Inchiderea si termoizolarea balconului

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dosarele x
    Membru Marcant
    • 22.iul.2012
    • 547

    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

    Cred ca o structura metalica care sa sustina acoperisul este mai usoara decat BCA-ul.
    Partea de jos a balconului o puteti inchide cu Betonyp pe exterior, pe interior puteti monta gipscarton.
    Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

      Inchiderea cu structura metalica este valabila sipentru zona parapetului va referiti doar la inchedera superioara a balconului.
      Daca doriti sa eliminati parapetul existent si sa ziditi blocurile din BCA pe cant, adica pe zona cu grosime de 10cm apoi sa fixati direct tamplaria pe aceasta zidarie, nu este deloc in regula pentru rezistenta lucrarii.

      Comentariu

      • Fiju
        Incepator
        • 22.aug.2012
        • 3

        Inchiderea si termoizolarea balconului

        Buna ziua,
        am urmatoarea problema:
        Am un balcon de 400cm x 100cm inchis de sus pana jos cu tamplarie din PVC,de proasta calitate, astfel ca am hotarat sa renunt la ea si sa refac tot balconul.
        Caracteristiciile balconului sunt urmatoarele :
        - dimensiune : 400cm x 100cm.
        - pereti laterali: un perete este comun cu vecinul (care are balconul inchis cu geam normal si cornier) si un perete este in afara.
        - trecerea din camera in balcon: tamplaria de lemn a fost eliminata. posibil sa fie eliminat si restul de perete care a mai ramas (sustinea fereastra).
        Ce doresc eu sa fac:
        - sa zidesc un parapet de 90-100 cm.
        - sa pun tamplarie PVC cu geam termopan noua
        - sa termo si hidroizolez balconul.
        - sa pun gresie pe balcoun
        Nelamuririle mele:
        - cum trebuie zidit parapetul? (cu profil metalic pentru sustinere, sau alte variante...).
        - cum trebuie termo si hidroizolat balconul (inclusiv planseul) - cu ce fel de materiale, in ce ordine.

        Va multumesc.

        Comentariu

        • Dosarele x
          Membru Marcant
          • 22.iul.2012
          • 547

          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

          Ati scos sapa veche sau vreti sa izolati peste ea?
          Care este cota maxima la care va puteti ridica cu pardoseala.
          Va sfatuiesc sa creati o rama metalica pt parapet si ca suport pt zidarie sau solutia aleasa pt inchiderea parapetelui.
          Va recomand la inchiderea parapetului structura pt gipscarton cu placare exterioare din betonyp sau aquapanell, vata minerala sau bazaltica , iar ca placare interioara gipscarton verde (rezistent la umezeala).
          Aceasi rama metalica de sustinere a parapetului va fi si suport pt montarea viitoarelor ferestre.
          Daca puteti postati cateva foto cu balconul.
          Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

