Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #61
    Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

    Postat în original de livy
    Despre acest sistem doream sa aflu niste informatii va multumesc
    Ne prezentati foto cu o cantitate de polistiren extrudat marca Austrotherm, produsul XPS TOP P (...) probabil. Acest produs se utilizeaza pentru termoizoalrea fundatiilor, pardoselilor interioare si exterioare, si teraselor. Daca nu este acest tip va rog sa ne postati datele de pe eticheta produsului insa este cert ca nu avem un polistiren pentru termosistem fatada.

    Comentariu

    • livy
      Incepator
      • 07.ian.2014
      • 8

      #62
      Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

      va multumesc frumos pentru explicatii si pentru timpul acordat o sa incerc sa l schimb .

      Comentariu

      • danyel29
        Incepator
        • 05.nov.2011
        • 15

        #63
        Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

        Postat în original de livy
        va multumesc frumos pentru explicatii si pentru timpul acordat o sa incerc sa l schimb .
        lai schimbat ? si ce tip ti-ai luat ?

        Comentariu

        • medalion'
          Incepator
          • 05.ian.2013
          • 16

          #64
          Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

          Care este rezistența de compresiune minima a unui polistiren extrudat pentru a se putea utiliza la izolarea pardoseli si anume in cazul acoperiri cu sapa si in cazul acoperiri cu osb...

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #65
            Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

            De regula orice polistiren extrudat este util pentru astfel de situatii si face fata. Puteti utiliza minim un polistiren extrudat ce rezista la 30t/mp. In cazul OSB este importanta grosimea acestuia pentru a repartiza corect sarcinile si a nu se deforma.

            Comentariu

            • Costel040686
              Incepator
              • 01.feb.2015
              • 36

              #66
              Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

              Buna seara.
              Am o mica problema, un amic doreste sa isi imbrace fatada casei in polistiren extrudat de 1cm, fatada prezinta unele denivelari si polistirenul extrudat odata cu izolatia va indrepta in cea mai mare parte fatada.care va fi data la final cu tencuiala decorativa.
              Am lucrat destul de mult cu polistiren expandat, dupa lipire aplicam acele "ciuperci" si intrau putin in polistiren astfel incat la punerea armaturi de fibra nu se simteau, acum la cel extrudat cate sanse sunt sa pot pune aceste ciuperci? acest polistiren extrudat este destul de dur si nu cred ca va putea intra in el atat cat sa nu incurce la plasa.
              Ce alta metoda de "ancorare" a placilor de polistiren extrudat mai pot folosi?
              Multumesc.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #67
                Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                Fatada cum este finisata acum? Indreptarea fatadei se poate face altfel decat cu polistiren, material utilizat pentru termoizolatie.
                Aveti foto cu fatada? Pe ce suprafata sunt acele abateri si de ce natura sunt?

                Comentariu

                • Galaxy
                  Membru
                  • 21.dec.2012
                  • 263

                  #68
                  Re: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                  1 cm e foarte putin. Nu poate sa se extinda mai mult?

                  Comentariu

                  • intransingentul
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2012
                    • 996

                    #69
                    Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                    Postat în original de Costel040686
                    Buna seara.
                    Am o mica problema, un amic doreste sa isi imbrace fatada casei in polistiren extrudat de 1cm, fatada prezinta unele denivelari si polistirenul extrudat odata cu izolatia va indrepta in cea mai mare parte fatada.care va fi data la final cu tencuiala decorativa.
                    Multumesc.
                    Cred ca ati dorit sa scrieti 10 cm de polistiren extrudat, pt ca daca ar fi adevarat ce ati scris nu vad rostul placarii cu 1 cm.
                    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                    Comentariu

                    • Costel040686
                      Incepator
                      • 01.feb.2015
                      • 36

