Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabriela2016
    Incepator
    • 10.apr.2016
    • 10

    #91
    Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

    Buna ziua. Pentru inaltarea pardoselii in camere am de ales un anumit tip de polistiren extrudat? Ce parere aveti despre Polistirenul extrudat GIAS XPS 5 cm produs de catre Briotherm (firma romaneasca)? Tehnic, acest polistiren are o rezistenta f mare la compresiune, dar este si f scump comparativ cu alte tipuri. Multumesc

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #92
      Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

      In ce sistem va fi folosit la acea inaltare? Turnati sapa de egalizare peste el? Teoretic poate fi utilizat orice tip de polistiren, cel uzual este suficient.

      Comentariu

      • IonutIT
        Incepator
        • 25.mai.2012
        • 1

        #93
        Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

        Buna ziua,
        Am parcurs tot acest subiect, insa nu am gasit nimic referitor la consistenta extrudatului (daca raspunsul exista in alte subiecte imi cer scuze si va rog sa ma redirectati).
        Inteleg ca o anumita culoare nu are nici o relevanta asupra proprietatilor extrudatului, insa, "la pipaire" exista cel putin doua tipuri de extrudat: unul mai spongios, elastic si unul mai dur, casant. Pretul este similar, rezistenta la compresiune la unul este de 300 kPa, altul 400. Producatori diferiti, culori diferite, este vorba de cele doua modele comercializate in acest moment de Dedeman.
        Intrebarea este: care este recomandat pentru a fi pus peste o placa de beton, deasupra urmand sa fie turnata sapa de egalizare elicopterizata? In acest moment placa de beton care constituie podeaua are numeroase neregularitati, unele chiar de 2 cm in inaltime, banuiesc ca e vorba de tencuiala cazuta pe jos si necuratata la timp.
        Va multumesc,
        Ionut.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #94
          Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

          Inainte de toate trebuie curatata placa de beton. Abaterile de 2cm sunt exagerate si nu cred ca sunt din placa, posibil sa fie tencuiala sau alte mortare. Curatati bine placa.
          Pentru aplicatia dvs. va recomand polistirenul galben - portocaliu(Zentyss) de la magazinul respectiv, grosime de 3-5cm in functie de spatiul disponibil pe inaltime.

          Comentariu

          • elvis stanciu
            Incepator
            • 12.iun.2018
            • 1

            #95
            Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

            Buna ziua,
            Locuiesc la bloc la etajul patru, as dori sa stiu daca pot sa folosesc pt termoizolatie, un extrudat de 5 sau 10 direct pe membrana bituminoasa care este pusa de curand si este ok. Ce fel de adeziv se poate folosi si ce este indicat sa aplic peste extrudat. Pietrisul care a fost inainte a fost dat jos(din pacate). Terasa blocului are o panta de scurgere. Va multumesc anticipat!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #96
              Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

              O izolatie de acest tip ar putea fi facuta prin asezarea polistirenului extrudat, acoperire cu geotextul si strat de protectie din pietris. Acoperirea polistirneului cu adeziv nu este o solutie.

              Comentariu

              • Mikite
                Incepator
                • 31.iul.2018
                • 1

                #97
                Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                Salut! Va rog sa ma sfatuiti si pe mine la alegerea tipului de polistiren extrudat pentru fundatie casaClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	0DCD29C3-17C6-4D3C-833B-C928EEB9CFA7.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	20,5 KB 
ID:	631145. Straturile de sub placa sunt, de jos in sus : pamant compactat, pietris 25 cm , beton egalizare 5 cm, membrana bituminoasa, polistiren 10cm, placa armata.
                Am gasit un polistiren Gias XPS, 10 cm, grafitat. Ce spuneti despre el? E ok pentru ce-mi trebuie mie? Pretul este 120 lei / bax de 2.7 m2
                Despre betonul impermeabil ce stiti? Daca inlocuiesc 5 cm de beton egalizare si membrana bituminoasa cu beton impermeabil, credeti ca e ok? Asa-mi recomanda constructorul , spune ca e mai eficient si mai bun la pret.
                Strutura arata asa : Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	67F968A0-0E82-4136-BBE1-92622EABBC69.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	15,2 KB 
ID:	631146
                Ultima editare de Mikite; 31.iul.2018, 22:36. Motiv: Adaugare

