Inchiderea si termoizolarea balconului

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15155

Puteti sa ne aratati starea actuala a balconului, cu ajutorul pozelor?
    Balconul are parapet in aceasta faza? Daca exista parapet, din ce material sunt realizati si ce grosime au?
    Ulterior vom discuta despre solutiile posibile si ceea ce implica fiecare.

Comentariu

• Cornelszf
      Incepator
      • 05.mar.2012
      • 3

Buna ziua,
      Parapetii au grosimea de 1-2 cm si sunt din palci de ciment/beton scuze de termenii de "specialitate"

Balconul este o prelungire a camerelor camera mica si bucatarie, lungime de 7 m, parapetii inaltime de 1 m, loc pt viitoare geamuri 1,60 m, lateralele nu se invecineaza direct cu nici un perete 1,20 lungime.
      Vecinul de jos neizolat si doar sus vecinul a inchis cu termopan dar nu stiu in ce masura este izolat. Arata ca ar fi.
      Multumesc

Comentariu

• Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15155

Puteti totusi sa postati ceva foto cu parapetul si suprafata balconului?
        Sigur ati estimat corect grosimea parapetului? Grosimea indicata mi se pare prea mica.
        Fara a vedea balconul, apreciez ca tamplaria nu se poate monta pe parapetul existent, fiind necesara o dublare a acestuia.
        Lungimea de 7m este destul de mare si este posibil ca fiind o suprafata vitrata foarte mare sa aveti probleme legate de izolarea oferita.
        Cert este ca o astfel de lucrare impune termoizolarea exterioara a parapetului, dublarea si termoizolarea pe interior a parapetului, termoizolarea tavanului si a pardoselii.

Comentariu

• Roma
          Incepator
          • 10.mar.2012
          • 6

renovare balcon

Buna ziua,am si eu nevoie de ajutor pentru renovarea si izolarea unui balcon.Vreau sa pun bca de 10 sa-l izolez exterior cu polistiren si termopan dar am o problema,un colt a balconului este rupt cu placa (si este crapata in continuare cam 15cm) iar balustrada de la balcon cu geam este rupta si ea,va rog sa ma ajutati cu sugestii de renovare.Multumesc si astept raspunsurile voastre.Am pus si cateva poze ca sa intelegeti mai bine.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7866.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	383,8 KB 
ID:	600762Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7867.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	366,1 KB 
ID:	600763Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7868.jpg 
Mărime:	328,2 KB 
ID:	600764Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7869.jpg 
Mărime:	400,5 KB 
ID:	600765Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7870.jpg 
Mărime:	445,7 KB 
ID:	600766Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7871.jpg 
Mărime:	319,2 KB 
ID:	600767Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7872.jpg 
Mărime:	399,9 KB 
ID:	600768

Comentariu

• Cornelszf
            Incepator
            • 05.mar.2012
            • 3

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita balcon.jpg 
Mărime:	136,8 KB 
ID:	600788

Buna ziua,

Doresc sa inchid balconul din imagine si totodata sa prelungesc camerele.
            Parapetii exteriori de"beton" au grosimea de 2 cm, la care intentionez sa dublez cu bca de 10 cm dupa care sa aplic izolatie interioara si exterioara.
            In partea stanga a balconului doresc zidirea pana sus a lateralei cu bca(de 10 sau mai mult?) dupa care interior exterior termoizolat cu polistiren.Se doreste aplicarea pe acest nou perete rafturi decoratice...(se poate?)
            plafonul si podeaua ma gandesc ca trebuie si ele termoizolate dar, oare e deajuns doar termoizolatie sau trebuie aplicata si hidro? m-ar intersa grosimea si materialele necesare.
            Camere urmeaza a fi extinse pana pe balcon peretii de sub geamuri vor fi inlaturati.
            In balcon intentionez sa mut caloriferele din bucatarie si dormitor(e deajuns? camerele se vor incalzii din balcon?)
            Va multumesc pentru ajutorul acordat

