Pereti cu zidarie dubla si izolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mcbota
    Incepator
    • 08.iun.2009
    • 23

    #31
    Am citit despre un sistem asemanator dar nu stiu daca este viabil in realizare: Perete exterior izolat pe interior cu spuma poliuretanica de 3 cm lasat un gol de aer de 2 cm si apoi rigips la interior! Ce parere aveti? Il recomanda cei care folosesc sitemul de izolare cu spuma poliuretanica!

    Comentariu

    • ics
      Membru Marcant
      • 16.sep.2009
      • 635

      #32
      lamurire

      Postat în original de Manole007
      Salut,

      Eu sunt adeptul feedback ului...si ma gandesc si criticile au rolul lor constructiv; asa ca nu va sfiiti sa comentati, adaugati, criticati...ce se scrie aici sunt convins ca va fi de ajutor si altcuiva cauia ii vine in minte o idee constructiva similara.

      Parerile cunoscatorilor sunt cele mai indicate.

      Multumesc anticipat.
      izolatia neagra de la baza zidului de caramida ce rol are? din ce e facuta?
      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

      Comentariu

      • Manole007
        Incepator
        • 12.oct.2009
        • 57

        #33
        Postat în original de bekos
        In ce faza esti cu lucrarile? Sunt interesat de sistemul asta de zidarie deoarece si eu ma gandesc sa fac acelasi lucru.
        Salut bekos,

        Am fost "plecat" o vreme, dar acum pot sa iti raspund la intrebare.

        Pana acum, randul de caramida de interior - la parter si placa de beton armat/planseul.

        Cum incepe sa cante cucu', ii dau drumul iar la lucrare.

        Poate mai pun cateva poze dupa decofrat.

        Salutari,

        Comentariu

        • Manole007
          Incepator
          • 12.oct.2009
          • 57

          #34
          Re: lamurire

          Postat în original de ics
          izolatia neagra de la baza zidului de caramida ce rol are? din ce e facuta?
          Salut ics,

          Izolatia neagra este hidroizolatie de 3 sau 4 mm din carton bitu-si-nu-mai-stiu-cum.
          Este un strat sub primul rand de caramida si mai vine un strat, ca o "fusta" care vine de deasupra primului rand si care directioneaza apa catre exterior.

          la cum sunt "legate", cele doua pelicule de izolatie, protejeaza practic primul rand de caramida care este de fapt si primul care intra in contact cu umezeala care vine dinspre placa sau care se prelinge de pe perete.

          Salutari,

          Comentariu

          • Manole007
            Incepator
            • 12.oct.2009
            • 57

            #35
            Re: lamurire

            Parerea mea este ca sistemul este foarte bun.
            Bineinteles, cum bine a spus cineva, cu cat este mai groasa izolatia , cu atat ai cheltuieli mai mici la ... diverse, nu stiu.

            Tot parerea mea, si probabil nu numai, cam toate lucrurile ar trebui sa se faca cumpatat:
            - o izolatie prea groasa ar putea aduce complicatii in ceea ce priveste rigiditatea peretelui. Cu toate acestea, sunt sigur ca tehnologia are raspunsuri.
            - o casa "supra"-izolata si fara ventilatie este practic letala pentru cei care o locuiesc. Casa/peretii nu mai "respira", umezeala nu dispare, apare mucegaiul care este inhalat in plamani - probabil doar unul din scenarii, si nici nu stiu daca l am descris cum trebuie.

            Materialele trebuiesc alese cu GRIJA - performanta (valoare U) vs rezistenta in timp vs rezistenta la conditii de foc si etc vs pret.

            In cazul meu, odata inchis sistemul, nu prea mai exista cale de intoarcere. De aceea "plusez" eficient pe partea de izolatie.

            Cu toate calculele facute de mine, fara a tine cont de puntile termice, iese un R mai mare de 4.
            Este ok, daca stai sa pui pe hartie faptul ca peretele "poros" echivalent ar trebui sa aiba peste 1.3 m. Evident ca nu astfel se pune problema cand alegi izolatia, ci doar exemplificat ideea.

            Principalul avantajul pe care il vad in sistemul asta este ca nu imi voi face (asa) multe griji cu privire la adezivul care tine izolatia arestata de perete, tencuiala peste si alte de gen, plus ca, teoretic, umezeala ar trebui sa fie undeva la mijloc.

