Termoizolare tavan sub terasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 588

    Termoizolare tavan sub terasa

    Sper ca nu deranjez cu un topic nou, nu stiu unde sa postez intre cele existente, deci un moderator poate muta acest post intr-un alt topic, daca se considera necesar.

    Problema este urmatoarea: camera copilului este situata pe sud-est, deasupra fiind o terasa, 2 laturi fiind la exterior. Pe cele 2 laturi exista suprafata vitrata de 3m2 (termopan bun). Suprafata camera: 12 m2 (3x4), cu h=2,8m.
    Tavanul este din rigips prins cu bride de planseu. Peste planseu sunt 2 randuri de sapa, cu polistiren de 3 intre ele, apoi gresie.

    Iarna trecuta nu am avut probleme cu incalzirea, desi camera era nitel mai racoroasa decat cea de alaturi, care are deasupra mansarda casei. Totusi vara se simte mai rau caldura, posibil sa vina prin tavanul neizolat cum trebuie.

    La ce ma gandesc: sa cobor tavanul de rigips cu inca 15 cm (fata de cei aprox 5 deja existenti) si sa pun izolatie de vata.

    Intrebarea ar fi: cat de eficienta ar fi aceasta lucrare dpdv al termoizolarii? Merita deranjul sau nu?

    Multumesc pt eventualele raspunsuri.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Termoizolare tavan sub terasa

    Hidroizolare nu aveti pe acea terasa?
    Toata izolatia consta in cei 3 cm de polistiren extrudat de pe terasa?
    In aceste conditii, este mai buna varianta cu eliminarea structurii actuale, eventual modificarea ei astfelincat sa adaugati o izolatie interioara pe tavan, utilizand vata minerala. Aveti spatiu sa izolati suficient de bine si in acelasi timp puteti cobora si tavanul in functie de cat va permite si partea estetica.
    Un 10-15 cm de izolatie este posibil de adaugat pe tavan si va avea un impact pozitiv. Trebuie vazut totusi sa nu existe si o influenta a celorlalte suprafete alaturi de cea a tavanului.
    Acestea cum sunt izolate, ma refer la pereti, pardoseala etc?
    Cum este orientata camera fata de punctele cardinale?

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 588

      #3
      Răspuns la: Termoizolare tavan sub terasa

      Multumesc de raspuns. Hidroizolatie exista, bineinteles. Termo nu e decat stratul de polistiren. Camera are laturile exterioare, cu geamuri, spre sud - est. Peretii sunt totusi izolati cu eps de 10, insa dupa cum am zis, suprafata vitrata insumata pe cele 2 laturi e de 3 mp, dintr-un total de 20 mp. Sum camera esista spatiu locuit. Voi incerca la vara sa caut pe cineva care sa lucreze cu mare atentie, caci din toata casa am pierdut doar la camera asta codul de vopsea, plus ca am lipit brau si alte "bazaconii" pe pereti(camera copilului..)

      Comentariu

      Procesare...