            - Ce doresc eu sa fac:
            - sa zidesc un parapet de 90-100 cm.
            - sa pun tamplarie PVC cu geam termopan noua
            - sa termo si hidroizolez balconul.
            - sa pun gresie pe balcoun
            Nelamuririle mele:
            - cum trebuie zidit parapetul? (cu profil metalic pentru sustinere, sau alte variante...).
            - cum trebuie termo si hidroizolat balconul (inclusiv planseul) - cu ce fel de materiale, in ce ordine.
            La ce etaj se afla balconul?
            Pentru ca este un spatiu deschis catre camera, trebuie sa aveti o termoizolare buna pe toate suprafetele iar tamplaria sa fie neaparat cu geam triplu.
            Fiindca toata structura vechiului parapet nu mai exista, dupa desfacerea tamplariei actuale este necesara refacerea parapetului dar pe o structura usoara si nu zidarie. Evitati astfel problemele legate de rezistenta si incarcarea planseului in consola. Este important cum se va realiza aceasta structura care va constitui atat parapetul pentru noua tamplarie cat si suportul pentru izolarea termica ce va trebui sa fie multistrat.
            Se poate realiza din profile metalice rectangulare cu prindere pe placa de beton si pe cele doua extremitati, pe peretii blocului. Aceasta structura metalica va trebui sa fie izolata fata de exterior pentru a nu produce condens, incluzand-o in izolatie. Cum s-a spus, structura se va inchide cu placi gen betonyp, OSB3 sau alte produse pretabile pentru aceasta aplicatie. La exterior se va izola cu polistiren expandat de 8-10 cm (de exemplu Austrotherm EPS A70), in interior se va izola cu un vata minerala de sticla cu bariera de vapori apoi se va inchide suprafata cu gipscarton si se finiseaza cu lavabila.
            Pardoseala necesita izolatie cu polistiren extrudat, de exemplu cu produsul XPS TOP 30GK apoi adaugam placi de OSB si parchet laminat cu folia specifica. Pentru ca este un balcon ce va fi spatiu locuibil, as evita gresia ce este un material rece. Ramane in discutie tavanul, astepta detalii despre tipul constructiv al acestuia, tot planseul din beton sau altceva?

            Comentariu

            • Fiju
              Incepator
              • 22.aug.2012
              • 3

              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

              Va multumesc pentru raspunsuri.

              Balconul a fost inchis de catre anteriorul proprietar al apartamentului si nu stiu ce solutii constructive a folosit, dar din pacate calitatea lucrarii este mai mult decat indoielnica (balconul flambeaza, cand ploua, intra apa pe sub balcon, nu exista bariera termica aproape de loc, si multe altele) si de aceea vreau sa o iau de la capat, inclusiv returnarea sapei daca este cazul.
              Balconul este la etajul 8 din 10 si este orientat spre est. In fata balconului nu mai exista constructii comparabile ca inaltime (maxim 2 etaje + mansarda).
              Iata si fotografii cu balconul. Daca este nevoie si de altele va rog sa imi spuneti.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Balcon - perete comun.jpg 
Afișări:	793 
Mărime:	103,6 KB 
ID:	604349 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Balcon - stare planseu.jpg 
Afișări:	696 
Mărime:	112,1 KB 
ID:	604350 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Balcon - vedere completa.jpg 
Afișări:	2961 
Mărime:	166,5 KB 
ID:	604351

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12204

                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                " balconul flambeaza " Tare ! Daca asa stau lucrurile , mai bine va adresati Inspectoratului de stat in constructii si de acolo vedeti calea de urmat ...
                Restul problemelor sint secundare la momentul acesta.
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Fiju
                  Incepator
                  • 22.aug.2012
                  • 3

                  Răspuns la: Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                  " balconul flambeaza " Tare ! Daca asa stau lucrurile , mai bine va adresati Inspectoratului de stat in constructii si de acolo vedeti calea de urmat ...
                  Restul problemelor sint secundare la momentul acesta.
                  Cred ca m-am exprimat gresit - tamplaria de PVC flambeaza.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                    Flambarea tamplariei este normala la deschiderea existenta si mai ales daca armarea acestui profil este una mai slaba. Pentru a elimina flambajul pe aceasta lungime se folseste un stap intemediar aplicat la interior, va rigidiza inchiderea si va fi in aceeasi nuanta cu tamplaria, furnizat tot de cei are livreaza tamplaria din PVC. O
                    Apa intra la zona inferioara deoarece sun probleme de etansare, acestea se pot rezolva oata cu alizarea noului parapet, fiind necesara reparea marginii planseului in beton.
                    O sapa noua nu este necesara, eventual se poate elimina cea existenta pentru a catiga spatiu in vederea termoizolarii pardoselii. Desemena, daca este mozaic pe pardoseala se poate elimina.
                    Tavanul, daca nu are probleme legat de mucei si condens poate ramane asa cum este cum daca avem izolatie cu polistiren.
                    Cam aceasta ar fi recomandarile generale, daca aveti alte neclaritati, asteptam mesajul dvs.

