Pereti cu zidarie dubla si izolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Manole007
    Incepator
    • 12.oct.2009
    • 58

    Pereti cu zidarie dubla si izolatie

    Salut!

    Caut cunoscator si binevoitor si care are si timpul necesar sa ma lamureasca in urmatoarea problema;

    In principiu*, vreau sa construiesc casa in urmatorul sistem (de la exterior la interior)

    1. Tencuiala decorativa
    2. Zidarie caramida poroasa approx. 12 cm
    3. Polistiren 5 ori 8 ori 10 cm
    4. Zidarie caramida poroasa 20 cm
    5. Tencuiala

    *Chestia cu principiul se refera la tipul de tencuiala si/sau placare interioara/exterioara, nu la sistemul sandwich mentionat.

    Dilema in care ma aflu:
    Polistiren expandat sau extrudat???

    Am citit topicurile pe aceasta tema, dar se refera la izolare de exterior sau de interior.

    Situatia aici este nitel mai diferita - este la mijloc.

    Daca exista un subiect deschis pe aceasta tema, va multumesc anticipat pentru indicatiile catre acel subiect.

    Ca sa nu ma arunc cu un zid ce 45 la final, as opta pentru polistiren extrudat de 5 cm; in cazul polistirenului expandat, as merge pe 8 cm.

    Nu sunt goluri de aer, ci zidarie sandwich "plin".

    In schimb, as vrea sa stiu cum se comporta polistirenul in astfel de situatie.
    Si mai mult, daca stiti exista ceva special pentru asa ceva.
    Evident ca bariera de vapori este mai eficienta in cazul extrudat decat in cazul expandat, si cum sistemul este etans, condensul ar aparea undeva la mijloc; insa, caramida poroasa ar trebui sa preia si ea condensul sau umezeala.

    Fiind zidarie dubla si zona este oarecum afectata seismic, ma gandesc si la cleme/scoabe care sa prinda zidaria (cam 5 scoabe pe mp de zidarie); otel inoxidabil, plastic sau fier simplu.

    Coroziunea fierului apare in prezenta oxigenului sau hidrogenului, in cele mai multe cazuri; cu atat mai mult cu cat coroziunea in betor armat este mai putin inteleasa.
    Mizand pe etainseitatea sistemului, as putea merge pe fier si sa sper ca fierul nu rugineste - stupid ideea.

    Varianta la care ma gandesc - cleme de otel inoxidabil; imi puteti recomanda ceva pe aceasta tema?
    Preturi aproximative ???


    Este o poveste intreaga, si cum este prima data pentru mine, ma intreb daca este cineva care are un astfel de sistem si care este feed-back ul vis-a-vis de el - din punct de vedere termic, etc.


    Multumesc anticipat.
  • ecosit
    Membru
    • 18.aug.2008
    • 158

    #2
    In primul rand as vrea sa va intreb care este motivul pentru care vreti sa folositi perete dublu de caramida?

    Mai apoi o sa va povestesc si eu putin despre asta

    Comentariu

    • stefan1
      Membru Marcant
      • 20.sep.2009
      • 346

      #3
      Dl. manole, sunt in spania de citiva ani , am lucrat o perioada si in constructii, aici se foloseste acest tip de pereti (exteriori) sandwich cu polistiren expandat doar de 5 tinand cont ca aici nu sunt temperaturile scazute cum la noi chiar aici linga mine aproximativ 100 m sa construit un bloc cu acest tip de termoizolatie sandwich . La o fabrica de gresie a fost nevoie sa se sparga un perete la care am vazut ca era tot tip sandwich dar era de data aceasta cu vata minerala de 5cm . Cand am plecat din tara un coleg de munca de-al meu isi construise o casa din boltari tot tip sandwich , boltar de 20/polistiren/boltar de 10 , nu am mai apucat sa o vad si nici nu a mai vorbit cu el , parerea mea e cred ca se poate.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Metoda zidarie / izolatie / zid de protectie , o vad ca cea mai eleganta si performanta . Aveti citeva poze pt a va face o idee despre cum decurg lucrarile la o casa . Puteti vedea si aproxima grosimea bca-ului , a izolatiei ... casa este izolata si pe interior , apoi placata cu rigips . Explicatia izolatiei suplimentare este simpla , daca tot s-a facut placare pt a indrepta zidurile , spatiul intre bca si rigips trebuia umplut cu ceva ...deci inca o izolatie .
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Manole007
          Incepator
          • 12.oct.2009
          • 58

          #5
          Postat în original de ecosit
          In primul rand as vrea sa va intreb care este motivul pentru care vreti sa folositi perete dublu de caramida?

