Condens in pod sub OSB

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasilefi
    Incepator
    • 05.iul.2011
    • 5

    Condens in pod sub OSB

    Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
    Am casa pe structura de lemn, pe un singur nivel iar podul il folosesc pentru depozitare.
    structura tavanului e astfel, rigips, folie poliester, vata minerala de 20 cm si osb.
    in anumite portiuni sub osb se formeaza condens. am cate doua geamuri de aerisire la capetele podului insa nu au rezolvat problema
    e si normal ca nu are pe unde sa iasa condensul de sub OSB

    daca as lua OSB-ul probabil n-as avea problema aceasta insa am nevoie si de spatiu de depozitare ca doar nu o sa tin podul neutilizat
    ar fi o solutie sa pun peste vata, intre grinzi, polistiren expandat de 3 sau 5 mm, sa-l tai putin mai mare astfel incat sa intre presat?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Condens in pod sub OSB

    Izolatia mentionata este pentru suprafata acoperisului (cea cu OSB si vata de 20cm)?
    Planseul dintre parter si pod cum este realizat? Are izolatie? Va rog sa descrieti structura acestuia si postati foto daca se poate.

    Comentariu

    • vasilefi
      Incepator
      • 05.iul.2011
      • 5

      #3
      izolatia mentionata este pentru planseul dintre parter si pod.
      unde e suprafata acoperisului nu e izolat intre capriori.
      si acest lucru il am in vedere insa cred ca mai importanta e prima data buna izolare a planseului
      incerc sa fac si niste poze

      revin cu pozele

      am observat ca acel condens ce se vede sub OSB apare in dreptul grinzii din structura peretelui (sub vata).
      tavanele din camere sunt izolate cu folie insa structura de lemn nu e izolata intre camere.
      probabil pe acolo urca umezeala, prin pereti, pe la prize, imbinari etc unde gaseste caldura loc sa urce???
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de Gemini; 11.feb.2014, 13:27.

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1192

        #4
        Răspuns la: Condens in pod sub OSB

        Sigur nu a curs umezeala de la acoperis ?

        Comentariu

        • bogdanfnf`
          Membru Marcant
          • 26.dec.2007
          • 630

          #5
          Răspuns la: Condens in pod sub OSB

          Ridicati si randul acela de vata sa vedeti ce se afla sub el ! si postati si cateva poze !

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2389

            #6
            Răspuns la: Condens in pod sub OSB

            Postat în original de vasilefi
            Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
            La imbinarile placilor de OSB lasati lufturi pentru a permite circulatia aerului si stabilizarea temperaturii intre intradosul si extradosul placii (adica sub placa si deasupra sa fie aceasi temperatura). Astfel problema se va remedia.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2466

              #7
              Răspuns la: Condens in pod sub OSB

              Intreb si eu.
              Ar fi fost mai bine daca sub OSB se monta o folie anticondens, de genul celei care se monteaza pe astereala sub tigla metalica.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Condens in pod sub OSB

                Ce zona din planseu corespunde cu pata de umezeala? Ce camere sunt pe o parte si alta a peretelui respectiv?
                Aveti bariera de vapori pe tavanul parterului?
                Este cam multa umezeala pe fata interioara a OSB si destul de localizata. Este posibil sa fie vreo infiltratie care sa ajunga in acea zona, fie de la acoperis, fie de la altceva?

                @fanero,
                In principiu folia de acoperis nu are ce cauta sub OSB la planseu, ea ar putea tine vaporii inzona rece si ar produce condens.

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2466

                  #9
                  Răspuns la: Condens in pod sub OSB

                  Postat în original de Gemini
                  @fanero,
                  In principiu folia de acoperis nu are ce cauta sub OSB la planseu, ea ar putea tine vaporii inzona rece si ar produce condens.
                  Multumesc pentru raspuns.

                  Se poate monta ceva sub acel OSB care sa previna astfel de probleme sau facem montajul asa cum l-a facut vasilefi.