Comentariu

• Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15155

Postat în original de Roma
              am si eu nevoie de ajutor pentru renovarea si izolarea unui balcon.Vreau sa pun bca de 10 sa-l izolez exterior cu polistiren si termopan dar am o problema,un colt a balconului este rupt cu placa (si este crapata in continuare cam 15cm) iar balustrada de la balcon cu geam este rupta si ea.
              Ceea ce este fisurat este doar mozaicul turnat peste placa de beton. Acest strat se poate indeparta in totalitate.
              Structura metalica pare afectata si consider ca ar trebui eliminata. Despre zidirea cu BCA este mai greu sa ma pronunt, ce dimensiuni are balconul?
              Daca se va inchide balconul fara a elimina usa de la camera este mai indicata o reconstructie integrala a balconului cu tamplarie din PVC, unprofil cu 5-6 camere si sticla tripla pe zona superiora iar pe partea inferioara panel sau sticla.

Comentariu

• Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15155

Postat în original de Cornelszf
                intentionez sa dublez cu bca de 10 cm dupa care sa aplic izolatie interioara si exterioara.
                In partea stanga a balconului doresc zidirea pana sus a lateralei cu bca(de 10 sau mai mult?) dupa care interior exterior termoizolat cu polistiren.Se doreste aplicarea pe acest nou perete rafturi decoratice...(se poate?)
                plafonul si podeaua ma gandesc ca trebuie si ele termoizolate dar, oare e deajuns doar termoizolatie sau trebuie aplicata si hidro? m-ar intersa grosimea si materialele necesare. Camere urmeaza a fi extinse pana pe balcon peretii de sub geamuri vor fi inlaturati.
                In balcon intentionez sa mut caloriferele din bucatarie si dormitor(e deajuns? camerele se vor incalzii din balcon?)
                Nu as ridica zidul de BCA decat pe zona de parapet, as evita sa il duc pana sus pentru ca nu este cuprins intre structuri de rezistenta si nu am avea in ce sa prindem tamplaria pe laterala. Pentru zona superioara in partea stanga merge tot cu tamplaria PVC si aveti acelasi design. Daca doriti zona opaca se poate utiliza geam colorat, reflexiv sau panel.
                Este obligatoriu sa izolati pardoseala si tavanul, pentru pardoseala se poate utiliza polistirenul extrudat (Austrotherm XPS TOP 30 GK) apoi adaugati OSB sau direct laminatul daca nu se depoziteaza nimic greu.
                Pentru tavan nu este nevoie de hidroizolatie,doar izolatia cu vata minerala (bariera de vapori) si gipscarton (circa 5cm).
                Nu stiu cat de buna este ideea cu deschisul bucatariei spre balcon si din acest punct de vedere ar trebui sa analizati partea de control abur, hota puternica cu evacuare in exterior, deci prin tamplarie.
                Legat de calorifere, este o suprafata vitrata mare si consider ca ar fi mult mai bine daca s-ar pastra caloriferul actual al camerelor si doar s-ar suplimenta pe balcon atat cat este nevoie. Daca va bazati doar pe caloriferul de pe balcon eu cred ca este posibil sa nu reusiti sa pastrarea unui confort optim in camera.

Comentariu

• Roma
                  Incepator
                  • 10.mar.2012
                  • 6

inchidere balcon cu panouri termoizolante

Buna ziua,as dori sa imi spuneti cum se monteaza panourile sandwich daca as dori sa inchid un balcon ce accesorii mai trebuiesc cumparate si etapele prinderii panourilor si cum se face acest lucru cat mai explicit daca se poate pentru ca tot incerc sa inchid balconul si am inteles daca pun bca imi trebuie autorizatie ,pot sa inchid balconul daca nu zidesc asa au spus la primarie .Am un balcon cu rama metalica si geamuri cu sarma,lungimea este de 2.60 si latimea 1.60 in attach cateva poze.
                  Multumesc.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7874.jpg 
Mărime:	181,2 KB 
ID:	601017Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7875.jpg 
Mărime:	240,6 KB 
ID:	601018Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7878.jpg 
Mărime:	188,0 KB 
ID:	601020Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7877.jpg 
Mărime:	145,2 KB 
ID:	601019Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7879.jpg 
Mărime:	206,8 KB 
ID:	601021Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7880.jpg 
Mărime:	165,7 KB 
ID:	601023Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7867.jpg 
Mărime:	366,1 KB 
ID:	601022Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_7870.jpg 
Mărime:	445,7 KB 
ID:	601024

