Inchiderea si termoizolarea balconului

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 750

    #46
    Autorizatii,autorizatii...
    Eu,bineinteles,nu incep o lucrare fara a verifica toate autorizatiile personal!!
    Ma credeti !?

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13004

      #47
      Te cred Dane, dar tu nu esti persoana fizica.
      Normal este sa faci cu autorizatie dar parca unele sunt facute intentionat sa nu respecti legea. (ca de ex. cazul acesta cu termopanele. Chiar nu inteleg pentru ce, poate, trebuie autorizatie)
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • danhome_52
        Membru Marcant
        • 26.dec.2005
        • 750

        #48
        Viorele!!!
        Tu chiar m-ai crezut...
        Astept cu mult interes aparitia cutiilor pe peretii primariilor pentru a putea sa le dam sugestii de noi taxe si impozite!

        Comentariu

        • bigjoe
          Membru Marcant
          • 19.mai.2006
          • 481

          #49
          DA

          Postat în original de razvans
          Postat în original de viorel.stanculescu
          Am si eu o nelamurire. De ce toata lumea care inchide balconul si desfiinteaza ferestrele vechi vrea sa demoleze acea zona din spatele caloriferului.

          Nu ar fi mai bine daca aceasta s-ar modifica si s-a ingloba in noul spatiu, eventual cu un blat si/sau amenajat ca un corp de mobila in care sa mai pui cate ceva?
          Da, m-am gandit si la treaba asta, poate scap de niste autorizatii asa.

          Deci si pentru a inchide un balcon cu termopan ce autorizatii imi trebuie ?
          Multumesc.
          Nu iti trebuie nimic la inchidere daca vine careva zile da cei care faceau din
          metal cu geam de demult ce aveau??

          Dai i masa!! si daca vor poti sa o faci si dupa stai linistit!

          Cat de perete stiu 3 cazuri in care s-a spart!
          Oricum numai vecini iti fac necazuri!

          Asa ca sfatul meu daca il tai taiel cu flexul ca daca folosesti ciocanul!! tot blocul iti sare in cap!!!! Nu capitala primaria adica iti face problemele si DDRAGII nostrii concetateni!!!! care normal ca si atunci cand se asfalteaza (cu toate ca toti ne plingem) tot au ceva de comentat...

          sa rabde!! 4 luni dar sa mergem ca oamenii 20 de ani!!!


          Te pup pe frunte!!!
          Pa!

          Hai Italia!!!!!!!!!!!
          ai grija ..

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 959

            #50
            As observa totusi - off topic, recunosc - ca totusi nu suntem chiar la peluza la un meci de fotbal din divizia B. Poate o exprimare mai elevata ar prinde bine, ca doar nu suntem animale.
            Si macar atunci cand injuram sa injuram gramatical (gen in loc de "zile" poate un "zi-le", in loc de "Dai in masa" un "Da-i in ma-sa", in loc de "taiel cu flexul" un "taie-l cu flexul", in loc de "numai vecini iti fac" un "numai vecinii iti fac")
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • razvans
              Incepator
              • 03.iul.2006
              • 4

              #51
              Pana la urma trebuie vreo autorizatie sau nu ? O sa intreb si firma care va pune termopanele, ei trebuie sa stie.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13004

                #52
                Tot in afara topicului:
                Klaus, banuiesc ca nu a fost un apropo la Stiinta Craiova. Doar suntem in A.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • klaus
                  Membru Marcant
                  • 24.iun.2005
                  • 959

                  #53
                  De principiu iti trebuie autorizatie pentru ambele operatii (inchiderea balconului si daramarea peretelui.
                  La inchiderea balconului nu prea se revolta nimeni, insa la pereti se cam revolta, in general vecinii si fac reclamatie la primarie care pot amenda linistiti.
                  Cel mai simplu este sa se inchida balconul si sa se pastreze peretele.
                  Viata e complexa si are multe aspecte...

