Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Praful acumulat de vata nu deranjeaza as atare, evident ca nu discutam de o cantitate foarte mare de praf. Daca acoperisul are membrana si are perimetrul inchis, circulatia aerului in pod este limitata si nu intra foarte mult praf, ca la acoperisurile fara membrana de acoperis. O cantitate mica de apa ce curge de la dolie sau din alte parti, nu afecteaza foarte tare podirea sau vata, daca exista posibilitatea de evaporare a apei si uscare. Vata de sticla mucegaieste si miroase numai daca apa este prezenta inpermanenta, pe termen mai lung. Este oarecum diferita sitiatia sub invelitoare unde exista spatiul de ventilare ce permite circulatia aerului si eliminarea mai usoara a umiditatii.

    Beton acoperit cu tigla sau aveti un acoperis de tip sarpanta cu tigla (de care tigla?) Se pot cateva foto?
    Soareci intra in polistiren si iti fac canale de circulatie, in rest nu se hranesc cu polistiren. Daca polistirenul este inchis peste tot cu masa de spaclu, va fi ferit de intrarea soarecilor. Sigur ca se poate izola cu vata, chiar vata la saltea, bazaltica sau de sticla semirigida.

    Comentariu

    • calinesq91
      Incepator
      • 22.ian.2018
      • 58

      Salutare! Planseul este peste un hol al casei si are acoperis de tip sarpanta (fara astereala si folie) cu tigla ceramica. Acoperisul casei este in 2 ape, iar pe partea cu acest hol panta este una mai lina si spatiul dintre planseu si acoperis este destul de inghesuit. Momentan nu am foto, dar voi face cateva. M-am gandit la vata de sticla la sul deoarece nu vreau nici sa investesc foarte mult si mai am rigle de lemn si capriori mai vechi in stare buna pe acasa astfel incat sa fac o structura si sa pun vata in 2 straturi fara sa calc pe ea dupa ce o asez. Pentru o mai buna protectie a vatei m-am gandit sa o acopar cu o folie de difuzie.
      Nu as vrea doar sa intind vata fara sa o acopar cu ceva deoarece am vazut cum s-a degradat cea existenta initial acolo.
      Ultima editare de calinesq91; 11.oct.2018, 19:25.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Faceti cateva foto sa vedem exact situatia.

        Comentariu

        • calinesq91
          Incepator
          • 22.ian.2018
          • 58

          Salutare! Am reusit sa fac niste fotografii. Se poate vedea ca este intins un strat de vata de-a lungul planseului si o parte nu este izolata deloc. Ideea mea este sa pun un rand de rigle pe planseu, pe directia capriorilor de la acpoeris la 1,2 m distanta interax, astfel incat sa pun primul strat de 10 cm de vata dintr-o bucata. (latimea unui sul este de 1,2 m) Riglele le fixez cu suruburi lungi sau cu coltare in cosoroaba, nu am nevoie de prea mare rezistenta deoarece nu va fi zona circulabila numai in timpul realizarii lucrarii. Dupa ce pun primul rand de vata, voi fixa perpendicular pe rigle un caprior/grinda care va si rigidiza structura, iar apoi mai vin cu un rand de vata perpendicular pe primul, de-a lungul holului. Am cam 1,6 sau 1,7 m latime de izolat in acea zona / 9 m lungime. M-am gandit sa fac aceasta structura pentru ca vreau sa acopar cu ceva protectie vata - (folie de difuzie) si eventual mai bat cate o scandura din loc in loc inainte de folie, sau peste aceasta, sa fac o semi-podire, daca cumva mai intra pisicile prin pod sa nu imi mai distruga izolatia.... Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20181016_202701.jpg 
Afișări:	1105 
Mărime:	262,8 KB 
ID:	669076 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20181016_202838.jpg 
Afișări:	1405 
Mărime:	253,4 KB 
ID:	669077 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20181016_202631.jpg 
Afișări:	1207 
Mărime:	262,8 KB 
ID:	669078

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Asezati cum ati spus vata minerala. Deasupra, doar cu rol de protectie poate fi asezata o folie de difuzie prinsa de structura din lemn cu capse metalice, cat sa stea intinsa putin. Ea va fi o protectie minima la par si eventuale picaturi de apa care pot ajunge ocazional. De preferat minim 20cm de vata.

            Comentariu

            • calinesq91
              Incepator
              • 22.ian.2018
              • 58

              Am cumparat vata, am luat mai multa pentru ca mai am probleme si in alte zone din pod, dar acolo trebuie sa scot scandurile batute peste grinzi sa refac izolatia si apoi sa le bat inapoi. Ideea e sa fie minim 20 de cm peste acel hol, dar daca imi mai ramane voi mai suplimenta.
              Ar fi o problema daca las vata veche acolo si o asez pa cea noua peste ea?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                Daca nu este umeda, o aranjati sa fie cat mai uniforma, apoi adaugati straturile noi de vata.

