Inchiderea si termoizolarea balconului

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Thomsit sau baumit.

    Comentariu

    • plaieshu
      Incepator
      • 19.apr.2006
      • 14

      Multumesc pentru sfat si pentru promptitudine!

      Am colindat tot orasul si altceva nu am gasit.Iar pt un sac (atat imi trebuie pt 4 mp)nu are rost sa ma deplasez in alta localitate unde nu am garantia ca o sa gasesc ce caut.

      Asta e !
      Multumesc inca o data si sa auzim numai de bine !

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Atunci alegeti italkol sau ceradez.

        Comentariu

        • plaieshu
          Incepator
          • 19.apr.2006
          • 14

          Ma indatorati prea mult domnule Gemini ! Multumesc de raspuns.

          Am ajuns la concluzia ca vanzatorii de materiale de constructii de aici nu prea tin pasul cu noutatile in domeniu ori nu sunt meseriasi in localitate pentru ca prea multe din materialele pe care le-am cautat nu au fost de gasit .Nimeni nu a auzit de amorsa (care pare deja banala) CT17 sau de banda de izolare CL52 si multe altele.

          Cu toata stima !

          PS. Banuiesc ca mi le-ati recomandat in ordinea prioritatilor.

          Comentariu

          • IONICA71
            Incepator
            • 03.dec.2006
            • 2

            IZOLARE PARDOSEALA BALCON

            HELP MEEEE. AM INCHIS BALCONUL CU TERMOPAN,PANA LA JUMATATE,IN JOS CU B.C.A. +POLIESTER+RIGIPS,PE INTERIOR. ACUM AM PROBLEME CU CONDENSUL CARE SE FACE DIN CAUZA CA PARDOSEALA ESTE DINMOZAIC SI CEL DE LA ETAJUL INFERIOR NU ARE BALCONUL INCHIS. DEJA MI-A APARUT MUCEGAIUL PE PERETI CU TOATE CA AM MUTAT SI UN CALORIFER IN BALCON. NU SUNT CUNOSCATOR IN ALTE TENCUITULUI ,DAR DA-TI-MI UN SFAT. MULTUMESC ANTICIPAT. IONICA, GALATI, 03.12.2006

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6886

              Doriti sa inlaturati stratul de mozaic ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • plaieshu
                Incepator
                • 19.apr.2006
                • 14

                Eu am scos mozaicul.am turnat o sapa semiumeda pt nivelarea suprafetei,dupa ce am spacluit-o am lipit poliestiren extrudat de 5 cm pe care l-am armat cu plasa din fibra de sticla(am folosit adezivul Ceresit CT85),si m-am oprit deocamdata aici.Pot sa spun ca e o mare diferenta fata de cum era inainte ,din punct de vedere termic bineanteles.

                Acum trebuie sa torn o sapa autonivelanta si sunt in mare dilema.Din ce mi-a indicat d-l Gemini nu-mi ramane decat sa folosesc sapa Ceradez deoarece din cate am vazut in fisa tehnica de la Autolive (pe care o atasez) nu prea s-ar potrivi.Sau poate gresesc.

                Sapa autonivelanta este obligatorie sau optionala?,avand in vedere ca voi placa cu gresie si denivelarile nu sunt mai mari ri de 2-3 mm.

                Pt a turna sapa autonivelanta cat timp trebuie sa astept de la armarea placilor de poliestiren?

                Astept parerile d-voastra (dar si criticile) de care ,sincer, am mare nevoie.

                Cu toata stima si sa auzim numai de bine!

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	45_2_172.jpg 
Afișări:	4141 
Mărime:	95,6 KB 
ID:	557692

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  O intrebare: daca ati scos mozaicul dece ati turnat o sapa - prima data?

                  Se putea aplica polistirenul si apoi turnati o sapa peste (nu neaparat autonivelanta).

                  In cazul sapei mentionate in specificatia respectiva care este problema in cazul dvs.?

