului cu exceptia faptului ca temperatura nu trebuie sa scada sub circa 10 grade pentru ca vor fi probleme cu uscarea stratului de tencuiala, se va usca greu sau chiar poate curge deoarece nu trage suprafata.

                          Comentariu

                          • Adyyda
                            Incepator
                            • 02.iun.2016
                            • 95

                            #14
                            Răspuns la: Masa de spaclu

                            Postat în original de Gemini
                            De ce doua maini de masade spaclu?
                            In mod normal este suficient un singur strat de adeziv Ceresit CT85 in care se incorporeaza plasa de fibra de sticla si apoi se niveleaza cu partea lisa a gletierei.

                            Eliminarea urmelor ramase de la lisare se poate face a doua zi iar aplicarea amorsei pentru decorativa se poate face dupa uscarea stratului de masa de spaclu, de regula 3 zile.

                            In luna noiembrie (stiu ca foarte tarziu), am izolat singur casa cu austrotherm de 10. Lipirea placilor a fost facuta cu adeziv Adeplast Polistirol Premium. Acesta a fost dispus generos, de jur imprejurul placii si 3 mamaligi pe mijloc (de fapt una in mijloc, una in staga si una in dreapta). Dupa intarire, am folosit o gletiera cu dinti de 12 si am acoperit placile complet cu Polistirol, dupa care am intins plasa de fibra (de 140g) si am presat-o cu dintii de la gletiera astfel incat sa fie cat mai aproape de polistiren dar inglobata perfect, dupa care am nivelat dungile cu o gletiera mai flexibila, mai mare (cam de 2 ori mai mare decat gletiera). Am incercat sa fac finisarea cat mai perfecta si cu toate acestea m-am trezit in situatia de a avea destule zone unde plasa se vede ca forma in general fiindca in clipa in care trageam adezivul ca sa-l fac cat mai drept, acesta pur si simplu se lua de pe plasa de fibra si de multe ori, cand incercam sa remediez prin acoperirea zonelor respective cu adeziv si apoi tragerea lui, in clipa in care il trageam, plasa incepea sa iasa spre exterior. Era ca si cum se producea un fel de aspiratie care muta plasa din spate catre fata. Aceste probleme au aparut indiferent cum am facut adezivul - mai moale sau mai tare (adezivul a fost preparat corect cum e trecut si pe sac).

                            In urma acestei lucrari am cateva probleme:

                            1. cand este umezeala in aer mi se vad zone umede (se inchid la culoare) deasupra locurilor unde sunt diblurile - mentionez ca acestea au fost batute corect, sub nivelul fetei polistirenului, au fost acoperite cu adeziv dupa care a venit stratul de adeziv in care s-a incorporat plasa de fibra - de ce anume se intampla asta? In clipa in care voi da tencuiala decorativa (prefer pe cea bob de orez in locul celei scoarta de copac), se va mai intampla acelasi fenomen? Daca da, ce pot face ca sa corectez problema?

                            2. tinand cont ca sunt locuri unde se vede forma de la plasa si zonele de imbinare de la randurile de plasa, este recomandat sa dau o a doua mana pe care sa o driscuiesc ca sa iasa suprafata dreapta?
                            Eu unul stiu ca nu se driscuie adezivul dar in practica, 95% din toata lucrarile pe care le-am vazut, la tara sau la oras, au fost finalizate prin driscuire si de aceea intreb cum este mai bine fiindca nu am vazut concret vre-un meserias care sa traga adezivul asa de perfect incat sa nu i se vada anumite dungi sau zonele de imbinare de la plasa unde se ingroasa putin prin suprapunerea lor + adezivul folosit. Cam la toate lucrarile pe care le-am vazut inclusiv la blocuri, pe polistiren se punea direct plasa dupa care se dadea cu adeziv - stiu ca scade rezistenta si de asta nu am facut asa (cu toate ca acum am problemele mentionate)

                            3. daca trebuie sa dau inca o mana de adeziv, ce amorsa trebuie sa folosesc - presupun ca trebuie una dupa ce curat de praf suprafata - inainte de lipirea polistirenului am amorsat bca-ul cu ceresit ct17

                            Ati mentionat "Eliminarea urmelor ramase de la lisare se poate face a doua zi" - concret cum se face aceasta fiindca in cazul polistirolului, fie il driscuiesti pana se intareste, fie la revedere - se intareste de nu mai ai ce sa ii faci - am incercat sa driscuiesc o portiune si ce era mai proaspat a mers iar ce a fost intarit nu mai merge driscuit, poti sa folosesti cata apa si dristi vrei.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              Răspuns la: Masa de spaclu

                              Masa de spaclu nu se driscuieste. Acolo unde sunt probleme, preparati masa de spaclu ceva mai subtire si trageti o mana pe suprafata, in strat foarte subtire, ca la gletul fin.
                              S-a intamplat pentru ca ori nu ati avut suficient adeziv pe zona, ori nu ati impins plasa in mijlocul masei de spaclu. In momentul in care ati intins masa de spaclu, dupa 2-3 treceri pe suprafata, adezivul incepe sa se lipeasca de gletiera si nu mai puteti lisa.
                              Cei care credeti ca au driscuit,probabil au aplicat un tinci peste masa de spaclu, lucru care nu este necesar de fapt.
                              Nu amorsati cu nimic, aplicati direct acelasi adeziv.
                              Urmele ce raman, incepand de a doua zi se pot indeparta cu smirghel.

                              Comentariu

                              Procesare...