                    Comentariu

                    • blackmamba
                      Incepator
                      • 28.aug.2012
                      • 29

                      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                      Salut,

                      Urmeaza sa inchid si eu balconul si am urmatoarea intrebare.
                      Peretii care acum sunt exteriori (si vor deveni interiori) sunt dati cu material poros (calciu?) peste izolatie. Ce solutie as avea sa-i indrept? Trebuie dat jos calciul sau se poate da glet peste?

                      Multumesc,
                      Marius

                      Comentariu

                      • Dosarele x
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2012
                        • 547

                        Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                        Acei pereti din ce sunt?
                        Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                        Comentariu

                        • blackmamba
                          Incepator
                          • 28.aug.2012
                          • 29

                          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                          Postat în original de Dosarele x
                          Acei pereti din ce sunt?
                          Cred ca din BCA dar nu sunt sigur
                          Gletul si o vopsea decenta nu prind pe acel calciu? In fond e vorba de o portiune de balcon. N-as vrea sa dau jos toata izolatia...

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                            Postat în original de blackmamba
                            Urmeaza sa inchid si eu balconul si am urmatoarea intrebare.
                            Peretii care acum sunt exteriori (si vor deveni interiori) sunt dati cu material poros (calciu?) peste izolatie. Ce solutie as avea sa-i indrept? Trebuie dat jos calciul sau se poate da glet peste?
                            Nu este calciu pe exteriorul blocurilor. Acel strop existent poate fi finisat astfel incat sa aveti o suprafata lisa.
                            Pentru a realiza lucrarea urmati etapele:
                            1. Verificati aderenta stratului la perete, daca este cazul eliminati zonele slab aderente;
                            2. Indepartati toate varfurile stropului, acestea pot afecta rezistenta gletului, operatiunea se face cu un spaclu mai rigid sau un razuitor;
                            3. Desprafuiti si amorsati suprafata cu grundul CT17 de la Ceresit
                            4. Aplicati gletul de nivelare si egalizare, pe baza de ipsos, CT126 de la Ceresit
                            5. Aplicati un strat de glet de finisare, CT 127 de la Ceresit - strat OPTIONAL
                            6. Slefuiti suprafata pentru eliminarea eventualelor urme de la gletiera
                            7. Amorsati suprafata
                            8. Aplicati doua straturi de lavabila

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13007

                              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                              Asa aveam si eu in balcon, am rezolvat cu doar gletul de umplere mentionat anterior. Lucrarea s-a facut acum 3-4 ani si e ok.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • Frosty
                                Incepator
                                • 11.sep.2012
                                • 2

                                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                                Buna ziua. As dori si eu cateva sfaturi din partea dumneavoastra. Vreau sa inchid 2 terase deschise, care sunt prevazute cu balustrade metalice de 5cm grosime. Doresc o zidarie peste care sa pot pune geamurile de termopan. Initial consideram o structura de bca, dar dupa ce am citit pe forum am ajuns la concluzia ca este mai buna placarea cu panouri de structura usoara. Ma gandesc sa folosesc balustrada metalica existenta ca suport pentru panouri de ciment de la Placocem, una pe interior una pe exterior, apoi izolat cu polistiren grafitat la exterior si tencuit si varuit. Golul dintre cele 2 panouri trebuie umplut cu vata minerala, sau spuma poliuretanica? Care este cea mai buna solutie. Am inteles ca vata ar putea putrezi in timp. Orice sugestie este binevenita. Atasez poze pentru a va face o idee.
                                O terasa are deschiderea de 9.5m, iar cealalta de 3m.

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20120809_140854.jpg 
Afișări:	805 
Mărime:	469,6 KB 
ID:	604719 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20120809_141121.jpg 
Afișări:	1611 
Mărime:	377,5 KB 
ID:	604720

                                Comentariu

                                Procesare...