                  Comentariu

                  • plaieshu
                    Incepator
                    • 19.apr.2006
                    • 14

                    Asa am gandit ca e mai bine pt ca placa are o inclinatie de 5cm la 250cm si o neuniformitate de 1cm chiar 2cm pe portiuni mici de 50 cm.Imi pare rau ca nu v-am consultat mai devreme.Problema e ce am de facut in continuare pt a incheia cu succes lucrarea.

                    Problema cu sapa se refera la pct. 1.a. (minim M50 ??) si pct. 1.e.(sunt un novice al amenajarilor interioare). O pot turna fara probleme?

                    Va multumesc mult pt raspuns si mai astept indrumari daca se poate.

                    Cu stima si sa auzim numai de bine !

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Haideti sa lamurim un aspect: ce grosime trebuie sa acoperiti cu autonivelanta peste stratul de CT85?

                      Va intreb pentru ca am inteles ca suprafata o sa fie placata cu gresie si daca nu este o grosime mai mare de cativa mm, poate nu este necesara autonivelanta.

                      Comentariu

                      • plaieshu
                        Incepator
                        • 19.apr.2006
                        • 14

                        Grosimea pe care o acopar nu are nici o importanta deoarece la trecerea in balcon este un prag cam de 2cm deci cei 3-5mm ai sapei pot lipsi fara probleme.Din punct de vedere al rezistentei mecanice sa nu fie afectata pardoseala.

                        Stiind ca acolo e poliestiren am senzatia ca e fragila si as fi in stare sa torn si o sapa de 5cm daca e nevoie(sper ca nu ! )

                        Comentariu

                        • IONICA71
                          Incepator
                          • 03.dec.2006
                          • 2

                          Doriti sa inlaturati stratul de mozaic ?

                          nu doresc inlaturarea mozaicului.sa nu ajung la etajul inferior.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6886

                            Re: Doriti sa inlaturati stratul de mozaic ?

                            Postat în original de IONICA71
                            nu doresc inlaturarea mozaicului.sa nu ajung la etajul inferior.
                            Trebuie efectuata o termoizolare a pardoseli balconului cu polistiren extrudat de min. 20 mm grosime.

                            Toate straturile unei termoizolatii minimale cumuleaza aprox. 40 mm (inclusiv gresia sau parchet laminat).
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              Postat în original de plaieshu
                              Grosimea pe care o acopar nu are nici o importanta deoarece la trecerea in balcon este un prag cam de 2cm deci cei 3-5mm ai sapei pot lipsi fara probleme.Din punct de vedere al rezistentei mecanice sa nu fie afectata pardoseala.

                              Stiind ca acolo e poliestiren am senzatia ca e fragila si as fi in stare sa torn si o sapa de 5cm daca e nevoie(sper ca nu ! )
                              Are foarte mare importanta grosimea necesara a fi acoperita pentru ca:
                              -o grosime de 2 mm de acoperit nu este adecvata pentru a turna autonivelanta si nici nu isi justifica utilizarea - mai ales in cazul unui finisaj ceramic;
                              -o grosime de 3 cm de acoperit necesita o sapa inainte de placare.

                              Revenind la problema dvs., daca aveti de acoperit doar cativa mm - spacluiti cu adezivul de placare suprafata respectiva si dupa uscare aplicati finisajul fara a mai utiliza sapa autonivelanta. Placarea se recomanda a fi facuta cu un adeziv flexibil - Ceresit CM16.

                              Comentariu

                              • plaieshu
                                Incepator
                                • 19.apr.2006
                                • 14

                                Pana la urma m-am hotarat,torn o sapa autonivelanta de max 10mm peste adezivul CT85 cu care am armat poliestirenul.O sa folosesc Autolive de la Italkol,cred,insa nu stiu cat timp trebuie sa las adezivul sa se usuce pt a putea aplica sapa.

                                Multumesc pt sfaturi .

                                Cu toata stima !

                                Comentariu

                                Procesare...