          Mai apoi o sa va povestesc si eu putin despre asta
          Ca sa raspund pe scurt: este caramida cu toate proprietatile ei - superioare BCA sau BCU.

          Apoi peretele dublu este pentru ca:
          - vreau izolatie mai mult decat buna;
          - ma irita numai gandul de polistiren la exterior.

          Daca m-as fi gandit la sistemul asta de la inceput - de fapt gresesc, daca stiam ca o sa reusesc sa sprijin financiar ideea de perete dublu as fi marit fundatia nitel sa pot pune 12 cu 10 cu 25.

          Cei de la Wienerberger mi-au confirmat, evident ca orice alta firma ar fi confirmat acelasi lucru - caramiza pe care vreau sa o folosesc se preteaza sistemului - bineinteles ca ca nu este foarte raspandit in Romania - ca multe lucruri bune de afara. Bine ca avem CocaCola si cipsuri...ma rog, deviez.

          Comentariu

          • Manole007
            Incepator
            • 12.oct.2009
            • 58

            #6
            Postat în original de stefan1
            Dl. manole, sunt in spania de citiva ani , am lucrat o perioada si in constructii, aici se foloseste acest tip de pereti (exteriori) sandwich cu polistiren expandat doar de 5 tinand cont ca aici nu sunt temperaturile scazute cum la noi chiar aici linga mine aproximativ 100 m sa construit un bloc cu acest tip de termoizolatie sandwich . La o fabrica de gresie a fost nevoie sa se sparga un perete la care am vazut ca era tot tip sandwich dar era de data aceasta cu vata minerala de 5cm . Cand am plecat din tara un coleg de munca de-al meu isi construise o casa din boltari tot tip sandwich , boltar de 20/polistiren/boltar de 10 , nu am mai apucat sa o vad si nici nu a mai vorbit cu el , parerea mea e cred ca se poate.
            Domnu' Stefan,

            Aveti dreptate - in Spania se construieste in acest sistem; cum poate multi stiu ca asa se lucreaza si in alte tari, precum Germania, de multa vreme.

            In Spania, de exemplu, nu prea (deloc) sunt cutremure si din acest motiv nu exista legaturi intre cele 2 zidarii si nici chiar armarea zidariilor individuale (de asta nu sunt 100% sigur).
            In plus, si foarte important, in Spania izolatia sau altfel spus golul dintre cele 2 zidarii este umplut cu o spuma similara celei care o pune lumea buna la fixarea termopanelor in deschideri (ma rog, cred ca ati prins ideea) - nu cunost termenii si denumirile.
            Vine firma cu instalatiile si cu cisternele de spuma, pun pompa in functiune - si efectiv umplu fiecare por (mai mult sau mai putin) dintre cele 2 zidarii - avantaje...evidente, as spune!

            Meseriasul care imi executa lucrarea a lucrat in Spania exact in astfel de sistem. Nu a trebuit sa ii "desenez" multe.

            La mine apar clemele de fixare intre zidarii si in plus armarea zidariilor (vezi detalii Wienerberber).

            Mi-ar fi de ajutor daca stie cineva unde/la ce firma pot gasi cleme de fixare a celor doua zidarii care - incerc sa explic cum arata:
            Simplu...http://www.wincro.com/guide/ties/installation.htm


            Si apoi, intrebarea mea este: polistiren extrudat sau expandat?

            Comentariu

            • Manole007
              Incepator
              • 12.oct.2009
              • 58

              #7
              Postat în original de Mircea G
              Metoda zidarie / izolatie / zid de protectie , o vad ca cea mai eleganta si performanta . Aveti citeva poze pt a va face o idee despre cum decurg lucrarile la o casa . Puteti vedea si aproxima grosimea bca-ului , a izolatiei ... casa este izolata si pe interior , apoi placata cu rigips . Explicatia izolatiei suplimentare este simpla , daca tot s-a facut placare pt a indrepta zidurile , spatiul intre bca si rigips trebuia umplut cu ceva ...deci inca o izolatie .

              Explicatia izolatiei suplimentare nu mi se pare plauzibila ca fiind doar pentru indreptarea zidurilor.

              Este adevarat ca meserias devine toata lumea cand vine vorba de bani.

              Comentariu

              • stefan1
                Membru Marcant
                • 20.sep.2009
                • 346

                #8
                La acest tip de zidarie dubla (sandwich) am vazut ca se foloseste numai polistiren expandat , eu cred ca merge destul de bine , extrudatul e si mai scump , in privinta clemelor nu stiu ce sa zic poate are cineva vreo idee sa va dea un raspuns .