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #98
                  Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                  Polistirenul este in regula, se poate utiliza. Nu as inlocui membrana bituminoasa cu betonul. Trebuie totusi ca membrana sa fie bine montata si sudata pentru a realiza stratul impermeabil corespunzator, in plus membrana este mai flexibila.

                  Comentariu

                  • zuzu80
                    Incepator
                    • 01.iun.2007
                    • 7

                    #99
                    Cum e totusi cu extrudatul asta? Un producator zice ca rezista la 50 t pe metru patrat! Mi se pare super exagerat. Eu am calcat pe o placa aflata pe jos si a ramas urma talpei mele presata in el cativa milimetrii. Daca pun 5 cm de extrudat sub o sapa de 5 cm nu or sa fie probleme cu tasarea acestuia( sub piesele de mobilier mai grele...etc)?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      Talpa dvs. repartizeza o greutate coresunzatoare corpului dvs. pe o suprafata mica (probabil maxim cativa zeci de cm patrati). Testele din laborator se refera la o greutate de 50t asezata pe 1 mp in anumite conditii de laborator. O sapa are rolul de a prelua incarcarile si le transmite polistirenului in mod uniform, distribuind greutatea pe suprafata. Va garantez ca sapa peste polistiren se va comporta foarte bine si nu vor fi tasari. Daca ati aseza doar cele cateva picioare ale mobilierului direct peste polistirenul extrudat, atunci vor fi probleme, ajungand la sarcini mari, punctuale.

                      Comentariu

                      • dmih
                        Membru Marcant
                        • 05.feb.2007
                        • 612

                        @zuzu80: Gemini a explicat deja o parte a problemei.

                        A doua este ca nu exista doar UN polistiren extrudat. Nu stim pe ca calitate ai calcat tu; poate a fost cel mai slab. Exista extrudat care se instaleaza sub pistele de avion sau pe acoperis; .... deci suporta sarcini mult mai mari.

                        E cam cum am comprara masini ... toate te ajuta sa mergi de la A la B, dar asta e singura similitudine.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Sunt diferite tipuri de polistiren extrudat. Cel din comert este de regula calitatea standard si diversele sortimente ale producatorilor in aceasta zona sunt cam aceleasi. Peste izolatie sub sapa pe zona rezidentiala este o calitate suficienta.

                          Comentariu

                          • Razvanoid
                            Incepator
                            • 02.sep.2019
                            • 2

                            Salutare tuturor. Am o casuta pe structura de lemn si ma gandesc sa izolez fundația in interior in felul umator: polistiren extrudat de 2 cm (cu cel mai mare grad de compresiune) lipit cu adeziv direct pe planșeul fundației, apoi peste el placi de OSB de 10-12 cm după care sa vin cu parchet. Vreau sa procedez asa deoarece nu ma pot inalta mai mult 4-5 cm la final, iar sapa peste polistiren implica si o munca mai mare in conditiile in care nu dispun de resurse umane (regie propie). Este o soluție bună? Multumesc anticipat!

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              Placile din OSB trebuie sa fie mai groase, recomand 18mm. Puteti utiliza un polistiren extrudat standard, nu se intampla nimic rau in varianta 2-3cm si OSB de 18mm.

                              Comentariu

                              • Razvanoid
                                Incepator
                                • 02.sep.2019
                                • 2

                                Postat în original de Gemini
                                Placile din OSB trebuie sa fie mai groase, recomand 18mm. Puteti utiliza un polistiren extrudat standard, nu se intampla nimic rau in varianta 2-3cm si OSB de 18mm.
                                Multumesc frumos pentru raspuns!

                                Comentariu

                                Procesare...