Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    Postat în original de tonu_adrian
    mai trebuie izolat un planseu catre pod daca pe scandura podului e pus ~10 cm lut cu paie?
    Da, suprafata planseulu necesita termoizolatie daca doriti o izolatie superioara.

    Postat în original de liviuplaton
    Vreu sa izolez o mansarda cu vata bazaltica de 15 cm , bariera de vapori si rigips, vreu sa intreb daca e nevoie de un spatiu de ventilatie intre rigips si si bariera de vapori, am vazut ca unui lasa iar uni aplica in contact cu bariera de vapori rigipsul, multumesc.
    Grosimea izolatiei de doar 15 cm este cam putin pentru a avea confortul necesar la mansarda. Nu este obligatoriu sa lasati acel spatiu de ventilare intre gipscarton si izolatie, tehnic sunt posibile ambele variante iar efectul principal al acestuia este de fapt in zona de protectie a barierei de vapori si posibilitatea de montare mai sigura a diverselor obiecte pe suprafete (protectie macanica a barierei de vapori).

    Comentariu

    • adu20
      Incepator
      • 03.ian.2012
      • 58

      Postat în original de Gemini
      Asteptam noutati de la executia lucrarilor si poate dupa executia accesului vedem si imagini din pod, poate gasim si alte solutii.
      n-am mai asteptat primavara pt ca am si ceva infiltratii de la gheata acumulata pe acoperis pe care trebuie sa le stopez intr-un fel sau altul cat de rapid pot.

      ce zici de poze.
      ma gandeam la un moment dat ca problema cu mucegaiul din hol ar putea avea legatura cu infiltratiile, dar nu pt ca exact coltul care trage este perfect uscat in pod.
      solutia este cred sa captusesc de jur imprejur cu poliester, inclusiv planseul, gresesc??
      (dupa cum se vede partea din fata are si doua randuri de boltari din aia "comunisti" facuti din cel mai naspa beton)

      astept parerea ta!!!
      numai bine!!

      ia uite gemini :

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1050563.jpg 
Afișări:	850 
Mărime:	383,2 KB 
ID:	600318 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1050564.jpg 
Afișări:	937 
Mărime:	377,5 KB 
ID:	600319 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1050565.jpg 
Afișări:	2755 
Mărime:	376,4 KB 
ID:	600320

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        Recomandarea facuta in mesajele anterioare este perfect valabila in conditiile prezentate in poze. Inainte de acest lucru va trebui sa eliminati in totalitate posibilitatea de aparitie a infiltratiilor prin invelitoare iar ca masura de siguranta, dupa termoizolare se poate realiza o panta corespunzatoare in aceasta zona sub acoperis si eventual sa asigurati o mica gura de evacuare a unor infiltratii accidentale viitoare (merita de analizat daca este posibil si nu afecteaza partea estetica).
        In orice caz, sa lasati acea gura de acces disponibila pentru inspectii viitoare.

        Comentariu

        • adu20
          Incepator
          • 03.ian.2012
          • 58

          Postat în original de Gemini
          Recomandarea facuta in mesajele anterioare este perfect valabila in conditiile prezentate in poze. Inainte de acest lucru va trebui sa eliminati in totalitate posibilitatea de aparitie a infiltratiilor prin invelitoare iar ca masura de siguranta, dupa termoizolare se poate realiza o panta corespunzatoare in aceasta zona sub acoperis si eventual sa asigurati o mica gura de evacuare a unor infiltratii accidentale viitoare (merita de analizat daca este posibil si nu afecteaza partea estetica).
          In orice caz, sa lasati acea gura de acces disponibila pentru inspectii viitoare.
          dupa cum am discutat si in subiectul despre acoperisuri si invelitori, o sa astept sa se desprimavareze ca sa pot umbla deasupra la tigla, sa vad mai precis care ar fi cauza infiltratiior.

          referitor la izolatia int a podului te rog sa-mi spui si mie care ar fi cel mai bun sistem?
          eu m-am gandit sa izolez peretii podului cu polistiren expandat de 5 cm cel putin si planseul cu polistiren extrudat de 3 sau 5 cm.
          ar fi corect?

          daca nu astept sfatul tau!

          numai bine!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Corect, rezolvati acoperisul si apoi termoizolati sau le faceti in acelasi timp daca nu sunt mari modificari structura invelitorii.
            Se poate opta pentru placarea suprafetelor ce influenteaza termic interiorul cu polistiren, expandat sau extrudat. Pentru suprafete verticale este suficient expandatul de 5cm, de exemplu sortimentele EPS A50 sau EPS AF70 de la Austrotherm iar pentru izolarea placi de beton, se poate opta pentru polistirenul expandat EPS A100 sau cel extrudat, ambele de 5cm, de exemplu sortimentul XPS Universalplatte tot de la Austrotherm.
            Daca se doreste, se poate adauga un strat de protectie altfel ramane izolati asa cum este, nefiind expusa direct radiatiei solare.