            Cateva informatii in plusla cum o sa evolueze constructia (conform planificarii):
            Practic, o sa se vina cu zidul de caramida de la interiorul etajului, cu agrafele de inox si tot tacamul.

            Apoi, izolatia din vata bazaltica "lipita" cu spuma poliuretanica (a se citi la spuma poliuretanica la tub) si zidaria de inchidere (sau cea ce la exteriorul sandviciului).

            O sa existe punte termica "vizibila" la planseul peste parter - buza placii care iese peste izolatie cam 17 cm.
            De ce spun asta...izolatia o sa fie mai mica in grosime, adica intre 3-5 cm; dupa cum sunt aliniati peretii de interior cu stalpii, ar trebui sa fie:
            - 5 cm izolatie intre stalpi si zidul exterior
            - 3 cm izolatie intre buza placii peste parter si zidul exterior
            - 10 cm izolatie intre zidurl exterior si cel interior

            Izolatia o sa fie din vata bazaltica; nu are si folie de ALU; cred ca s ar putea aplica separat. Inca vreau sa aflu rolul ei exact...bariera de vapori/bariera contra radiatiilor...?

            Centurile de la etaj (legatura cu mansarda/podul) vor "inchide" ambele zidarii la partea superioara :: asta inseamna o centura cu sectiunea de 37 x 25 cm; aici, la fel ca la planseul peste parter, o sa ramana cam 4 cm pentru a fi captusita cu izolatie.

            Mai departe, investighez si planseul "poros" cu grinzi precomprimate.
            Comparat cu planseul din lemn + vata minerala + mai-stiu-eu-ce nu pare deloc ieftin.
            O fi mai solid, dar si centurile care reies sunt destul de SOLIDE, as zice; plus ca vin grinzi de legatura 25 x 25...adauga grinzile de lemn de 10-12 x 10-12 cu izolatie intre + scandura 2.8-3 cm, cu panouri de rigips dedesubt...e voila!

            Salutari,

            Comentariu

            • Manole007
              Incepator
              • 12.oct.2009
              • 57

              #36
              Postat în original de mcbota
              Am citit despre un sistem asemanator dar nu stiu daca este viabil in realizare: Perete exterior izolat pe interior cu spuma poliuretanica de 3 cm lasat un gol de aer de 2 cm si apoi rigips la interior! Ce parere aveti? Il recomanda cei care folosesc sitemul de izolare cu spuma poliuretanica!
              ar trebui sa fie viabil...

              asa am vrut sa procedez initial, dar mi am dat seama ca asta inseamna sa merg cu ambele ziduri in acelasi timp.

              mi a povestit meseriasul meu ca in felul acesta se lucra in spania.

              Comentariu

              • Manole007
                Incepator
                • 12.oct.2009
                • 57

                #37
                m am gandit sa pun excel ul asta pentru cei care vor sa calculeze una alta.
                "Cunoscatorii" pot sa intervina si sa corecteze eventualele greseli foile de calcul.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Manole007
                  Incepator
                  • 12.oct.2009
                  • 57

                  #38
                  Cateva poze dupa decofrare.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • ics
                    Membru Marcant
                    • 16.sep.2009
                    • 635

                    #39
                    hidro

                    acu am inteles vazand pozele, poate o sa-mi fac si eu asa ceva...
                    vad deja celebra folie cu crampoane intr-o parte a fundatiei, mai pui si alta hidroizolatie pe soclu/fundatie?

                    felicitari pt constructie, arata ingrijit
                    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                    Comentariu

                    • Manole007
                      Incepator
                      • 12.oct.2009
                      • 57

                      #40
                      Re: hidro

                      Postat în original de ics
                      ...vad deja celebra folie cu crampoane intr-o parte a fundatiei, mai pui si alta hidroizolatie pe soclu/fundatie?...
                      Intentionez sa sap cam 60-70 cm pe langa fundatie/soclu si sa vin cu hidro bituminos si extrudat de 5 pentru termo, in acelasi timp sa vin si cu terasa/ trotuar de jur-imprejurul casei.