Comentariu

• ayp71
                    Incepator
                    • 21.apr.2006
                    • 9

Izolare balcon+ refacere parapet+termopan nou

Buna ziua,
                    va cer ajutorul pentru a-mi da solutii privind refacea balconului meu de la bucatarie (cu o a doua usa/ blocata catre sufragerie).
                    In acest moment balconul este inchis in termopan (ff prst..de prima generatie) pe care intentionez sa-l schimb.
                    Parapetul este foarte subtire, placat cu faianta , dar au fost ff mari infiltratii si a creat mucegai, s-a umflat etc.
                    As vrea sa stiu care ar fi pasii:
                    1. dat jos termopan
                    2. refacut parapetul..cum?
                    3. doresc sa inalt parapetul cu un brau de aprox. 20-30 cm (vechii propriettari au dau braul acela metalic existent din constructia balconului jos atunci cand au montat termopanul)
                    4. podeaua balconului este mai jos decat bucataria si dorec sa o ridic la nivel..sa pun gresie sau parchet?
                    Mentionez ca balconul este izolat la exterior si pe dedesubt (fiind la et. 1 deasupra intrarii blocului, am cerut asta)
                    5. tavanul cum se izoleaza? (acum se cojeste de la condens)

6. in final sa montez termopanul?

va multumesc mult pentru ajutor.

Comentariu

• tanasie
                      Living legend
                      • 15.oct.2008
                      • 2502

Eu zic sa intrii pe blogul lui VYS, acol o sa gasesti o lucrare de gen ca la carte.
                      Cu respect.

Comentariu

• Dan1974Dan
                        Incepator
                        • 27.mar.2012
                        • 4

Va Rog Ajutati-ma cu un sfat

Locuiesc intr-un apartament cu trei camere la etajul 6 si as vrea sa stiu cu ce sa izolez cel mai bine ca sa nu se mai faca condens in balcon. Mentionez ca balconul este inchis in termopan acoperit cu sandwich iar sub mine nu este un alt balcon. M-ar interesa o izolatie interioara nu exterioara iar a doua problema ar fi acoperisul care atunci cand ploua imi apar infiltratii printre panourile de sandwich-uri si pe langa imbinarea dintre perete si sandwich(a fost pus prost de la inceput) am facut pus eu un "L" din tabla pe perete si sandwich dar degeaba. Sa pun peste acoperis carton bituminos sau pasta dintr-aceea care sa face cauciuc, ce este mai bine?...Rig Mult Ajutati-ma Cu Un Sfat

Comentariu

• Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15155

Postat în original de Dan1974Dan
                          Locuiesc intr-un apartament cu trei camere la etajul 6 si as vrea sa stiu cu ce sa izolez cel mai bine ca sa nu se mai faca condens in balcon. Mentionez ca balconul este inchis in termopan acoperit cu sandwich iar sub mine nu este un alt balcon. M-ar interesa o izolatie interioara nu exterioara iar a doua problema ar fi acoperisul care atunci cand ploua imi apar infiltratii printre panourile de sandwich-uri si pe langa imbinarea dintre perete si sandwich(a fost pus prost de la inceput) am facut pus eu un "L" din tabla pe perete si sandwich dar degeaba. Sa pun peste acoperis carton bituminos sau pasta dintr-aceea care sa face cauciuc, ce este mai bine?...
                          Pe unde ploua prin acoeprisul din panourile termoizolante? Daca infiltratiile sunt doar in zona de contact cu fatada, se poate izola cu materiale bituminoase, se lipeste obanda de membrana cu mastic bituminos, atat pe perete cat si pe panou, pe o inaltime/latime de circa 15cm pe fiecare latura. La imbinarile dintre placi se poate utiliza un mastic pentru sigilarea rosturilor, in cazul ca nu sunt probleme mai grave. Altfel, tot o banda de etansare care sa acopere imbinarile placilor, daca montajul a fost realizat incorect sau palcile sunt defecte. Sunt metode ceva mai putin ortodoxe dar rezolva problema.
                          Referitor la izolarea interioara, puteti post apoze din balcon? Este inchis de sus pana jos in tamplarie sau are un parapet? Detaliati va rog.