                Comentariu

                • B K
                  Incepator
                  • 11.ian.2014
                  • 84

                  Va salut!
                  Va deranjez cu o mica problema.
                  Ma apropii de finalizarea constructiei unei case la curte , mai exact , o extindere a unei case vechi.......
                  Am finalizat partea de bucatarie, baie si 2 dormitoare , ramanand de finalizat partea de living , dresing , wc serviciu si camera centralei.
                  Daca in partea finalizata am folosit la termoizolatia tavanului vata minerala clasica , in partea care urmeaza a fi finalizata as dori sa folosesc vata minerala cu folie de aluminiu.
                  Mentionez ca tavanul este din gips carton montat pe structura metalica , iar distanta intre profile este de 40 cm. Mai adaug faptul ca podul este gandit .....daca va fi nevoie , sa fie transformat in mansarda (2 dormitoare si o baie).
                  Intrebarea este daca se merita investitia in vata cu aluminiu si mai ales daca este indicat in situatia data?
                  Multumesc!

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    Salut BK,

                    Nu ne deranjezi deloc.
                    Daca podul va fi transformat in mansarda, folia de aluminiu de pe vata nu este necesara la planseul intermediar.

                    Comentariu

                    • B K
                      Incepator
                      • 11.ian.2014
                      • 84

                      Postat în original de Gemini
                      Salut BK,

                      Nu ne deranjezi deloc.
                      Daca podul va fi transformat in mansarda, folia de aluminiu de pe vata nu este necesara la planseul intermediar.
                      Salutare!
                      Momentan podul va avea rolul doar de pod ...pentru o perioada lunga de aici inainte.....si asa parterul e destul de mare pentru mine.....am lasat loc pentru o viitoare mansarada daca tot am schimbat si modificat acoperisul......!

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        In acest caz, se recomanda izolarea planseului spre pod. Daca aveti inchis tavanul parterului va fi mai greu de izolat corect. Pe partea unde amenajati mai departe si nu este inchis tavanul, se va utiliza vata simpla si folie de tip bariera de vapori. Calitatea foliei de pe vata este mai buna decat multe folii ieftine din comert si comparabila cu o bariera de vapori de calitate. Utilizarea unei bariere de vapori separate in detrimentul unei vate caserate ajuta la usurinta executiei si reducerea numarului de imbinari.

                        Comentariu

                        • B K
                          Incepator
                          • 11.ian.2014
                          • 84

                          Postat în original de Gemini
                          In acest caz, se recomanda izolarea planseului spre pod. Daca aveti inchis tavanul parterului va fi mai greu de izolat corect. Pe partea unde amenajati mai departe si nu este inchis tavanul, se va utiliza vata simpla si folie de tip bariera de vapori. Calitatea foliei de pe vata este mai buna decat multe folii ieftine din comert si comparabila cu o bariera de vapori de calitate. Utilizarea unei bariere de vapori separate in detrimentul unei vate caserate ajuta la usurinta executiei si reducerea numarului de imbinari.
                          Am inteles! Din pacate tavanul este inchis deja cu gips carton fara a se folosii bafiera de vapori!

                          Comentariu

                          • calinesq91
                            Incepator
                            • 22.ian.2018
                            • 58

                            Salutare, aproape am finalizat refacerea izolatiei in pod, mai am de acoperit o parte cu folie si scandura, dar pot spune ca se simte foarte mult in bine diferenta, se pastreaza mult mai bine temperatura si se incalzeste mai repede in casa. Pe acel hol a fost cel mai greu de realizat lucrarea deoaerece spatiul a fost foarte restrans, dar pana la urma am reusit sa pun o grosime de aproximativ 25 cm de izolatie, am refolosit si o parte din vata veche si am mai suplimentat cu vata de sticla. Am atasat cateva fotografii de pe parcursul lucrarii. Intai am scos vata veche, am curatat putin, apoi am fixat acele rigle in cosoroabele de jos si de sus, am umplut cu vata intre rigle, aprox 15 -16 cm grosime, apoi am pus acea grinda perpendiculara pe rigle (paralela cu cosoroabele), am pus stratul final de vata din partea de jos, am prins folia jos pe grinzi (foarte nasol ca e spatiul mic) apoi am umplut si restul cu vata si am tras folia sa acopere tot. In ultima poza e stratul la grosimea finala.
                            Peste hol ramane doar folia ca acoperire peste vata, am rezolvat si problema cu lada de la streasina, am inchis pe unde intrau pisicile in pod, acum sper sa nu mi-o roada soarecii daca cumva vor intra... Am desfacut toate scandurile batute peste grinzi si mai gasit vata roasa, cu gauri in ea si cu cuiburi, desi n-am avut nimic depozitat in pod cu ce s-ar fi putut hrani. De aceea peste tot, intre grinzi am inchis cu scandura capetii grinzilor unde se rezemau pe pereti, si am umplut golurile mai mici cu spuma. apoi am refacut izolatia si am inchis cu folie si apoi am batut scandrurile inapoi, in unele locuri am mai inaltat grinzile cu rigle si am mai suplimentat cu vata, acum grosimea minima e de 15 cm deasupra la o bucatarie si in medie cam 20 cm peste restul camerelor, iar pe hol unde era cel mai rece e 25.