                Comentariu

                • Manole007
                  Incepator
                  • 12.oct.2009
                  • 58

                  #9
                  Postat în original de stefan1
                  La acest tip de zidarie dubla (sandwich) am vazut ca se foloseste numai polistiren expandat , eu cred ca merge destul de bine , extrudatul e si mai scump , in privinta clemelor nu stiu ce sa zic poate are cineva vreo idee sa va dea un raspuns .

                  Am tot citit forumurile pe aici si cam toata lumea "avertizeaza" ca este scump.

                  De acord cu toata lumea. Chiar si pentru cel care dispune de bani orice este scump, pentru ca probabil cu ce ar putea sa ii ramana daca ia acelasi lucru (bun) dar mai ieftin, ar putea sa isi cumpere si altceva.

                  Eu sunt adeptul "calitate inainte de toate".

                  Spunea cineva, nu retin poetul..."suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftin" - prin ieftin inteleg turcisme incepand din '91 si chinezisme mai nou.
                  Este adevarat ca sunt si lucruri bune si ieftine...in fond diferenta dintre un lucru bun si un lucru mai putin bun este reclama si haiducii de la marketing

                  Legat de constructie - nu vreau sa "inchid" zidaria si sa ma trezesc in cativa ani ca pica toata izolatia...vezi ce se intampla cu vata minerala - tasare in timp, vezi macinarea polistirenului expandat si chiar si a celui extrudat...

                  Nu ar fii nici sfarsitul lumii daca ramane gol de aer; in fond, aerul este de fapt cel mai bun izolator.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de Manole007
                    Explicatia izolatiei suplimentare nu mi se pare plauzibila ca fiind doar pentru indreptarea zidurilor.
                    Finisajele interioare sint facute din rigips deoarece se prefera tehnologiile rapide si pe cit posibil " uscate " . Dvs ati fi lasat gol intre bca si rigips ??? Printre altele casa se afla in nordul europei si o izolatie suplimentara nu strica .
                    Aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...12200&start=75 puteti vedea o poza pusa de mine cu izolatia de sub podea ...si sa va mai spun ca izolatia plafonului are peste 40 cm ?????
                    In fine , nu vad ce " interese " ascunse vedeti dvs !

                    Despre cum se stabilizeaza o asemenea zidarie de protectie si decor fata de zidul principal al casei ...In primul rind exista fundatie comuna , apoi , daca va uitati pe poze, vedeti ca exista niste agrafe pe zidul de bca ...( printre altele tin si vata pe pozitie ...) In functie de zona in care se construieste , solutii se gasesc .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Manole007
                      Incepator
                      • 12.oct.2009
                      • 58

                      #11
                      Postat în original de Mircea G
                      Postat în original de Manole007
                      Explicatia izolatiei suplimentare nu mi se pare plauzibila ca fiind doar pentru indreptarea zidurilor.
                      Finisajele interioare sint facute din rigips deoarece se prefera tehnologiile rapide si pe cit posibil " uscate " . Dvs ati fi lasat gol intre bca si rigips ??? Printre altele casa se afla in nordul europei si o izolatie suplimentara nu strica .
                      Aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...12200&start=75 puteti vedea o poza pusa de mine cu izolatia de sub podea ...si sa va mai spun ca izolatia plafonului are peste 40 cm ?????
                      In fine , nu vad ce " interese " ascunse vedeti dvs !

                      Despre cum se stabilizeaza o asemenea zidarie de protectie si decor fata de zidul principal al casei ...In primul rind exista fundatie comuna , apoi , daca va uitati pe poze, vedeti ca exista niste agrafe pe zidul de bca ...( printre altele tin si vata pe pozitie ...) In functie de zona in care se construieste , solutii se gasesc .
                      Multam pentru sfaturi, pentru cine a avut placerea sa le dea.

                      Nu este vorba de nici un interes ascuns ci ma gandeam la mesterii care fac zidurile atat de drepte ca necesita "indreptare" din carioaj si rigips.

                      Pentru mai multe informatii legate de sistemele de fixare a celor doua zidarii vedeti link: http://masonrysystems.org.

                      O sa gasiti informatii destul de detaliate, as zice.

                      Cat despre izolatie...au curs garla de biti...dar nimic concret pentru Romania. Pozele de afara sunt interesante, insa dupa cum arata armarea si ancorarea zidariilor pare ca au si ei cate un cutremur - si ala cand vine Apocalipsa. Pe de alta parte le este nitel mai frig - ca dovada izolatiile.

