Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • jimmy_x86
    Incepator
    • 22.feb.2013
    • 60

    Sincer, stiu ca ei circula si prin vata! Dar speram ca le ingreunez putin viata cu asta. Sau cel putin nu vor circula direct pe ghips-carton/profile, pe unde suna foarte tare de ma trezesc noaptea din somn!
    Deci, am sa las folia intacta.
    Am incercat sa blochez, cu spuma poliuretanica, toate caile de acces pe care mi le-am putut imagina. Oricum mi se pare ca pot intra pe oriunde! Pe sub tigla de ex, nu ?? Sau prin tiglele de aerisire.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Nu am vazut soarece sa intre pe sub tigla. In schimb am vazut prin termosistem ca umbla. Spuma poliuretanica nu le opreste circulatia, o vor roade. Mortarul din ciment, tabl metalica sau bariere de acst gen dar asta depinde de zona pe unde ajung in pod.

      Comentariu

      • jimmy_x86
        Incepator
        • 22.feb.2013
        • 60

        Mai spuneti-mi va rog, vreau sa inlocuiesc stratul de vata minerala dintre grinzi.
        Problema pe care o am este faptul ca grinzile sunt de doar 15cm. Din ce vad, 15cm de izolatie e prea putin.

        As putea sa montez 20cm de vata chiar daca am 15cm spatiu? Mai permite putin si folia de aluminiu de sub capriori...
        Nu as dori sa adaug rigle deasupra grinzilor pentru ca atunci devine podul cam greu de utilizat.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Nu se poate mnta 20cm de izolatie intr-un spatiu de 15cm pentru ca tasarea nu ajuta, dimpotriva. Izolatia de 15 cm est emai putin decat solutia recomandata, nu inseamna ca este prea putin, daca nu doriti sa adaugati inca un strat peste cei 15cm, lasati doar atat.

          Comentariu

          • jimmy_x86
            Incepator
            • 22.feb.2013
            • 60

            Multumesc frumos.
            Voi monta o vata cu conductivitate termica mai mica, in jurul valorii de 0.035, si atunci probabil va fi mai bine.

            Daca montez si intre capriori 10cm si apoi inchid cu ghips carton, e nevoie sa pun folie aluminiu intre vata si ghips carton daca exista deja folie la tavan? (nu va fi un pod locuit sau incalzit)

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              O singura bariera de vapori este suficienta, daca este corect montata.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • jimmy_x86
                Incepator
                • 22.feb.2013
                • 60

                Spuneti-mi va rog, as putea pune peste vata minerala asezata intre capriori, folie bariera de vapori microperforata galbena?

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	masterfol_yellow-25%.jpg 
Afișări:	672 
Mărime:	46,9 KB 
ID:	676426

                Este in scop temporar, pentru a ma proteja de praful generat de vata minerala, pana voi inchide cu rigips.
                Nu am in plan foarte curand, poate nici anul viitor, sa inchid cu rigips, sta foarte bine si doar asa cu vata.
                Ultima editare de Gabriel Dobrin; 21.apr.2024, 14:20.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Folia cu microperforatii nu este o bariera d vapori, este pentru acoperis. Teoretic permite difuzia vaporilor si ar putea proteja vata, daca o amplasati liber peste stratul de vata. Nu ar trebui sa existe risc de condens sub ea dar verificati acest lucru o data pe luna.

                  Comentariu

                  • KTL-ul
                    Incepator
                    • 12.nov.2018
                    • 5

                    Buna seara!
                    De curand am facut pasul de la apartament la casa si odata cu venirea iernii se simte o diferenta de 3-4 grade intre parter si etaj. Casa este p+1 si cu pod (spatiu pentru depozitat). Peste parter este plata de beton iar planseul este format din (de la etaj spre pod): rigips, capriori, scandura. Dupa rigips este pusa si vata minerala intr-un strat de aprox 25cm grosime (nu stiu ce vata este si nici daca este pusa peste tot la fel deoarece am cumparat casa gata facuta) iar peste vata este scandura, scandura care reprezinta si podeaua podului. Acoperisul nu are izolatie deloc. Ce ma sfatuiti sa fac sa micsorez acea diferenta de temperatura? Multumesc.

