Pierdere caldura noaptea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • costinell_mc
    Membru Marcant
    • 30.iul.2011
    • 345

    Pierdere caldura noaptea

    Am o casa superizolata, zic eu: caraminda Porotherm 35cm + spuma Dalamatina de 10cm.
    Am observat ca se raceste foarte repede, adica pierde calcura.
    Daca am 24 grade la ora 8 seara si nu mai las in priza nici un resou (ma incalzesc cu resou, fara centrala), pina dimineata scade 3 grade.
    Camera are 2 pereti afara-
    Este normal?
    Politirenul a fost montat pe "mamaligi" adica nu la "perie", cred ca intelegeti, direct pe porotherm, fara sa mai tencui casa pe dinafara.
    Unii zic ca este mai bine pe mamaligi ca ltfel sfoiegeste, altii ca de aia pierde caldura.
    Ce parere aveti?
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1196

    #2
    Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

    Asa zici tu ca ai casa superizolata , te inseli amarnic , sa zici mersi ca iti scade numai 3 grade noaptea dupa cum ai izolat-o.
    Sa iti arat eu casa superizolata , uitete aici:Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	101_1062.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	193,2 KB 
ID:	607217Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	101_1152.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	299,8 KB 
ID:	607222Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	101_1113.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	179,6 KB 
ID:	607221Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	101_1153.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	251,7 KB 
ID:	607220Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	101_1114.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	256,1 KB 
ID:	607219Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	101_1148.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	215,0 KB 
ID:	607218

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2342

      #3
      Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

      Nasol... ar trebui sa creasca cu 3 grade !

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2342

        #4
        Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

        Postat în original de costinell_mc
        Am o casa superizolata, zic eu: caraminda Porotherm 35cm + spuma Dalamatina de 10cm.
        Am observat ca se raceste foarte repede, adica pierde calcura.
        Daca am 24 grade la ora 8 seara si nu mai las in priza nici un resou (ma incalzesc cu resou, fara centrala), pina dimineata scade 3 grade.
        Camera are 2 pereti afara-
        Este normal?
        Politirenul a fost montat pe "mamaligi" adica nu la "perie", cred ca intelegeti, direct pe porotherm, fara sa mai tencui casa pe dinafara.
        Unii zic ca este mai bine pe mamaligi ca ltfel sfoiegeste, altii ca de aia pierde caldura.
        Ce parere aveti?
        Daca ai vrut sa spui ca scade la 3 grade , atunci e ...mai nasol !

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

          Scaderea de temperatura nu mi se pare deloc mare, este chiar prea mica in conditiile in care ati amintit doar de izolatia peretilor. Pierderile de energie ale unei case se fac prin toate suprafetele, cel mai putin prin pereti. Mai sunt si ferestre, usi, tavane, pardoseala si acestea au pierderi mult mai insemnate de energie ca peretii.
          Nu stiu ce resouri folositi si cat functioneaza insa se poate sa aveti o casa destul de bine izolata.

          Comentariu

          • costinell_mc
            Membru Marcant
            • 30.iul.2011
            • 345

            #6
            Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

            Multumesc .... mai ales glumetilor (daca voiam bancuri postam in sectiunea speciala)

            Spun ca este izolata deoarece in pod am vata bazaltica placi pe plafon si intre capriori vata minerala rola de 10 cm, izolatie exerioara de 10cm Dalmatina si Porotherm de 35cm, interior rigips placat pe porotherm.
            Geamuri si usi Qfort tripan, timplarie 5 camere.
            In pardoseala am trasee de calcura insa nu folosesc mai mult de 21,5 grade pardoseala ca am iesit la un consum de 2000 ron pe luna trecuta deoarece centrala este alimentata pe propan (consuma 8 butelii mari cu propan de Petrom pe luna).
            In plus folosesc un resou clasic (1000 w cred)
            Totusi mi se pare ca este o problema deoarece la bloc, fara izolatie exterioara ci numai cu calorifere clasice nu existau asa variatii, si nu mergea centrala extraordinar de mult

            Este prima iarna care o fac la casa, si vreau sa vad daca am facut o greseala in izolarea casei sau nu (e drept ca zona unde stau nu prea este ferita de vint si e relativ in cimp deschis caci nu am vecini )
            Ultima editare de costinell_mc; 08.ian.2013, 22:13.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2342

              #7
              Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

              Eu am crezut ca d-tra glumiti cu scaderea temperaturii cu numai 3 grade ! Cele bune !

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6453

                #8
                Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

                Postat în original de costinell_mc
                [...] Camera are 2 pereti afara [...]
                Contează şi temperatura din încăperile adiacente.


                Postat în original de costinell_mc
                [...] Unii zic ca este mai bine pe mamaligi ca ltfel sfoiegeste, altii ca de aia pierde caldura. Ce parere aveti?
                Pot fi pierderi mari de căldură şi-ntr-un caz, şi-n celălalt, dacă punerea în operă nu a fost corespunzătoare. Am constatat că la cel "pe mămăligi" se greşeşte mai des şi mai mult decît la cel "pe pat continuu".