                      Ca idee, in Norvegia nu se vede pic de fum pe la acoperisurile caselor...de ce? Simplu - lumea s-a dat pe electricitate...o izolatie buna si apoi costuri minime la incalzire...plus ca Norvegia este implicata destul de substantial in morile de vant marine - renewable energies.

                      Ca sa concluzionez...pana acum vata bazaltica pare plauzibila deoarece ramane in picioare (sper) mai multa vreme...apoi daca pica, ramane golul de aer. Ma intreb daca Isolver imi garanteaza vata bazaltica vre-o 45-50 de ani.

                      Recomandati cu folie de aluminiu?
                      Intrebarea de baraj - folia ar da bine catre exterior?

                      Multam fain.

                      Comentariu

                      • ecosit
                        Membru
                        • 18.aug.2008
                        • 158

                        #12
                        Buuun...

                        Ca sa incep cu inceputul, si sa va dau replica la raspunsul dvs, izolatie mai buna se poate obtine si prin alte metode, si da intr-adevar daca caramida exterioara are cateva avantaje fata de polistiren pe fatada.

                        Intre extrudat sau expandat.... care rezista mai mult in timp, pentru ca din punct de vedere termic ii aproape acelasi lucru, iar vata minerala sau bazaltica, la fel.. dpdv termic.. acelasi lucru.

                        Daca sapati putin pe "Goagal" o sa descoperiti ca acest tip de constructie are ceva vechime in Europa si a aparut pe la inceputul secolului 19. Acest tip constructiv de perete sandwich cu gol de aer (initial fara izolatie, pentru ca nu se cunostea prea multe despre materialele izolatoare ) si cu/fara isolatie are atat avantaje cat si dezavantaje.

                        Este foarte adevarat ca acest sistem a dat rezultate bune, nu putem contesta si intr-adevar daca se compara stratul izolator la constructia pe care o propuneti si constructiile noastre, cu 10 cm de polistiren (mai mult nu se obisnuieste la noi), sistemul dvs. bate, dar cu foarte putin. Dar asta nu inseamna ca izolatia este foarte buna, sau cea mai buna. Este una ok.

                        Avantajul acestui sistem este ca rezulta un perete rigid, rezistent la intemperii, foc, ploaie si totusi cu rupere de punte termica. In acest fel peretele interior poate sa indeplineasca rolul de masa termica fara a fi perturbat de factorii exteriori. Avantajul fata de sistemul nostru "traditional" sunt exact aceste protectii la foc, intemperii, si in plus izolatia fonica superioara. Insa totusi nu as folosi polistirenul expandat ca material izolator, pentru ca nu stiu cum se comporta in timp in mediu relativ deschis. Va trebui lasat un spatiu de aer intre stratul izolator si peretele exterior, acest spatiu nefiind etansat perfect, pentru ca este destul de greu de realizat. Acest spatiu se lasa si pentru ventilatia a stratului izolator si aduce si un plus de izolatie termica (a se vedea tabelele de mai jos).

                        Marele dezavantaj al acestui tip de constructie este ca mananca spatiu. Caramida nu este un material izolator bun. Are o valoare a rezistentei termice de 10 ori mai mica decat a vatei minerale/polistirenului. Tocmai aici este problema, aveti nevoie de grosime mare a stratului izolator.

                        Dvs.vreti sa construiti o casa al carui necesar termic este scazut, sau mai scazut ca cel al caselor care se construiesc acum aici. Asta inseamna automat un strat izolator de peste 10 cm, poate 15, 20.

                        Acest sistem de perete dublu poate suporta orice grosime de strat izolator...DAR manaca spatiu. La sistemul prezentat de dvs, cu cei 10 cm de polistiren obtinem o grosime de aprox 46cm. La un perimetru al case de 40 metri (la o casa de 10x10m) inseamna ca pierdeti 8mp spatiu util (fata de un perete de 25cm de caramida izolat la exterior) si totusi nu obtineti un coeficient de transfer termic confortabil si nici macar cu mult mai mare.

                        Daca va permite bugetul, si doriti sa mentineti sus acest sistem, si ati confirmat faptul ca pentru dvs. calitatea primeaza, atunci executati sistemul descris de dvs, dar in loc de cei 10 cm de polistiren folositi panouri de poliuretan de 150mm precum si un spatiu de ventilatie de 25mm care va aduce si un plus la confortul termic.

