Condens in pod sub OSB

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • aurick86
    Membru
    • 05.iun.2012
    • 168

    #16
    Postat în original de marian_borlean
    vasilefi Buna ziua, am si eu exact aceeasi problema ca dvs. Ghinionul meu este ca OSB-ul este prins de grinzi, podul are inaltimea maxima de 1m, scoaterea lui ar fi extrem de dificila.
    Cum ati rezolvat aceasta problema in cele din urma?
    Mucigaiul apare unde e umezeala si aer statut.
    Trebuie sa ventilati podul.
    Daca e suficient de ventilat umezeala nu va mai condensa pe osb, Iar aerul proaspat va preveni mucigaiul.


    Preferabil admisie la streasina, si evacuare pe la coama ( sunt diferite modele pe piata). Modelul asta e de preferat pentru ca asigura cea mai mare suprafata ventilata, aerul miscandu-le pe toata suprafata.
    Cu pod ventilat trebuie sa izolati tavanul, Dar cu grija sa nu blocati admisia de aer proaspat.

    Comentariu

    • marian_borlean
      Incepator
      • 28.feb.2019
      • 3

      #17
      La concluzia asta am ajuns si eu, sper sa rezolve problema. Nu inteleg la ce va referiti prin izolatia tavanului. De jos in sus am rigips, bariera anti vapori, 20 cm vata bazaltica si osb.
      La streasina am lasat guri de aerisire, insa nu am nici una in partea de sus. Acoperisul este din tigla ceramica, stiti vreun tip de aerisire pentru aceste tigle, gen ridge vent din filmuletul ce l-ati postat?sau alt tip?

      Comentariu

      • marian_borlean
        Incepator
        • 28.feb.2019
        • 3

        #18
        In caz ca se mai intalneste cineva cu problema asta, si la mine s-a intamplat ca la vasilefi. Constructia fiind noua toata umezeala se ridica in pod prin peretii despartitori din interior.

        Comentariu

        • laurhome
          Incepator
          • 25.oct.2018
          • 31

          #19
          Postat în original de aurick86

          Mucigaiul apare unde e umezeala si aer statut.
          Trebuie sa ventilati podul.
          Daca e suficient de ventilat umezeala nu va mai condensa pe osb, Iar aerul proaspat va preveni mucigaiul.


          Preferabil admisie la streasina, si evacuare pe la coama ( sunt diferite modele pe piata).
          Unde putem gasi aceste sisteme de ventilatie in intradosul acoperisului sub OSB?
          Intreb asta ca pe net nu se gasesc nicaieri de parca nimeni in RO nu isi ventileaza acoperisul pe interior sub astereala de OSB.
          Ultima editare de laurhome; 04.iun.2020, 10:05.

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2236

            #20
            Postat în original de laurhome

            Unde putem gasi aceste sisteme de ventilatie in intradosul acoperisului sub OSB?
            Intreb asta ca pe net nu se gasesc nicaieri de parca nimeni in RO nu isi ventileaza acoperisul pe interior sub astereala de OSB.
            Salut Laurhome,

            Sub asteriala este spatiul podului sau izolatia? La ce anume aeratoare te referi? Poti detalia, eventual o schita de mana?
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • laurhome
              Incepator
              • 25.oct.2018
              • 31

              #21
              Fiind mansarda locuibila sub astereala va fi spatiu locuibil cea mai mare parte. In partea de sus, mai mica, aproape de coama va fi nelocuit. Căutare după 'roof baffles' va genera imagini cu acel sistem de ventilație in intradosul acoperișului.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #22
                Ceea ce spuneti dvs. se practica la acoperisul care este din materiale gen sindrila bituminoasa. Acest sistem de ventilatie sub asteriala nu este util in cazul acoperisului de la noi ce are de regula stratul de ventilare peste asteriala.
                Ce invelitoare aveti? Inteleg ca aveti o mansarda cu un mini-pod la mijloc?

                Comentariu

                • laurhome
                  Incepator
                  • 25.oct.2018
                  • 31

                  #23
                  Invelitoarea este din tigla ceramica si da, este mansarda cu un mini pod la mijloc.
                  Asteriala este din OSB, de aici si ingrijorarea ca ar putea aparea condens intre termoizolatie pe interior si suprafata OSB-ului.

                  Comentariu

                  Procesare...