                Postat în original de costinell_mc
                [...] Totusi mi se pare ca este o problema deoarece la bloc, fara izolatie exterioara ci numai cu calorifere clasice nu existau asa variatii, si nu mergea centrala extraordinar de mult [...]
                În nici un caz nu se poate face comparaţia termică pe care o sugeraţi Dvs.: o casă cu un apartament.


                Postat în original de costinell_mc
                [...] Este prima iarna care o fac la casa [...]
                În general, în primul sezon rece se consumă mai mult combustibil (10-30%) decît în următoarele.


                Postat în original de costinell_mc
                [...] vreau sa vad daca am facut o greseala in izolarea casei sau nu [...]
                Cel mai sigur mod ar fi să faceţi un audit termic al imobilului.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #9
                  Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

                  La nivelul casei, se simt diferente de confort de la o camera la alta?
                  Aveti zone mai reci, zone unde apare condens mai mult pe ferestre?
                  Cred ca puteti reduce consumul pentru ca cele 24 °C mi se pare cam mult, daca este o temperatura constanta si uniforma

                  Comentariu

                  • costinell_mc
                    Membru Marcant
                    • 30.iul.2011
                    • 345

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

                    Postat în original de RaduCA
                    Contează şi temperatura din încăperile adiacente.

                    Pot fi pierderi mari de căldură şi-ntr-un caz, şi-n celălalt, dacă punerea în operă nu a fost corespunzătoare. Am constatat că la cel "pe mămăligi" se greşeşte mai des şi mai mult decît la cel "pe pat continuu".

                    În general, în primul sezon rece se consumă mai mult combustibil (10-30%) decît în următoarele.

                    Cel mai sigur mod ar fi să faceţi un audit termic al imobilului.
                    Multumesc
                    In ce ar consta greselile la montarea pe mamaligi?
                    De ce se consuma mai mult in primul sezon rece? Se mai elimina umezeala din materiale?
                    Cine face un astfelt de audit? M-am gindit si eu sa vad casa prin aparatul cu infrarosii sa vedem cum arata pierderile, dar nu stiu cine ar avea asa ceva

                    Comentariu

                    • costinell_mc
                      Membru Marcant
                      • 30.iul.2011
                      • 345

                      #11
                      Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

                      Postat în original de Gemini
                      La nivelul casei, se simt diferente de confort de la o camera la alta?
                      Aveti zone mai reci, zone unde apare condens mai mult pe ferestre?
                      Cred ca puteti reduce consumul pentru ca cele 24 °C mi se pare cam mult, daca este o temperatura constanta si uniforma
                      Diferente sunt pentru ca nu am 24 de grade in toate camerele ci numai la copil, condens nu exista in nici o camera.
                      Am cam 18 grade in camerele unde nu se doarme si 22-24 unde se doarme.
                      Consuma enorm centrala pe butelii cu propan (2100 ron pe luna) si nu imi permit sa incalzesc asa cum as vrea (sunt in curs de a monta incalzire pe lemne ca acum nu fac fata) iar cele 3 grade pierdute intr-o noapte de 24 la 21 mai ales in camera copiluli se simt al dracului de tare ... si de scump de pus la loc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #12
                        Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

                        Un auditor energetic va poate face un calcul si elibera un certificat de performanta energetica, sper sa gasiti unul pasionat care sa analizeze casa in detaliu si nu doar din birou.
                        Consumul este in stransa legatura cu marimea casei si evident cu gradul de izolare, daca aveti o casa foarte mare este explicabil.
                        Faptul ca intr-o camera sunt 24°C si in celalalte mai putin, contribuie la pierderea mai usoara a temperaturii in camera respectiva, pierderile sunt atat in exterior cat si spre spatiile interioare mai reci.
                        Faptul ca se cunosc cele 3 grade ma duce cu gandul ca aveti o umiditate ceva mai mare decat normalul si ar putea fi curenti de aer intre camerele incalzite in mod diferit.
                        Ultima editare de Gemini; 15.ian.2013, 19:31.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6453

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

                          Postat în original de costinell_mc
                          [...] In ce ar consta greselile la montarea pe mamaligi? [...]
                          Sînt prea multe... oricum, cea mai gravă mi se pare lipsa cordonului perimetral de pe plăcile de polistiren.


                          Postat în original de costinell_mc
                          [...] De ce se consuma mai mult in primul sezon rece? Se mai elimina umezeala din materiale? [...]
                          Da.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • costinell_mc
                            Membru Marcant
                            • 30.iul.2011
                            • 345

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

                            Postat în original de RaduCA
                            Sînt prea multe... oricum, cea mai gravă mi se pare lipsa cordonului perimetral de pe plăcile de polistiren.
                            va referiti la acea tabla perforata care se pune in partea de jos a polistirenuli (daca nu ma insel si in partea de sus?)
                            aceea este montata

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6453

                              #15
                              Răspuns la: Pierdere caldura noaptea

                              Scuze, probabil că trebuia să fiu mai explicit... adică să spun "cea mai gravă mi se pare lipsa cordonului perimetral de adeziv de pe plăcile de polistiren".
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...