                    Revin cu update, stratul initial de vata nu este de 25 de cm (asa cum se vedea initial) ci doar de 10. Mai mult, vata nu a fost pusa pe rigips ci a fost prinsa din loc in loc cu negrese de podeaua podului. Am inceput sa scot vata pusa initial, am adaugat un strat de 10 cm de vata nou montat corespunzator (fara spatii libere) peste care am adaugat si vata montata initial ajungand la un strat total de 20 de cm si montat cat mai etans. Sper ca saptamana asta sa pot monta peste tot (timp putin de lucru/seara dupa ora 18.00) si revin cu impresii dupa.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Deja ati gasit raspunsul, evident ca si cei 20cm nu vor fi suficienti pentru o izolatie foarte buna si va ramane o diferenta de temperatura intre spatii. Ideea este ca aceasta sa fie cat mai mica si mai ales sa nu avem un consum exagerat la etaj datorita pierderilor prin lipsa izolatie spre pod/acoperis.
                      Despre existenta vreunei bariere de vapori nu ati mentionat mimic. A mai ramas loc intre vata si podeaua din pod?

                      Comentariu

                      • KTL-ul
                        Incepator
                        • 12.nov.2018
                        • 5

                        Din pacate o bariera de vapori nu a fost montata iar mie mi-ar fi fost aproape imposibil sa o montez corespunzator (dar nu e nici umiditate ridicata la etaj). A ramas un spatiu de aprox 1 cm 2 (in anumite zone, in altele este mai mic de 1 cm) intre vata si podeaua podului. Sambata sper sa termin si cu prinsul podelei de capriori si sa ma apuc si de izolat acoperisul.
                        La acoperis m-am gandit sa merg doar pe un strat de 10 cm de vata (atat imi permite si latimea capriorilor) iar la interior sa montez si o folie (mai mult pentru a tine particulele din vata).
                        Astept temperaturi mai scazute pentru a observa daca s-a micsorat diferenta de temperatura.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Acoperisul de ce sa il izolati daca podul nu este incalzit? Ati izolat planseul spre pod si este suficient.

                          Comentariu

                          • KTL-ul
                            Incepator
                            • 12.nov.2018
                            • 5

                            Ma gandesc ca ar aduce un + de confort pe timp de vara. Am 2 camere pe sud si din ce am inteles de la vecini (nu am prins vara in casa noua) pe timp de vara este destul de cald in acele 2 camere.
                            Vroiam sa va intreb as gresi mult daca as pune doar un strat de 5 cm de vata pe acoperis? Componentele ar fi asa de la interior spre exterior:
                            folie/vata de 5 cm/un spatiu de aer de 5 cm/asteriale/folie anticondens/sipci/tabla Bilka.
                            Multumesc.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              Caldura din acele camere poate sa se datoreze mai multor factori, primul ar fi orientarea pe sud sau poate sa fie de la suprafetele vitrate. Izolatia planseului spre pod va diminua propagarea caldurii dinspre pod. Sub sarpanta puneti izolatie, de 5cm, de 10cm, insa efectul va fi unul minim, poate insesizabil pentru camera de sub pod.

                              Comentariu

                              • KTL-ul
                                Incepator
                                • 12.nov.2018
                                • 5

                                La multi ani!
                                Vineri am terminat si izolarea sarpantei si a fetei si spatelui podului (nu stiu cum sa le numesc altfel). Am pus 5cm de vata pe care am inchis-o cu o barierie de vapori (mai mult pentru particulele ce mai cad din vata). Sunt constient ca efect mare nu va vea...voi vedea la vara.
                                Ca si impresii dupa 2-3 saptamani de cand am izolat planseul pot spune ca diferanta acea de 3-4-5 grade intre parter si etaj s-a diminuat la valoarea de sub 1 grad acum.
                                @Gemini: multumesc pentru sfaturi si indrumari.
                                Acum incep documentarea pentru constructia unei terase din lemn lipita de casa

                                Comentariu

                                Procesare...