            Comentariu

            • adu20
              Incepator
              • 03.ian.2012
              • 58

              Postat în original de Gemini
              Corect, rezolvati acoperisul si apoi termoizolati sau le faceti in acelasi timp daca nu sunt mari modificari structura invelitorii.
              Se poate opta pentru placarea suprafetelor ce influenteaza termic interiorul cu polistiren, expandat sau extrudat. Pentru suprafete verticale este suficient expandatul de 5cm, de exemplu sortimentele EPS A50 sau EPS AF70 de la Austrotherm iar pentru izolarea placi de beton, se poate opta pentru polistirenul expandat EPS A100 sau cel extrudat, ambele de 5cm, de exemplu sortimentul XPS Universalplatte tot de la Austrotherm.
              Daca se doreste, se poate adauga un strat de protectie altfel ramane izolati asa cum este, nefiind expusa direct radiatiei solare.
              ok!
              in momentul in care se pot face cele 2 lucrari, am sa revin cu detalii si eventual poze si o sa mai discutam atunci!

              multumesc inca o data pentru timpul acordat si pentru sfaturile tale!!

              sper ca nu am fost pisalog si discutia noastra a fost folositoare si altor membrii care se confrunta cu probleme asemanatoare!!

              bafta, numai bine si ne mai conversam!!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                Spor la lucru si eficienta maxima!

                Comentariu

                • Ranettius
                  Membru Marcant
                  • 18.oct.2005
                  • 588

                  Am specificat in pagina precedenta ca ama plicat in pod, pe planseu un strat de 20cm de vata. Pot spune acum ca investitia a meritat pe deplin. Nu se mai raceste in camerele de sub pod, temperatura se mentine mult mai mult.Dupa ce voi separa anul asta circuitul de radiatoare de la parter de cel de la etaj, cu 2 termostate, atunci confortul la etaj va fi maxim

                  Comentariu

                  • cazacu
                    Incepator
                    • 08.dec.2011
                    • 28

                    D-le moderator

                    Am poposit in topicul recomandat prin link. Intrebarea se referea la modalitatea termoizolarii unui pod la o casa P+M si pod nelocuibil. Intre mansarda si pod sunt grinzi de 14, in pod este batuta scandura pe aceste grinzi. Tavanul mansardei am inteles cum trebuie izolat ( vata intre grinzi apoi perpendicular, bariera de vapori si rigips ) Intrebarea este in pod cum trebuie izolat: intre capriori ?, sau pe scandura batuta ca podea a podului? atasez si o poza cu tavanul mansardei. Scandura care se vede este podeaua podului.... multumesc

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tavan mansarda.jpg 
Afișări:	4186 
Mărime:	193,4 KB 
ID:	600730

                    Comentariu

                    • iulia1
                      Incepator
                      • 05.nov.2011
                      • 10

                      buna ziua
                      am o casa construita in anii '80...acoperisul este din capriori cu tigla(nu stiu daca m-am exprimat bine)...ideea este ca sub tigla nu exista nici un fel e folie....pardoseala podului este placa de beton...as vrea sa-i fac un fel de izolatie pt ca se pierde foarte multa caldura din camerele de jos....in mom asta sunt o gramada de vechituri acolo, dar, in viitor sper sa fie o zona circulabila....pot izola cu vata si apoi sa torn o sapa?
                      multumesc anitcipat pt raspuns

                      Comentariu

                      • signum
                        Incepator
                        • 18.nov.2011
                        • 9

                        Buna ziua,

                        As dori sa aflu parerea voastra in legatura cu modul in care ar trebui sa izolez podul (casa pe un singur nivel) care va fi nelocuit daca la ora actuala structura tavanului se prezinta in felul urmator (de jos in sus):
                        - rigips
                        - scandura
                        - grinzi (70 -75 cm distanta dintre ele)
                        Intre cateva grinzi am gasit vata minerala de 10 cm cu o izolatie din aluminiu pe partea de sus. Este suficient doar atat?
                        Din discutiile de pe forum am inteles ca trebuie si folie anticondens.... se poate pune peste scandura (sub vata minerala) ca sa nu mai dau jos rigips-ul ?
                        Multumesc

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Postat în original de cazacu
                          Intrebarea se referea la modalitatea termoizolarii unui pod la o casa P+M si pod nelocuibil. Intre mansarda si pod sunt grinzi de 14, in pod este batuta scandura pe aceste grinzi. Tavanul mansardei am inteles cum trebuie izolat ( vata intre grinzi apoi perpendicular, bariera de vapori si rigips ) Intrebarea este in pod cum trebuie izolat: intre capriori ?, sau pe scandura batuta ca podea a podului? atasez si o poza cu tavanul mansardei. Scandura care se vede este podeaua podului.
                          Poza pare ca este de la acoperis sau gresesc eu?
                          Daca izolati foarte bine planseul intre mansarda si pod nu va trebui sa mai izolati sub acoperis.