                        Din tabelele de mai jos se poate observa diferenta dintre sistemul propus de dvs si cel propus de mine. Cei 75mm in plus pe la care ar trebui sa renuntati precum si un cost putin mai ridicat pentru panourile de poliuretan ar duce la o dublare a resistentei termice apropiindu-va ca eficienta de cele ale peretilor caselor pasive care au valoarea coeficientului de transfer termic mai mic de 0.1 W/m2k (R10), in cazul dvs ar fi 0.125W/m2k (R8 ) cazul cu poliuretan de 150mm sau 0.265(R3,77) in cazul propus de dvs cu polistiren de 100mm.

                        Costurile cu constructia ar fi aceleasi, doar ca vor trebui 75mm extra la fundatii, panourile de poliuretan si tadaaaa. Manopera este aceeasi precum si materialele auxiliare. Si obtineti o izolatie cu care puteti sta linistit.

                        Despre folia bariera de vapori... nu cred ca isi mai are rostul. De ce spun asta, initial acest sistem a fost construit si proiectat pentru zonele cu umiditate ridicata si zonele ploioase. Din cauza ca peretii caselor nu erau izolati, si toata umiditatea din aer se infiltra in pereti ca mai apoi sa fie resimtita de ocupanti, s-a descoperit aceasta solutie de a construi perete in perete. Acest sistem nu permite umiditatii sa treaca in stratul interior de caramida si apoi in casa. Folosirea panourilor de poliuretan ar elimina pericolul imbibarii cu umezeaza precum spatiul de ventilatie ar asigura controlul umiditatii. Adaugand si izolatia fonica si capacitatea peretilor de a respira in voie... pare interesanta solutia. DAR... mananca spatiul util.
                        Daca nu va deranjeaza si aveti extra resurse pentru asta... v-o recomand cu placere. Pentru panouri de poliuretan va pot face o recomandare daca sunteti interesat.

                        Sincer mai bine investiti acum putin mai mult, decat sa va para rau mai tarziu. Constructia este aceeasi se schimba doar tipul materialului izolator si grosimea DAR beneficiile sunt evidente(cel putin pentru mine )

                        Numai bine!

                        PS: vis-a-vis de rezitenta dpdv seismic... va trebui sa va adresati unui structurist.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • ecosit
                          Membru
                          • 18.aug.2008
                          • 158

                          #13
                          Postat în original de Manole007

                          Daca m-as fi gandit la sistemul asta de la inceput - de fapt gresesc, daca stiam ca o sa reusesc sa sprijin financiar ideea de perete dublu as fi marit fundatia nitel sa pot pune 12 cu 10 cu 25.
                          Pai gasiti o solutie sa o mariti, sau mancati din spatiul interior... DAR nu folositi caramida mai groasa!!! Puneti izolatie mai multa!

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6359

                            #14
                            Postat în original de ecosit
                            [...] acest tip de constructie are ceva vechime in Europa si a aparut pe la inceputul secolului 19. [...]
                            Dacă nu mă înşel, romanii au construit cu acest sistem, doar că între ziduri au pus banalul pămînt.


                            P.S. Aş mai avea ceva de spus referitor la comentariul Dvs. legat de bariera de vapori, dar (din motive strict personale) o voi face ceva mai tîrziu.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Manole007
                              Incepator
                              • 12.oct.2009
                              • 58

                              #15
                              Pai gasiti o solutie sa o mariti, sau mancati din spatiul interior... DAR nu folositi caramida mai groasa!!! Puneti izolatie mai multa!
                              Sa folosesc izolatie mai groasa...asta inseamna:
                              3 cm tencuiala exterior (compozitie hidroizolanta)
                              11.5 cm caramida la exterior (9 cm se sprijina pe placa, iar 2.5 cm ies in afara placii)
                              2 cm gol de aer (dar nu mai mare de 5 cm)
                              12 cm vata bazaltica
                              20 cm caramida la interior
                              2 cm tencuiala de interior

                              Caramida care iese in exterior formeaza o streasina deasupra soclului care vine termo-hidroizolat cu expandat si bituminoase.

                              In sistemul asta de zidarie apare problema puntii termice care se creaza la intreruperea zidariei in placa de beton armat; astfel ca se creaza o centura de grosimea placii (16 cm) neizolata.

                              Iesirea caramizii in afara fundatiei sper sa faca exact asta - placat cu extrudat de 3 cm si tencuiala.

                              Ce parere aveti?


                              Aveti poze cu case construite in felul asta in Romania?

                              Multumesc.

                              Comentariu

                              Procesare...