                      Da, lucrarea arata si este lucrata ingrijit; insa, ochiul meu de "soim" a vazut si cateva lucruri care as fi preferat sa nu fie.
                      Ca sa ii iau la bani marunti, nu are rost, si in plus se pot retusa cu minim de manopera.

                      Avand in vedere ca nu am facut scara odata cu restul constructiei, in parte deoarece ma gandeam la scara de lemn...sau ceva rezistent si usor (i.e. fibra de carbon, etc - glumesc evident)., imi puteti face o recomandare pe aceasta tema?

                      In ceea ce priveste sistemul constructiv, mi s a recomandat izolatie mai groasa si zidul exterior de lemn. Frumos si calduros, dar nu la malul marii. Din cauza mediului sarat si a umezelii, oricat de imbibat ar fii lemnul, se inegreste sau se face ca naiba...sa folosesc un termen mai plastic.

                      Ignifugatul COSTA, si nu dureaza mai mult de vreo 5 ani...se evapora de la caldura/radiatii.

                      Ca sa dai ciment peste lemn...stupid de-a dreptul.

                      Salutari,

                      Comentariu

                      • Manole007
                        Incepator
                        • 12.oct.2009
                        • 57

                        #41
                        Postat în original de mcbota
                        ...Perete exterior izolat pe interior cu spuma poliuretanica de 3 cm lasat un gol de aer de 2 cm si apoi rigips la interior!!
                        ...apropo de sistemul asta, pe langa ce am mentionat mai devreme (si despre care mi am dat seama ca are mai nici o legatura cu ce mi ati scris)...s au varsat ceva biti pe forum, pe aici...
                        pro si con, de ambele tabere
                        eu unul am renuntat la el (era luat in calcul) deoarece aveam peretii prea "firavi" in casa.
                        Am ales varianta curenta deoarece nu vreau sa am probleme cu asa ceva. Apoi zidul mai gros a fost si el in calcul sa fie la exterior; am renuntat si la asta deoarece vroiam sa vin cu izolatie (printre care si poliuretan) dinspre interior pe peretele de exterior - asta insemna ca se mergea cu ambele ziduri astfel incat sa se poata turna centurile/placa si sa imi prinda si zidul de interior.
                        Apoi, 12 cm m am gandit ca nu sunt suficienti si pentru "rezistenta" zidului si pentru a il gaurii cu trasee electrice si alte de gen.

                        Apoi au fost in calcul si ambele zidarii de aceeasi grosime si izolatie mai mare; reveneam la problema cu traseele (probabil doar o scuza; sunt constient ca sunt varii metode de a poza cablurile si etc urile).

                        Partea cea mai "neplacuta, sa spun asa, este ca m am decis asupra sistemului acesta DUPA ce a fost facuta fundatia (si s a tasat cam 2-3 ani).

                        Salutari,

                        Comentariu

                        • bekos
                          Incepator
                          • 04.dec.2009
                          • 5

                          #42
                          Aici aveti un link cu punerea in opera a izolatiilor cu spuma poliuretanica rigida
                          Producator certificat Adblue® pentru toate tipurile de autovehicule care folosesc tehnologia SCR

                          Comentariu

                          • Dan_Daniel
                            Living Legend
                            • 20.nov.2009
                            • 1153

                            #43
                            Postat în original de bekos
                            punerea in opera a izolatiilor cu spuma poliuretanica rigida
                            Stiti cumva si ceva preturi?
                            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                            Comentariu

                            • bekos
                              Incepator
                              • 04.dec.2009
                              • 5

                              #44
                              scria cineva pe un forum ca ar fi primit o oferta de pret ptr 214 mp, si anume 5000 euro. Nu preciza daca era vorba de aceeasi firma ca cea a carei link l-am postat mai sus

                              Comentariu

                              • Manole007
                                Incepator
                                • 12.oct.2009
                                • 57

                                #45
                                Postat în original de dan dan daniel
                                Postat în original de bekos
                                punerea in opera a izolatiilor cu spuma poliuretanica rigida
                                Stiti cumva si ceva preturi?
                                cam 3 EURO / mp / cm grosime de izolatie
                                poate scadea la mai putin pentru suprafete mari sau grosimi mai mari

                                Comentariu

                                Procesare...