Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lulu chirila
    Incepator
    • 11.mar.2010
    • 56

    Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

    Buna seara! Poate cineva sa ma ajute cu urmatoarea informatie? In aceasta primavara ma voi apuca de ridicat o casuta cu mansarda pe structura din lemn. Avand in vedere ca elementul de constructie va fi preponderent din lemn iar peretii exteriori vor fi din scandura de 2,5 cm, peste, voi veni cu polistiren expandat de 10 cm prins in autofiletante cu ciuperca. Din cate am inteles intre scandura si polistiren e bine sa nu ramana deloc goluri de aer(putand aparea mucegai, cari sau altele). Va trebui sa acopar toata suprafata placii de polistiren pentru a se lipi pe toata suprafata de scandurile peretelui. INTREBARE: Ce varianta de adeziv imi recomandati?
    In speranta ca m-am facut inteles bine, astept cu nerabdare sfaturile domniilor voastre.
    Va multumesc anticipat!
    Cu stima,
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6667

    #2
    Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

    Adeziv poliuretanic
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • lulu chirila
      Incepator
      • 11.mar.2010
      • 56

      #3
      Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

      Am inteles, varianta spumei poliuretanice este o solutie buna, insa mai e si aspectul acoperirii pe toata suprafata pentru a nu ramanea goluri de aer; folosind spuma poliuretanica nici nu vreau sa ma gandesc cata mi-ar intra. Ma gandeam la o varianta de adeziv care sa faca priza pe scandura.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6667

        #4
        Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

        cititi aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...din-lemn/page7 la colegul smeagle cum a facut si cate tuburi a folosit
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15154

          #5
          Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

          Postat în original de lulu chirila
          Avand in vedere ca elementul de constructie va fi preponderent din lemn iar peretii exteriori vor fi din scandura de 2,5 cm, peste, voi veni cu polistiren expandat de 10 cm prins in autofiletante cu ciuperca. Din cate am inteles intre scandura si polistiren e bine sa nu ramana deloc goluri de aer(putand aparea mucegai, cari sau altele). Va trebui sa acopar toata suprafata placii de polistiren pentru a se lipi pe toata suprafata de scandurile peretelui. INTREBARE: Ce varianta de adeziv imi recomandati?
          Lipirea pe lemn nu trebuie facuta pe toata suprafata, cred ca ati plecat de la o idee putin gresita.
          Sa discutam in alta ordine de idei depsre fatada respectiva.
          Care ar fi strutura integrala a peretilor casei respective, cum ati gandit?
          Izolatia exterioara trebuie corelata cu aceasta structura si exista diferite variante. Inchiderea cu scandura nu este cea mai buna idee si spun asta pentru ca depinde foarte tare de tipul acelei scanduri si calitatea ei. A utiliza o scandura verde, nu este deloc OK. Inevitabil apar crapaturi si rosturi intre scandurile respective, odata cu uscarea.
          Exista si alte variante de izolatie pentru case din lemn.

          Comentariu

          • lulu chirila
            Incepator
            • 11.mar.2010
            • 56

            #6
            Ptr. Gemini
            Structura integrala a peretilor va fi din lemn. Calitatea scandurii e buna: brad taiat la inceputul iernii cand era iesit din vegetatie, a stat toata iarna grataruita si inca mai sta pana la sfarsitul lunii viitoare. Si am gandit in felul urmator de la exterior la interior:
            -polistiren expandat de 10
            -scandura brad de 2,5
            -grinda de 12 in care voi baga vata minerala(inca nu m-am hotarat inca de care)
            -folie anticondens
            -lambriu de lemn sau rigips in functie de buget
            Cam asta ar fi gandirea, cheresteaua avand-o deja cumparata deja.
            Multumesc mult!
            Cu stima,

            Am citit si povestea colegului Smeagle, stiu cum se pune aceasta spuma, insa vroiam sa stiu daca e oportun sa existe o priza pe toata suprafata sau nu din cauza motivului mai sus mentionat.
            Multumesc mult!
            Cu stima
            Ultima editare de Gemini; 07.apr.2014, 19:29.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15154

              #7
              Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

              Din ce spuneti lemnul este totusi umed. Consider ca este destul de riscant sa utilizati lemnul dar asta puteti aprecia dvs, la fata locului.
              Nu este nevoie de o lipire pe toata suprafata polistirenului, de scandura. Se lipeste asa cum cunoasteti deja, cordonul inchis. Prindera suplimentara cu dibluri cu surub pentru lemn va asigura o fixare suficient de solida. Cordonul de adeziv poliuretanic nu va fi foarte gros si va rezista. Problema este ca o structura din acea scandura de lemn poate duce suficiente tensiuni in straul de izolatie astfel incat riscul aparitiei fisurilor pe izolatie este mare. Aveati posibilitatea de utilizare a placilor din OSB, un alt sistem cu rigle de lemn cu izolatie intre ele, folie difuzie si apoi se poate inchide suprafata cu lambriu din lemn realizat exact din acele scanduri din lemn pe care le aveti.
              Ma gandesc ca la o constructie cu lemn si vata, sa adaugati polistirne la exterior poate fi putin in contradictie.

