Pereti cu zidarie dubla si izolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • speedfan
    Incepator
    • 18.apr.2010
    • 2

    Răspuns la: Pereti cu zidarie dubla si izolatie

    La multi ani tuturor.
    Dupa 11 pagini de citit, trebuie sa recunosc ca metoda discutata aici este foarte interesanta.
    Trebuie sa felicitam initiatorul postului pentru dorinta de a impartasi din cunostintele si experienta sa. A trecut ceva timp de la prima postare si mi-as dori sa aflu cum s-a comportat o astfel de casa in acest timp.
    Noi informatii ar fi binevenite.

    Felicitari inca o data.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      Răspuns la: Răspuns la: Pereti cu zidarie dubla si izolatie

      Postat în original de M.C.
      Salutare! In cazul meu zidaria dubla se face de la exterior spre interior si anume:
      Exterior - Caramida porotherm de 25
      - Spatiu zidarie ~ 5cm
      Interior - Caramida porotherm 20 cm

      Problema este urmatoarea: Spatiul dintre ziduri sa ramana gol? sa-l umplu cu vata bazaltica? sau cu spuma poliuritanica aplicata cu pompa? In caz ca ramane gol este optim de 5 cm? Mai trebuie folie antivapori?
      Dincolo de prezenta izolatiei, problema mai importanta este de ce un sistem cu zidarie dubla asa masiva? Daca zidaria exterioara este inregula, care ar fi ratiunea pentru o zidarie interioara de 20cm? parerea mea ca este cam mult, mai ales ca exista varianta mai subtiri sau alternativa cu dublarea peretelui cu BCA de izolatie. In general, acest tip de zidarie nu are nevoie de bariere de vapori ci doar de o izolatie interioara din vata bazaltica, dar de minim 10cm.

      Comentariu

      • Valy91
        Incepator
        • 17.iul.2018
        • 85

        Răspuns la: Pereti cu zidarie dubla si izolatie

        Salutare la toată lumea.
        Nu stiu daca postez unde trebuie dar incerc.
        Am o Casa P+E 100 m2 si a-si dormi sa izolez între doi pereti cu polistiren eps 100. Casa este ridicata la rosu cu termopanele puse. Pereti sunt ziditi din bca pe 24 si interior si exterior. As dori sa implementeze acest sistem tip sandwich din bca/polistiren/bca la interior de 10. Într-adevăr imi ramane punte termică cu placa si peretii care sunt legati de cei exteriori. Tarabele le rezolv cu rigips si vată în tavane ca oricum le făceam, iar peretii care sunt legati cu cei exteriori m-am gândit să tai din ei 7 cm sa pun polistiren.
        Ma puteti ajuta cu un sfat ce e bine si ce nu. A-si merge pe polistiren ca l-am cumpărat deja doar ca nu stiu daca eps100 e ok. Si in plus m-am gândit la o ventilatie cu recuperare de căldură. M-am gândit la tipul asta de sistem pentru ca nu vreau sa am nimic pe peretii exteriori nu imi place. Am văzut la un prieten de al meu ca ă facut la fel doar ca a pus polistiren de 8 si diferentele de vedeau. Orice sfat bine primit. Numai bine

        Comentariu

        • tymotyman
          Membru Marcant
          • 01.nov.2009
          • 572

          Răspuns la: Pereti cu zidarie dubla si izolatie

          Nu cred ca la ziduriele interioare se merita investitia,in plus ve ti reduce dimensiunile fiecarei camere cu 40 cm pe lungime si 40 pe laime . Sistemul era bine implementat la constructie moment in care se izola si stalpi,buiandrugi,etc Mai degraba o anvelopare la exterior cu eps 20 cm sau vata minerala si investit in ventilatie.

          Comentariu

          • Valy91
            Incepator
            • 17.iul.2018
            • 85

            Răspuns la: Pereti cu zidarie dubla si izolatie

            Nu e problema de spatiu. Buiandruci vin izolați cu polistiren pe la interior ca oricum ii prinde peretetele care va fi construit pe interior singura problema ar fi placa de beton, care la etaj pardoseala o sa fie izolată cu polistiren extrudat iar la P o sa fie tavane de rigips. Peretii care se ating de exterior ii voi tăia si izola. La un prieten de al meu are si el implementat acest sistem de vreo 6-7 ani si diferențe sunt. Fratemiu la fel de 5 ani același sistem, are răcoare vara , iar cand scad temperaturile se simte aerul cald in încăpere. Am spart pentru un geam sa ii montez si nu am gasit nimic suspect in-tre pereti totul era uscat. Nu ma atrage o izolație exterioară nici de fel. Ași tencuio tradițional și o simplă fatada din tinci si atat. Mai ales la condițiile meteo ploi, grindină etc ași avea un avantaj . Numai bn

            Comentariu

            • Valy91
              Incepator
              • 17.iul.2018
              • 85

              Răspuns la: Pereti cu zidarie dubla si izolatie

              Dacă aș implementa acest sistem ce polistiren este este recomandat? Eu am de 10 eps 100 de la weber. Cu tavanele de rigips as face in felul urmator:
              Structura metal
              Izolație fonică de la isover akusto de 75 mm care are coeficient de 0, 39
              Folie bariera de vapori
              Si rigips fonic
              În cazul asta nu a-si elimina puntea termică de la placa de beton? Glafurile pe exterior vor fi izolate cu polistiren. Ast3pt păreri, numai bine