                            Am cumparat initial o vata la sul mai ieftina deoarece nu am vrut sa investesc foarte mult, dar am regretat putin deoarece a fost de o calitate mai slaba si nu s-a expandat la grosimea nominala de 10 cm ci la un maxim de 8cm. Asa ca am pus-o in strat dublu si am mai cumparat de la alt producator, ceva mai scumpa dar mai de calitate. Am ajuns la concluzia ca nu se merita sa se foloseasca vata cu lambda mai mare de 0,040 deoarece este foarte slaba calitativ si nu se expandeaza suficient dupa desfacerea rolei, am scuturat-o dupa cum scria pe instructiuni si nici dupa 24 de ore tot n-a avut mai mult de 8 cm grosime, poate doar in unele locuri, unde se vedea ca are o structura mai densa. In schimb cu vata mai scumpa nu am avut astfel de probleme. Am mai izolat in primavara un pod cu vata, dar acolo am folosit vata de calitate si n-am avut astfel de probleme. Pana la urma a iesit ok si efectul se simte.

                            Inainte de a ma apuca la refacerea izolatiei in pod, am termoizolat pe exterior partea din spate a casei, un perete de 14 m lungime cu polistiren expandat EPS 80 de 10 cm + extrudat de 3cm pe soclu (Lipire + armare cu plasa de fibra), in primavara voi mai da o mana de adeziv sau de tinci si o vopsea lavabila deoarece este in spate si nu are rost sa cheltui cu mai mult. Ambele lucrari le-am facut singur, cu ajutor din partea tatalui meu si cu informatii de pe forum si de pe internet. Tin sa va multumesc pe aceasta cale pentru sfaturi si informatii! Cu putina vointa si determinare am reusit sa fac niste lucrari care m-ar fi costat ca si manopera poate mai mult decat costul materialelor.
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare.*  Nume:	IMG_20181115_175813.jpg* Afișări:	1* Mărime:	284,7 KB* ID:	670355
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare.*  Nume:	IMG_20181119_163627.jpg* Afișări:	2* Mărime:	257,3 KB* ID:	670358
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare.*  Nume:	IMG_20181128_204317_HDR.jpg* Afișări:	2* Mărime:	300,6 KB* ID:	670359
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare.*  Nume:	IMG_20181213_172211.jpg* Afișări:	1* Mărime:	211,0 KB* ID:	670360
                            Fișiere Atașate
                            Ultima editare de calinesq91; 19.dec.2018, 10:47.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              De ce nu aveti folie sub tigla? Va intra apa printre tigle, la ploi cu vant, zapada la viscole?

                              Comentariu

                              • calinesq91
                                Incepator
                                • 22.ian.2018
                                • 58

                                Asa a fost refacut acoperisul acum 9 sau 10 ani, de catre parintii mei, sincer nu m-am urcat niciodata in pod pe viscol sau furtuna sa ma uit daca intra apa sau zapada la viscol, dar pe parcursul lucrarii au mai fost zile ploioase iar zilele astea a nins dar nu am vazut infiltratii printre tigle. Nu am avut niciodata probleme de infiltratii sa se umezeasca tavanele sau ceva de genul dupa ce a fost refacut acoperisul. inainte de asta au mai fost probleme pe la bransamentul electric dar s-a refacut si acela astfel incat sa nu mai fie strapungere prin tigla. Posibil ca la furtuni violente sa mai intre cateva picaturi de apa dar consider ca e o cantitate destul de mica astfel incat sa afecteze cu ceva si daca e vara se usuca repede. Locuim in Arad si aici nu sunt asa viscole puternice iarna. Daca apuca sa se prinda un strat de zapada de tigle atunci se etanseaza rosturile si nu mai are pe unde sa intre zapada printre tigle.

                                De ce m-ati intrbat de folie sub tigla? Mai am o locuinta unde ma voi muta eu, si am schimbat acoperisul in 2017 dar n-am mai pus folie deoarece nu am mai batut nici astereala pentru ca podul nu va fi locuit si n-am mai investit. Am postat si de acolo cateva imagini prin luna Mai sau Aprilie cand am facut izolatia la pod. Puteam sa pun folia sub tigla si fara astereala si contrasipci?

                                Comentariu

                                Procesare...