                  Comentariu

                  • vasilefi
                    Incepator
                    • 05.iul.2011
                    • 5

                    #10
                    Răspuns la: Condens in pod sub OSB

                    asa cum am banuit, si bine ca m-am dumirit macar, condensul apare deasupra grinzilor ce formeaza peretii despartitori ai camerelor.
                    acolo nu stiu cum as fi putut pune folie, acum imi pare rau ca n-am pus folie si la interior, in pereti sub rigips.
                    unde erau pereti exteriori am pus folie dar am zis ca la interior nu e nevoie.

                    prima poza e in pozitia din pozele de mai sus, am luat vata sa se vada ce e sub vata

                    a doua poza e in alta zona, si mirare mare, peste grinda pe care se sprijina furca, OSB-ul trece doar putin, acolo e marginea OSB-ului.
                    cu toate acestea OSB-ul tot avea condens pe margine, chiar daca era un spatiu gol dupa acel OSB.
                    pe mijlocul podului am luat placile de OSB pentru ca sa nu se acumuleze condensul, dar se pare ca n-am scapat de aceste probleme.

                    a treia poza arata totul, si OSB-ul si grinda, dovada ca acolo se produce condensul.

                    ce ar fi trebuit sa fac cand era doar scheletul, nu stiu. mai important e ce sa fac acum.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • djmanianfs
                      Membru
                      • 13.iun.2011
                      • 124

                      #11
                      Răspuns la: Condens in pod sub OSB

                      Se simte si ceva miros suspect?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Postat în original de fanero
                        Se poate monta ceva sub acel OSB care sa previna astfel de probleme sau facem montajul asa cum l-a facut vasilefi.
                        O folie sub OSB de peste izolatie ar trebui sa aiba o capacitate de difuzie foarte mare si in acelasi timp sa existe spatiu de ventilatie intre OSB si folia de difuzie respectiva. Aceste folii sunt menite sa protejeze interiorul de infitratiile dinspre exterior dar lucreaza bine doar daca ai spatiu de ventilare ce comunica in exterior. In caz contrar, vaporii ajung sub OSB iar acesta nu permite transferul, spatiul de dilatare fiind nesemnificativ (mai ales ca el este pe zone de fixare de regula, deci nu este un spatiu de ventilare).
                        Oricum, pe un planseu spre pod trebuie sa nu ajunga niciodata apa din exterior sau nu atat cat sa afecteze vata de sub inchiderea podului.

                        Postat în original de vasilefi
                        ace ar fi trebuit sa fac cand era doar scheletul, nu stiu. mai important e ce sa fac acum.
                        Daca nu va permite accesul in zona sa intregiti bariera de vapori, singura varianta este sa lasati spatiul cat mai ventilat. Placile OSB retin vaporii sub acestea si de aici condensul datorat concentrarii umiditatii.

                        Comentariu

                        • vasilefi
                          Incepator
                          • 05.iul.2011
                          • 5

                          #13
                          Răspuns la: Condens in pod sub OSB

                          miros suspect nu se simte.

                          voi incerca sa pun folie si peste suprafetele respective.
                          daca nu reusesc, e buna solutia sa pun scanduri in loc de OSB cu spatiu intre ele de 1 - 2 cm?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #14
                            Răspuns la: Condens in pod sub OSB

                            Puteti lasa placa de OSB cu rost mai mare in zona respectiva.

                            Comentariu

                            • marian_borlean
                              Incepator
                              • 28.feb.2019
                              • 3

                              #15
                              vasilefi Buna ziua, am si eu exact aceeasi problema ca dvs. Ghinionul meu este ca OSB-ul este prins de grinzi, podul are inaltimea maxima de 1m, scoaterea lui ar fi extrem de dificila.
                              Cum ati rezolvat aceasta problema in cele din urma?

                              Comentariu

                              Procesare...