              Comentariu

              • tymotyman
                Membru Marcant
                • 01.nov.2009
                • 572

                Răspuns la: Pereti cu zidarie dubla si izolatie

                Nu e neaparat nevoie de eps asa mare,fata de un 80 se castiga putin la coeficient.eu polistirenul l as lipi cu spuma de primul zid si as astupa toate spatiile apoi as zidi la interior,plus ca la tavan izolatia ar trebui sa se continue de la polistiren. Daca zidul interior e lipit de placa preia de la exterior. zidul perimetral de la interior ar trebui sa fie de sine statator fara contact cu alt zid sau tavanul.poate sa nu aiba contact nici cu placa,zidit numai dupa ce se pune pe pardoseala polistiren si apoi sapa.

                Comentariu

                • Valy91
                  Incepator
                  • 17.iul.2018
                  • 85

                  Răspuns la: Pereti cu zidarie dubla si izolatie

                  La asta mam gandit si eu cu peretele sa nu atinga tavanul am zis ca ai pun un polistiren extrudat cu spuma .Polistirenul eps 100 îl am deja cumpărat nu are rost sa il mai schimb. Înainte de a lipi polistirenul vreau sa astup toate rosturile cu adeziv si dupa sa il lipesc. Multumesc mult de sfaturi

                  Comentariu

                  • Valy91
                    Incepator
                    • 17.iul.2018
                    • 85

                    Salutare
                    Asi mai dori niste raspunsuri in legatura cu sistemul pe care doresc sa il fac. Avand in vedere ca planseul de beton este expus la exterior, am zis ca realizez tavane de rigips pe structura metalica izlolat cu vata si bariera de vapori. Este posibil sa am probleme pe viitor cu gen condens, pete de umezeala pe rigips, mucegai etc. Daca da care e solutia optima pentru a izola planseul. Ce e mai bine de utilizat vata de sticla sau bazaltica ? Va multumesc

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      Postat în original de Valy91
                      Salutare
                      Asi mai dori niste raspunsuri in legatura cu sistemul pe care doresc sa il fac. Avand in vedere ca planseul de beton este expus la exterior, am zis ca realizez tavane de rigips pe structura metalica izlolat cu vata si bariera de vapori. Este posibil sa am probleme pe viitor cu gen condens, pete de umezeala pe rigips, mucegai etc. Daca da care e solutia optima pentru a izola planseul. Ce e mai bine de utilizat vata de sticla sau bazaltica ? Va multumesc
                      Izolatia interioara cu vata, indiferent de care este vata (bazaltica sau de sticla) nu poate produce neplaceri atat timp cat are o bariera de vapori etansa. In exterior nu se poate adauga un strat de izolatie care sa izoleze mai bine betonul?

                      Comentariu

                      • Valy91
                        Incepator
                        • 17.iul.2018
                        • 85

                        Planseul e la nivel cu peretii din bca. M-am gandit intr-un fel: sa izolez planseul in jurul casei cu polistiren extrudat sa iasa ca un fel de cornisa dar nu stiu cat de estetica ar arata, sau spuneti-mi dv cum asi putea face ca vreau sa fac tencuiala traditionala si o fatada cat mai simpla .Si inca o intrebare ce fel de silicon asi putea folosi la bariera de vapori la atingerile cu peretii, In afara de isover ce al tip de silicon asi putea folosi ? Va multumesc

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Pentru etansarea barierei de vapori puteti utiliza Vapourseal de la Soudal. Daca nu izolati casa, cred ca nu are rost sa aplicati polistiren doar pe o zona cu beton de pe fatada. Teoretic ce spuneti poate fi realizat dar efectul nu este unul complet. Cei cativa cm in plus fata de fatada tencuita pot sa apara ca un brau, eventual adaugati profile de fatada decorative care sa acopere in mod placut zona si sa imbunatatiti aspectul. De ce nu doriti sa izolati dupa ce tencuiti casa?

                          Comentariu

                          • Valy91
                            Incepator
                            • 17.iul.2018
                            • 85

                            Dupa cum am zis nu vreau o fatada cu polistiren, vata etc pe exteriot din motive de rezistenta la lovituri, grindina, intemperii etc. Mai degraba asi opta pentru o tencuiala var- ciment si o decorativa la sac. Dar daca o sa merg pe varianta asta bca-polistiren- bca si izolatie in tavane planseul o sa ma afecteze mult Din punct de vedere termic ? Va multumesc pentru raspunsuri

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              In conditiile spuse de dvs. nu vad ce puteti face mai mult decat sa aplicati 2-3 cm de polistiren extrudat pe zonele de beton. Daca ati renuntat la ideea de izolatie exterioara (consider ca motivele invocate sunt nejustificate), va asumati pierderile termice. Tencuiala la sac este inferioara celei la galeata din punct de vedere al calitatii.
                              Ultima editare de Gemini; 01.dec.2018, 12:56.

                              Comentariu

                              • Valy91
                                Incepator
                                • 17.iul.2018
                                • 85

                                Va multumesc o sa tin cont si de sfaturile dv. Va multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...