Pereti cu zidarie dubla si izolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Valy91
    Incepator
    • 17.iul.2018
    • 82

    Salutare
    Mai am inca o intrebare:
    Glafurile la ferestre in cazul meu cum asi pute sa le termoizolez ? Va multumesc

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      Ca sa nu existe confuzie, la care caz va referiti exact cand spuneti "cazul meu"? Conteaza cum este amplasata fereastra fata de izolatie. Ar trebui sa avem in vedere protejarea zidariei cu izolatie termica pentru a realiza o fatada cu izolatie continua, reducand puntile termice. O izolatie pe zona de glaf si spaleti cu un polistiren extrudat de minim 2-3cm este binevenita oricand.
      Ultima editare de Gemini; 01.dec.2018, 13:01.

      Comentariu

      • Valy91
        Incepator
        • 17.iul.2018
        • 82

        Era vorba de problema din posturile anterioare. Fereastra este montata cat de aproape de partea interioara a camerelor, a ramas undeva la 1-2 cm pe interior din zidarie. Avand in vedere ca peretii vor fi cu zidarie dubla, pot sa aplic polistiren de 2-3 pe interior-exterior in zona spaleti/ glaf. Ms

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          Ideal ar trebui ca pe zona exterioara sa se aplice izolatia termica, daca este loc de 3cm de izolatie. Interiorul nu are nevoie de izolatie termica pe acele zone.

          Comentariu

          • Valy91
            Incepator
            • 17.iul.2018
            • 82

            Multumesc pentru informatii

            Comentariu

            • Valy91
              Incepator
              • 17.iul.2018
              • 82

              Salutare
              Domnule Gemini referitor ce am scris mai sus despre zidarie, punctul de roua o sa fie in peretele exterior care este de bca 25 cm ? Ca tencuiala decorativa de care asi putea folosi siliconata sau silicata?
              Ar mai fi o varianta la care m-am gandit avand in vedere ca materialele le-am cumparat deja bca/ polistiren sa fac in felul urmator:
              Sa lipesc bca-ul de 10 cm de cel de 25 pe interior, in final sa am un perete de 35 ( nu ma deranjeaza spatoul pe care o sa il ocupe) tencuiala interior/exterior si polistirenul sa il aplic pe exterior. Bca-ul de 10 cm vreau sa il aplic pentru o mai buna ,,izolare termica" si ca deja am ferestrele montate la fata cu peretele interior sa pot face si glafurile in cazul asta, deci vreau sa aplic si bca-ul de 10. Va multumesc si ma scuzati ca insist atat

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Ca tencuiala puteti utiliza atat tencuiala siliconico-silicatica sau siliconica. Calitatea si pretul cresc in ordinea mentionata.
                Sigur, este foarte buna ideea legata de placarea interioara cu BCA de 10 si la exterior polistirenul la exterior.

                Comentariu

                • Valy91
                  Incepator
                  • 17.iul.2018
                  • 82

                  Va multumesc asa am sa procedez. Bca-ul il lipesc de peretele exterior si il ancorez cu dibluri de polistiren sau il las asa de sine statator ?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Este suficienta zidirea si lipirea pe peretele existent cu adeziv pentru BCA.

                    Comentariu

                    • Valy91
                      Incepator
                      • 17.iul.2018
                      • 82

                      Va multumesc o sa va tin la curent cum decurg lucrarile

                      Comentariu

                      • Danielb133
                        Incepator
                        • 28.dec.2020
                        • 3

                        Salutare, multumesc am citit cu interes toate paginilie, am si eu o intrebare, cat de proasta este solutia desenata in poza de mai jos ? Vreau sa folosesc bca ytong A+ de 50 cm, stalpul de 30 cm turnat in mijlocul zidului de bca, ramanand cate 10 cm in ambele parti, spatiu umplut tot cu bca sau cu altceva izolant, apoi venit cu un strat de vata bazaltica de 10 cm dupa care un rand de caramida plina pt protectie dar si design. Va multumesc sper ca se intelege la ce ma refer.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          De ce sa fie proasta? Termic este foarte bine numai ca va avea un cost considerabil mai mare si trebuie sa il asumi de la bun inceput. In plus, va fi nevoie de ceva mai multa bataie de cap la executie, mesterii vor trebui sa lucreze dupa plansele gandite pentru aceasta situatie. Stalpul retras va insemna ceva mai multa bataie de cap dar merita, zic eu. Nu stiu daca trebuie neaparat BCA de 50cm dar ai si variante mai subtiri daca calculul iese mai bine asa. Pe zona exterioara stalpului, in cei 10cm se pot utiliza blocuri de zidarie din BCA de 10cm, pentru usurinta executiei.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • tymotyman
                            Membru Marcant
                            • 01.nov.2009
                            • 570

                            Stalpul ingropat in izolatie e ok,dar ce te faci si cu grinzile,centurile.? Daca scopul este doar de izolare cat mai buna ,eu cred ca nu se merita, mai buna varianta ar fi un bca 35 stalpul spre interior si apoi toata fatada izolata cu cat mai gros 20, 25 cm . Daca insa se doreste zidul exterior sa ramana caramida aparenta e cam singura varianta,dar structural si executiv o sa dea batai de cap.

                            Comentariu

                            • Deshte
                              Incepator
                              • 27.nov.2022
                              • 2

                              Foarte interesantă postarea, am avut de citit foarte multe pagini știu că această postare a început de mult. Am folosit și eu siteul Ubakus Și am ales următoarea configurație de zid. Țin să precizez că cărămidă la exterior este gen cum sunt casele la Londra. Ce părere aveți de această configurație?

                              am încercat să pun o poză dar nu se vede

                              La interior încep cu rigips urmează 5 cm de vată minerală apoi BCA de 20 cm apoi 10 cm rocă bazaltică ventilație de 3 cm apoi cărămidă plină de 6.5 cm
                              Ultima editare de Deshte; 27.nov.2022, 23:50.

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13007

                                Sunt variante mai bune dar vin la pachet cu costuri si complicatii in executie, Ramane de analizat comportamentul acelei zidarii exterioare de protectie in contextul seismului, cum poate fi realizata ancorarea etc.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...