                      #70
                      Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                      Polistiren de un cm, are gresie pe langa geamuri si usa, vrea polistiren aşa subţire să nu se vadă diferenţa faţa de gresie şi în acelaşi timp să izoleze deoarece tot îi apare o pata de igrasie casa fiind din cărămidă crudă polistirenul fiind rigid îndreaptă si denivelările făcute de meseriaşi care au tencuit casa.
                      Casa acum are pe fatada stropi peste care este dat cu vopsea lavabila.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6868

                        #71
                        Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                        Foarte " bun " un centimetru ! Nu e cam mult ?
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • intransingentul
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2012
                          • 996

                          #72
                          Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                          Postat în original de Costel040686
                          Polistiren de un cm, are gresie pe langa geamuri si usa, vrea polistiren aşa subţire să nu se vadă diferenţa faţa de gresie şi în acelaşi timp să izoleze deoarece tot îi apare o pata de igrasie casa fiind din cărămidă crudă polistirenul fiind rigid îndreaptă si denivelările făcute de meseriaşi care au tencuit casa.
                          Casa acum are pe fatada stropi peste care este dat cu vopsea lavabila.
                          Credeti ca un cm de izolatie rezolva ceva?
                          Nu indreapta denivelarile, polistirenul se va mula dupa perete.
                          Diblurile de plastic nu se vor ingropa in polistiren, veti fi nevoit sa incarcati polistirenul cu mai multa masa de spaclu.
                          De ce nu scoateti placile de gresie?
                          Daca le scoateti intregi se pot remonta.
                          Astfel puteti monta un strat mai gros.
                          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #73
                            Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                            Postari cateva foto cu fatada va rog. Exclus acea grosime de polistiren si acel tip de polistiren pentru termosistem.
                            Oricum, polistirenul extrudat nu se gaseste la grosimi de 1cm ci de la 2cm.

                            Comentariu

                            • intransingentul
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2012
                              • 996

                              #74
                              Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                              Postat în original de Gemini
                              Postari cateva foto cu fatada va rog. Exclus acea grosime de polistiren si acel tip de polistiren pentru termosistem.
                              Oricum, polistirenul extrudat nu se gaseste la grosimi de 1cm ci de la 2cm.
                              Cumparat sau nu, eu va sfatiuesc sa nu montati 1 cm de polistren.
                              Daca vreti sa dati bani degeaba nu aveti decat.
                              Stiu ca dvs faceti lucrarea, dar nu va ganditi ca munciti aproape degeaba?
                              Daca peste un an va reproseaza ?
                              Igrasie sa facut,polistiren sa pus, din nou a aparut,ce ramane de facut?
                              De discutat am discutat, ramane de hotarat.
                              Ultima editare de intransingentul; 14.mai.2015, 18:09.
                              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                              Comentariu

                              • Costel040686
                                Incepator
                                • 01.feb.2015
                                • 36

                                #75
                                Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                                Postat în original de Gemini
                                Postari cateva foto cu fatada va rog. Exclus acea grosime de polistiren si acel tip de polistiren pentru termosistem.
                                Oricum, polistirenul extrudat nu se gaseste la grosimi de 1cm ci de la 2cm.
                                Exista, este cumparat si nu de acum, are ceva vreme de cand sta,eu i-am spus amicului ca nu e chiar ok , dar insista ca nu vrea sa demonteze gresia, deci oricum o sa pun acel polistiren,si nu cred ca va iesi igrasia ca nu e peretele ud, practic a fost vopsit cu lavabila si s-a decolorat si umflat tencuiala in acel loc, dar se poate sa fi patit acest fenomen din cauza jgheaburilor care sunt in dreptul acelui loc cam "defecte" picura si picaturile pica pe trotuar si banui ca de acolo sare pe casa, momentan nu am poza dar o sa fac maine si pun.
                                S-au achizitionat si jgeaburi noi, deci o sa eliminam si acea problema.
                                Problema care a ramas este intradevar "ancorarea" polistirenului, la care ciupercile nu intra in el,este tare ca scandura, eu cred ca ar fi ok si holzsuruburi cu dibluri batante,ar fi ok?nu cred ca va trece prin el, mai ales ca nu e greutate mare.

                                Comentariu

                                Procesare...