Termoizolarea pardoselilor si a planseelor in consola

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #16
    Stratul de spacluire si armare nu poate fi atat de rezistent cat sa preia incarcare pe pardoseala terasei, exista riscul ca acesta sa se fisureze, fiind gandit pentru fatada.
    Grosimea minima a sapei poate fi de 3cm, armata cu plasa de otel.
    Reduceti putin din polistiren, sapa la minim plus gresia si sa puteti incadra in cei 7cm. Panta va fi una minima si va fi realizata din montajul gresiei.
    Ultima editare de Gemini; 19.ian.2020, 12:33.

    Comentariu

    • Valy91
      Incepator
      • 17.iul.2018
      • 85

      #17
      Am inteles, va multumesc

      Comentariu

      • ellaiuly
        Incepator
        • 14.feb.2020
        • 5

        #18
        Buna ziua! Probabil ca s-a mai discutat problema ce va fi expusa in urmatoarele randuri. Imi cer scuze ca ma voi repeta. Problema este urmatoarea: Acum mai bine de doua luni s-a spart o teava si am avut o inundatie de toata frumusetea, soldata cu umflarea progresiva a parchetului din dormitor. In momentul de fata miroase a mucegai. Am luat decizia sa il scot pe tot, cu regretele unui fost parchet din stejar, neexistand dupa parerea mea alta solutie. Parchetul vad ca nu e foarte greu de scos, are o grosime de 2.5 cm, chiar ma gandeam sa pun o sapa autonivelanta, polistiren extrudat cu bariera de vapori si parchet laminat de 12 mm...insa dupa scoaterea catorva placute a aparut o alta problema...suprafata nu e deloc plana. Sunt placi de un fel de asfalt cu bitum si cred ceva rumegus, cu goluri intre ele, dupa cum se vede si in poze. Pe unele placi s-a format mucegai. Sub aceste placi exista o sapa uscata de 2 cm. Presupun ca trebuie scos tot pana la placa de beton. Pana la nivelul holului ar fi cam 14 cm adancime fara a socoti si grosimea parchetului. Blocul e din anii 60, stau la etajul 2. Intrebarea care se pune: ce trebuie facut in aceste conditii? sapa, polistiren extrudat sau cu ce se poate aduce la acelasi nivel. Orice sfat e binevenit. Va multumesc!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #19
          Discutam in topicul https://www.misiuneacasa.ro/forum/fo...doseala/page78

          Comentariu

          • victoriavivace
            Incepator
            • 13.ian.2022
            • 1

            #20
            Buna ziua, cum se izoleaza o consola din beton cu functionea de pergola peste acces casa?

            Comentariu

            • emp
              Membru Marcant
              • 29.mai.2009
              • 543

              #21
              Postat în original de victoriavivace
              Buna ziua, cum se izoleaza o consola din beton cu functionea de pergola peste acces casa?
              S-a discutat aici preluat de aici.
              Ultima editare de emp; 13.ian.2022, 14:13.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                Postat în original de victoriavivace
                Buna ziua, cum se izoleaza o consola din beton cu functionea de pergola peste acces casa?
                Cum arata consola si pergola? Ai o foto sau o schita?
                Cert este ca izolatia, cat de mica este, trebuie sa existe pe toate fetele consolei si sa fie in continuarea celei de pe fatada. Nu este exclusa si hidroizolarea pe anumite parti ale consolei, dupa caz.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #23
                  Sa poti izola corect " ceva " in consola . inseamna din start ca ea sa fie turnata mult mai jos decit placa etajului ...si nu cred asta .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  Procesare...