Comentariu

• Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15155

Postat în original de ayp71
                            va cer ajutorul pentru a-mi da solutii privind refacea balconului meu de la bucatarie (cu o a doua usa/ blocata catre sufragerie).
                            In acest moment balconul este inchis in termopan (ff prst..de prima generatie) pe care intentionez sa-l schimb.
                            Parapetul este foarte subtire, placat cu faianta , dar au fost ff mari infiltratii si a creat mucegai, s-a umflat etc.
                            Postati foto din balcon pentru a vedea exact starea parapetului actual si va voi raspunde in consecinta.

Comentariu

• Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15155

Postat în original de Roma
                              Buna ziua,as dori sa imi spuneti cum se monteaza panourile sandwich daca as dori sa inchid un balcon ce accesorii mai trebuiesc cumparate si etapele prinderii panourilor si cum se face acest lucru cat mai explicit daca se poate pentru ca tot incerc sa inchid balconul si am inteles daca pun bca imi trebuie autorizatie ,pot sa inchid balconul daca nu zidesc asa au spus la primarie .Am un balcon cu rama metalica si geamuri cu sarma,lungimea este de 2.60 si latimea 1.60 in attach cateva poze.
                              Cum adica? Daca ziditi trebuie autorizatie si daca utilizati panouri termoizoante nu? Teoretic trebuie aprobare pentru ambele situatii insa nu este o solutie uzitata si nici recomandata inchiderea cu panouri termoizolante. Acestea se prind pe o structura de rezistenta, de exemplu o structura metalica, exista panouri pentru pereti si ponouri pentru acoperis, diferite constructiv.
                              Doar inchideti acest balcon, fara a desfinta usa catre camera?
                              O varianta ar fi:
                              -pe structura metalica,prin exterior, se prind panouri OSB, betonyp etc.
                              -se izoleaza exterior cu polistiren
                              -se monteaza tamplarie PVC peste balustrada, se adauga acoperis din panouri termoizolante daca este cazul
                              -se izoleaza spre interior si inchide suprafata

Altfel, se poate elimina intreaga structura metalica si inchide integral cu tamplarie termoizolanta.

Comentariu

• Dan1974Dan
                                Incepator
                                • 27.mar.2012
                                • 4

termoizolare balcon

Am citit mai multe postari dar tot nu am reusit sa ma lamuresc asa ca va rog sa ma ajutati.Locuiesc intr-un bloc la ultimul etaj, etajul 6, sub balconul meu si binenteles si deasupra numai este nimic. Am balconul in forma de "L" cca.11m, inchis in termopan si acoperis sandwich. Tot acest balcon da acol la bucatarie si in aceasta primavara vreau sa dau peretii jos de la bucatarie sa o maresc pana in marginea balconului sa pun pe fiecare latura a balconului cate un calorifer iar pe pardoseala sa pun polistiren iar peste parchet. Mentionez ca in aceasta iarna la mine in acest bacon era patinoar deoarece nici usa de la bucatarie care dadea in balcon nu o mai aveam si se forma un condens dupa care pe jos se forma o balta de toata frumusetea iar mai tarziu in zilele geroase ingheta.Idea este urmatoarea: Sa fac un tavan fals din rigips la balcon iar inauntru sa bag vata minerala sau orice imi sugerati dumneavoastra ca ar fi mai bine, sa izolez peretii balconului,marginea balconului cu polistiren de 5cm dupa care peste sa pun rigips iar pardoseala sa pun polistirenul care este cel mai bun si de grosimea cea mai buna dupa care sa vin cu parchet si binenteles cum am mai spus pe fiecare latura a balconului pe partea cu termopanul sa pun cate un calorifer. Credeti ca o sa mai am probleme de condens, mucegai sau altele????? Rog Ajutati-ma cu un SFAT.

Comentariu

Procesare...