                  Comentariu

                  • danhome_52
                    Membru Marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 750

                    #54
                    Poate ca era nevoie de un dus rece Viorel!
                    Unde e Stiinta de altadata...Ce amintiri placute!
                    Cu balconul..."Pentru orice intrebare pusa se ia in calcul majorarea probabilitatii unui raspuns negativ."

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13004

                      #55
                      Da asa se pare. Am vazut la stirile de la 23.00 pe Antena 1 o frantura de stire - nu am prins-o de la inceput. Din ceea ce am inteles, se pare ca exista in legislatie, mai de mult, aceasta prevedere. Probabil din lipsa de subiecte, se scotocesc legile si se mai da o stire de acest gen, nu de alta dar trebuie sa mai aiba unii de lucru.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • klaus
                        Membru Marcant
                        • 24.iun.2005
                        • 959

                        #56
                        Pentru modificarea fatadelor (cum e montarea de geamuri la balcoane) trebuie autorizatie inca de prin... 1990. Doar ca nu s-a aplicat treaba...
                        Viata e complexa si are multe aspecte...

                        Comentariu

                        • hasless
                          Incepator
                          • 06.iul.2006
                          • 2

                          #57
                          am shi eu niste dubbii pt a inchide balconul, pt o mai buna izolatzie trebuie folosit polistilin ??????

                          Comentariu

                          • carmen9
                            Incepator
                            • 23.oct.2005
                            • 82

                            #58
                            Postat în original de klaus
                            Pentru modificarea fatadelor (cum e montarea de geamuri la balcoane) trebuie autorizatie inca de prin... 1990. Doar ca nu s-a aplicat treaba...
                            asa este intrebarea e daca mai e valabil prostiia asta cu autorizatia pt balcon cu termopan.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13004

                              #59
                              Teoretic DA, practic NU.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • bigjoe
                                Membru Marcant
                                • 19.mai.2006
                                • 481

                                #60
                                aa

                                Postat în original de klaus
                                As observa totusi - off topic, recunosc - ca totusi nu suntem chiar la peluza la un meci de fotbal din divizia B. Poate o exprimare mai elevata ar prinde bine, ca doar nu suntem animale.
                                Si macar atunci cand injuram sa injuram gramatical (gen in loc de "zile" poate un "zi-le", in loc de "Dai in masa" un "Da-i in ma-sa", in loc de "taiel cu flexul" un "taie-l cu flexul", in loc de "numai vecini iti fac" un "numai vecinii iti fac")

                                Da recunosc am scris cam in grabaaaaaa.......
                                Oricum tara asta este o bascalie...o sa intram noi in Europa ca cultura cand o face plopul mere si rachita capsuni )) HAHAHA

                                Mai deunazi se uita unu la mine si radea ca ma rog cu fata mea de copilas de 21 de ani ...cum de m-am apucat eu singur de apartament..

                                Acuma ce sa ii spun ca eu am lucrat 6 in mediul industrial si am vazut destul de multe si am invatat singur foarte multe..

                                Da asa e unii romani (specila am stalcit limba) ca se mira si isi dau cu parerea numai cred vreo 5% intr-adevar pun mina si TAC din gura si FAC ceva..in rest stau si se minuneaza si rad si iau in bascalie.

                                Oricum sper curand ca o sa se termine cu balcanismul nostru si TIGANIA care a mincat romania...si nu tiganii sunt problema scuze ROMII

                                ca ei sunt unii chiar foarte de treaba si muncitori dar ROmanii tiganizati care fac pe Smecherii si au tot felul de fitze in ei.

                                O zi bunaa...eu am incercat sa adaug ceva la forum dupa ce m-au luat la 3 pazeste..pozele pe care le-am pus sunt folositoare pentru cine vrea.

                                In rest puteti sa ma si banati....m-am saturat de tara asta de CACAO in care suntem!!

                                Hai pa!!

                                Cred ca asta va fi ultimul mesaj!!
                                ai grija ..

                                Comentariu

                                Procesare...