              Comentariu

              • lulu chirila
                Incepator
                • 11.mar.2010
                • 56

                #8
                Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                Pentru Gemini:
                De izolat nu voi izola prea curand nedispunand inca de finante, Scandura se va mai usca pana voi face acest lucru. Stiu, placile de OSB ar fi fost varianta cea mai buna, insa economic vorbind, am iesit mult mai ieftin cu scandura. E intradevat un pic in contradictie polistirenul cu lemnul , mi-as fi dorit mult sa plachez cu lemn, dar e destul de greu sa intretii lemnul la exterior si nici nu scoteam o izolatie atat de buna comparativ cu polistirenul, cred.
                Cu stima,

                Comentariu

                • provilla
                  Membru marcant
                  • 23.mar.2010
                  • 647

                  #9
                  Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                  parerea mea este ca ar fi chiar foarte bine sa nu folosesti nici un adeziv , eventual suplimenteaza numarul de ciuperci .

                  din ce stiu eu despre lemn , cu cat nu ajunge umezeala la el si respira mai bine cu atat rezista mai bine .

                  cred (parerea mea ) , ca acel adeziv este inutil atata timp cat lemnul nu are o umiditate reglata cu mediu ambiant si daca inca lucreaza , se va dezlipi de adeziv ori cat de bun si cat de bine va fi lipit .
                  Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                  Comentariu

                  • lulu chirila
                    Incepator
                    • 11.mar.2010
                    • 56

                    #10
                    Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                    Ptr. Provilla:
                    Asa am vazut ca fac cei din zona, nefolosind nici ei vreun adeziv. Nu as putea sa va spun daca au sau nu probleme. Insa tot am citit pareri ca nu e bine sa ramana goluri de aer intre scandura si polistiren din cauza motivelor enumerate initial.
                    Multumesc mult!
                    Cu stima,

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15154

                      #11
                      Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                      Golurile intre scanduri vor exista atat timp cat montati scandura pe fatada si se va usca natural.
                      Daca lambriul din lemn este uscat si vopsit la montaj,intretinerea se va face peste cativa ani buni si va consta in aplicarea altui strat de protectie, vopsea. In zona montana gasiti multe case finisate cu lemn.
                      Izolatia se poate monta si intre rigle din lemn si apoi se inchide cu lambriu din lemn, PVC etc.
                      Ultima editare de Gemini; 11.apr.2014, 16:16.

                      Comentariu

                      • lulu chirila
                        Incepator
                        • 11.mar.2010
                        • 56

                        #12
                        Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                        Cu siguranta aveti dreptate, nu voi mai insista asupra acestui aspect. Am vazut cateva case cu fatade ca cea descrisa mai sus. Asa visam si eu la inceput sa fac, dar sincer, mi-au mai sarit din vise din cauza crizei. E mai scumpa varianta expusa de dv. iar intre grinzile de 12 oricum o sa bag vata bazaltica, folie anticondens si lambriu sau rigips( in functie de posibilitati). Montand polistiren de 10 la exterior, nu cred ca fac rau, obtin o izolatie mult mai buna, nu credeti? Si-apoi oricum, ce sper eu sa rezolv anul asta este sa o ridic, sa pun acoperisul si sa bat scandura pe peretii exteriori. Cred ca scandura se va usca destul de bine pana la anul cand intentionez sa vin si cu polistirenul peste. Repet, asta sper eu sa rezolv in primavara-vara asta, daca nu ma cauta matusa "Tamara" intre timp si mi-o mai spune sa fac si altceva sponsorizandu-ma.))
                        Multumesc mult!
                        Cu stima,

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2109

                          #13
                          Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                          Postat în original de lulu chirila
                          In aceasta primavara ma voi apuca de ridicat o casuta cu mansarda pe structura din lemn. Avand in vedere ca elementul de constructie va fi preponderent din lemn iar peretii exteriori vor fi din scandura de 2,5 cm, peste, voi veni cu polistiren expandat de 10 cm prins in autofiletante cu ciuperca.
                          Iti recomand sa inlocuiesti scandura cu OSB3 de 12mm grosime.
                          Cu siguranta scandura nu va fi uscata, se va usca in timp si va deveni instabila dimensional.
                          Exista ricul sa apara crapaturi in termosistem.

                          Ca si adeziv, foloseste adeziv poliuretanic.

                          Comentariu

                          • lulu chirila
                            Incepator
                            • 11.mar.2010
                            • 56

                            #14
                            Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                            Recomandarea nu e rea, aveti dreptate, insa la un calcul aproximativ dintr-un m3 de cherestea imi rezulta cam 44 m2, luand in calcul si pierderile, tot mai raman cu aprox. 40 de m2. Scandura am luat-o cu 380 ron/ m3; la OSB3 n-am facut un calcul dar cu siguranta ma arunca mult mai mult la pret.
                            Cu stima,

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6667

                              #15
                              Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                              Nici osb - ul nu este stabil dimensional asa ca , tot scandura este mai buna
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...