                          Postat în original de iulia1
                          acoperisul este din capriori cu tigla(nu stiu daca m-am exprimat bine)...ideea este ca sub tigla nu exista nici un fel e folie....pardoseala podului este placa de beton...as vrea sa-i fac un fel de izolatie pt ca se pierde foarte multa caldura din camerele de jos....in mom asta sunt o gramada de vechituri acolo, dar, in viitor sper sa fie o zona circulabila....pot izola cu vata si apoi sa torn o sapa?
                          Elimianti toate obiectele vechi care nu va mai folosesc, faceti curatenie si izolati planseul din beton. Se poate izola fie cu vata minerala dar pe o structura de rigile din lemn, fie cu polistiren peste care se poate turna o sapa de egalizare sau ami simplu se adauga panouri fibrolemnoase (OSB). Varianta cu sapa este mai greu de realizat dar este posibila. Ca izoaltie se poate fpolosi atat polistiren expandat cat si extrudat. Cel expandat trebuie sa fie ceva mai dens, de exemplu EPS A 100 de la Austrotherm iar cel extrudat poate fi sortimentul XPS TOP 30 GK, tot de la Austrotherm.

                          Postat în original de signum
                          As dori sa aflu parerea voastra in legatura cu modul in care ar trebui sa izolez podul (casa pe un singur nivel) care va fi nelocuit daca la ora actuala structura tavanului se prezinta in felul urmator (de jos in sus):
                          - rigips
                          - scandura
                          - grinzi (70 -75 cm distanta dintre ele)
                          Intre cateva grinzi am gasit vata minerala de 10 cm cu o izolatie din aluminiu pe partea de sus. Este suficient doar atat?
                          Din discutiile de pe forum am inteles ca trebuie si folie anticondens.... se poate pune peste scandura (sub vata minerala) ca sa nu mai dau jos rigips-ul?
                          Modul cum este montata vata in acest moment, cu folia in sus, este gresit si probabil nu au fost probleme pentru ca aceasta nu este montata etans dar nici nu aduce vreun beneficiu ca exista. Se poate pastra gipscartonul pe pozitie, scoateti totul prin pod pana la scandura, adaugati o bariera de vapori, puneti un strat de vata intre grinzile din lemn si inca unul peste acesta, transversal. Ambele straturi de vata vor fi de 10cm grosime si daca se doreste obtienrea unei suprafete circulabile in pod se va utiliza si o retea de rigle in care se va adauga stratul secundar de vata.

                          Comentariu

                          • cazacu
                            Incepator
                            • 08.dec.2011
                            • 28

                            poza e posibil sa fie prea in detaliu si nu ofera o perspectiva, dar v-o traduc eu: este tavanul mansardei unde se vad grinzile de 14 si scandura batuta in pod. Deci dvs. ziceti ca ar fi suficienta o izolatie de genul : un strat de 10 intre grinzi inca unul de 10 perpendicular, folia si rigipsul ?( eventual lambriul?) , in pod nimic ?multumesc

                            Comentariu

                            • signum
                              Incepator
                              • 18.nov.2011
                              • 9

                              Postat în original de Gemini
                              Modul cum este montata vata in acest moment, cu folia in sus, este gresit si probabil nu au fost probleme pentru ca aceasta nu este montata etans dar nici nu aduce vreun beneficiu ca exista. Se poate pastra gipscartonul pe pozitie, scoateti totul prin pod pana la scandura, adaugati o bariera de vapori, puneti un strat de vata intre grinzile din lemn si inca unul peste acesta, transversal. Ambele straturi de vata vor fi de 10cm grosime si daca se doreste obtienrea unei suprafete circulabile in pod se va utiliza si o retea de rigle in care se va adauga stratul secundar de vata.
                              Bariera de vapori trebuie intinsa si peste grinzi, sau decupata si pusa doar intre ele?
                              Reteaua de rigle de care ziceati, ar trebui asezate perpendicular pe actualele grinzi, si sa aiba acceasi grosime ca si vata, respectiv 10 cm, pt. ca mai tarziu sa se poata pune scandura peste.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Postat în original de cazacu
                                poza e posibil sa fie prea in detaliu si nu ofera o perspectiva, dar v-o traduc eu: este tavanul mansardei unde se vad grinzile de 14 si scandura batuta in pod. Deci dvs. ziceti ca ar fi suficienta o izolatie de genul : un strat de 10 intre grinzi inca unul de 10 perpendicular, folia si rigipsul ?( eventual lambriul?) , in pod nimic ?multumesc
                                Avand in vedere ca avei grinzile de 14 trebuie sa utilizati si vata de 14cm.Strarul secundar de vata poate fi de 8-10cm in acest caz si sa aiba bariera de vapori. In pod nu mai este nevoie de izolatie daca nu se va utiliza in vreun sens.

                                Postat în original de signum
                                Bariera de vapori trebuie intinsa si peste grinzi, sau decupata si pusa doar intre ele? Reteaua de rigle de care ziceati, ar trebui asezate perpendicular pe actualele grinzi, si sa aiba acceasi grosime ca si vata, respectiv 10 cm, pt. ca mai tarziu sa se poata pune scandura peste.
                                Bariera de vapori se va intinde peste toata suprafata, inclusiv peste grinzi si va urma conturul acestora. Riglele se vor aseza perpendicular pe grinzile actuale si vor avea o inaltime identica cu stratul secundar de izolatie. Ulteriro s epoate inchide suprafata cu scandura, OSB etc. pentru a fi o suprafata circulabila.

                                Comentariu

                                Procesare...